Zprávy / Pozvánky

Nová sezona HaDivadla ve znamení blízkosti

Nová sezona HaDivadla ve znamení blízkosti

redakce | Zprávy / Pozvánky | 10.09.2022

Brněnské HaDivadlo, jedna ze tří scén Centra experimentálního divadla, vstupuje do svojí 48. sezony.

Po předchozí Sezoně 47: Nerůst, v níž HaDivadlo ustoupilo z produkce velkých premiér a věnovalo se tzv. Tvůrčím intervencím, se bude soubor v nadcházejícím období ve své tvorbě zabývat pojmem Blízkost. Sezona 48: Blízkost se vydává své hlavní téma zkoumat z různých perspektiv, ale zejména odkazuje k vlastnostem, které kolektiv HaDivadla vnímá jako klíčové pro zvládání turbulentních časů kolem nás. Blízkost – schopnost empatie, vzájemné pomoci a spolupráce.

První bude inscenace Humanismus 2022 (premiéra 12. listopadu 2022). Autorský text uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje a filmového režiséra a scenáristy Bohdana Karáska se odehrává na dovolené v Benátkách a odráží konkrétní Burajovu situaci hledání vhodného námětu pro divadelní projekt v době plné společenských krizí a války. Pro Bohdana Karáska se jedná už o třetí spolupráci s HaDivadlem po hrách Naši a Vnímání. Projekt ukrajinského studenta režie Maxe Nowotarského Než skončí válka / До кінця війни (premiéra 12. prosince 2022) je přímou reakcí na ruskou agresi na Ukrajině. Dokumentární inscenace bude koláží osobních výpovědí žen a mužů, kteří uprchli před válkou a našli v Brně dočasně svoje útočiště. Ukrajinští uprchlíci se zde sami stanou performery. Inscenaci čekají jediná tři uvedení.

Román populární ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč Felix Austria převedou do divadelní podoby umělecký šéf Městského divadla v Žilině Eduard Kudláč a scenáristka Iva Klestilová pod názvem Požár v šťastném Rakousku (premiéra 24. února 2023). Původní námět odehrávající se v prostředí historické Haliče budou tvůrci aktualizovat v rezonanci se současnou situací. Příběh dvou hlavních hrdinek zde odkrývá i negativní, až toxické aspekty vzájemné blízkosti. Moravský kras (premiéra 28. dubna 2023) je název krajinného celku, ale i připravované inscenace. Soubor se pod vedením slovenského tvůrce Petera Gondy již nyní věnuje tomuto Brnu blízkému chráněnému území. Moravský kras se sám stává hlavním námětem inscenace – příběhy, dějinné i geologické souvislosti, lokální folklor, ale taky vlastní zkušenosti se odrazí ve finální podobě tohoto divadelního experimentu.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © Anna Stránská

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Projekt Konektiv míří do Hradce Králové

redakce 06.12.2023

V rámci projektu se ve Studiu Divadla Drak představí nová hudební spojení, kde se prolínají rozmanité hudební žánry a kultury, ze kterých jednotliví hudebníci pocházejí.

Ghostly Kisses a DJ Shadow v Praze

redakce 04.12.2023

DJ Shadow vyrůstal v osmdesátkách, což je skutečnost, kterou jeho hudba nezapře – a ani nechce.

Prosinec s Kabinetem múz

redakce 01.12.2023

Na co nás zve Kabinet múz v prosinci?

Rachot předvánoční s The Necks nebo The Spermbankers

redakce 01.12.2023

Trio The Necks natočilo sedmnáct alb a má pověst té nejlepší z kultovních, stylově nezařaditelných kapel.

Darkfolková A.A. Williams v Kasárnách Karlín

redakce 30.11.2023

Klasicky vzdělaná multiinstrumentalistka, v jejíž písních se snoubí folk, metal, postrok i klasika.

Prosinec v Punctu

redakce 30.11.2023

Dojde na klasicky velkolepý DIY festival, kultovní postavu minimalistické klasiky i komunitní akce.

Akce plug-in & trigger change

redakce 30.11.2023

Co to vlastně je hudební scéna, co ji tvoří a ovlivňuje? V jakém nastavení by se nám lépe tvořilo i žilo?

GMU slaví sedmdesátku

redakce 30.11.2023

U příležitosti 70. výročí od založení galerie proběhnou tři komentované prohlídky. Vstup bude po celý den zdarma do všech stálých expozic a výstav.

Min Tanaka přijíždí do Archy

redakce 29.11.2023

Slavný japonský tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence.

Slast v Paláci Akropolis

redakce 28.11.2023

Joshek nabídne projížďku z veselého elektro vrzání přes house music až do moderního techno bzučáku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace