Zprávy / Nové desky

Nová deska Ruinu

Nová deska Ruinu

redakce | Zprávy / Nové desky | 11.05.2021

Pražské trio Ruinu vydává po čtrnácti letech a třinácti živých nahrávkách první studiové album Left Behind. Materiál, nahraný na pražské HAMU a produkovaný skladatelem Miroslavem Tóthem, na kazetě doplňuje záznam z vystoupení na festivalu Alternativa v roce 2019.

Ruinu jsou paradoxem pražské nezávislé scény: ztělesňují to, co je v improvizačním přístupu k hudbě maximálně rozkladné, a přitom jsou nejdéle působícím projektem pražského labelu Klang-und-Krach. Ten od roku 2007 inicioval množství koncertů zahraničních okrajových umělců a stál u zrodu několika výrazných domácích kapel a projektů (Rouilleux, No Pavarotti nebo Lightning Glove).

Možná proto, že Ruinu mají fragmentaci zapsanou ve svém DNA kódu, období nečinnosti nebo dělení (např. duo Klamm & Pelikán) pro ně byly vždy součásti původního východiska a aktivita kapely tak nikdy nebyla závislá na souhře, nápadech nebo energii, ale spíš na tom, jestli je ještě co rozkládat. Také nejnovější deska je především dílem náhody: jde o čtrnáctý rok existence kapely a čtrnáctou vydanou nahrávku, a zároveň teprve první studiové album.

Nahrávka Left Behind (strana A) zachycuje trojici Jan Klamm, Ondřej Parus a Patrik Pelikán v době, kdy se do zvuku výrazně vrátily bicí nástroje a po několika živých vystoupeních byla příležitost pořídit studiový záznam. O nahrávání a mastering se postaral slovenský skladatel a hráč na dechové nástroje Miroslav Tóth, zatímco kapela sama se soustředila na to, co jí jde nejlépe – stříhání a odklízení materiálu. Celou deskou se vine jeden základní princip: materiál není komponován, ale distribuován, což je nejvýrazněji slyšet v rozložení zvuku ve stereo pásmu. Jan Klamm (kytara, elektronika, kazetové manipulace) a Patrik Pelikán (saxofon, elektronika, kazetové manipulace) pomocí diktafonů okamžitě fragmentarizují vznikající zvukovou matérii, zatímco Ondřej Parus (bicí, elektronika) je v zajetí zpravidla frenetické perkusivní linky, která buď míří kamsi mimo vytyčený prostor, anebo vyznění tracku zasazuje až do nejspodnějších vrstev rytmického primitivismu.

Strana B je návratem k vystoupení na festivalu Alternativa v roce 2019. Zveřejnění záznamu pod názvem Trapped in the Supermarket může být vnímáno jako dodatek ke kritice režimu „showcase festivalů“, kterou Jan Klamm formuloval v A2: „Profesionální zvuk dokáže produkci do jisté míry povznést, ale také ji může velmi snadno zkorumpovat. Dobrý zvuk totiž odstraňuje z cesty pochybnosti. (…) Festivaly jako Alternativa, Next, Unsound nebo někdejší Babel Prague jsou možná až příliš zaměřeny na to, aby dostaly z vystupujících to nejlepší (…) Osobně bych byl radši, kdyby se někdo ve všech těch respektovaných muzikantech pokusil probudit to nejhorší, co v nich je. Říkám ‚nejhorší‘, protože nevěřím, že ‚nejlepší‘ je skutečně nejlepší. Budu vděčný za cokoli, co se bude vymykat takzvanému vysokému standardu kvality. Může to být třeba ‚osvobozený zvuk‘.“

Info

Ruinu – Left Behind (Klang-und-Krach, 2021)
Bandcamp kapely

foto © Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poetická elektronika dua Ensoi

redakce 24.06.2021

Nahrávka vyniká propojením akustických hudebních nástrojů a elektroniky s nápaditou živou rytmikou a citlivými vokály.

Pathologist v reedicích

redakce 24.06.2021

Grindový přízrak z let devadesátých má nyní možnost ukojit po léta znějící prosby extrémních metalových labužníků.

Ima Teva vydává atmosferickou osobní zpověď

redakce 17.06.2021

Posluchače albem provází kromě atmosferické elektroniky také minimalistické, o to však působivější české texty a komorní vokál.

Be4eight v 7:40 vydal první album s názvem 7:40

redakce 15.06.2021

Be4eight se věnuje tvorbě beatů a elektronických hudebních ploch v kombinaci s akustickými nástroji, bicími a kytarou, na které zásadně hraje sám.

Zuby nehty jsou v San Francisku

redakce 15.06.2021

Zuby nehty jsou nezaměnitelné nejen v textech, ale i v rockových beatech, které hnětou folkové melodie s punkovým feelingem do originálního tvaru.

Nové LP Rest in Haste

redakce 14.06.2021

Novou desku Rest in Haste nahráli v užší čtyřčlenné sestavě. V jasnějších aranžmá tak vyniknou řezavé kytarové vyhrávky, hutná basa a rafinované rytmy.

Prago Union s novým singlem Pokračujem v jízdě

redakce 06.06.2021

Pražská kapela Prago Union vydává novou desku s názvem Made in Strašnice.

February vydávají druhé album Hyphen War

redakce 04.06.2021

Ostravsko-pražská skupina February dnes vydává druhé album Hyphen War.

Verbální akrobat Eremen a beatmaker Petijee vydávají druhou desku

redakce 03.06.2021

Verbálny akrobat, milovník oxymoronov a vrhač ostrých pančlajnov je slovenským prienikom českého Kata a britského Mika Skinnera.

Třetí autorské album Nikol Bókové

redakce 03.06.2021

Hudba zde vykresluje obrazy, emoce a střípky vzpomínek, přináší silné melodie a napětí ve střídání tempa, typické pro autorčinu tvorbu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace