Zprávy / Pozvánky

Nová sezona HaDivadla ve znamení blízkosti

Nová sezona HaDivadla ve znamení blízkosti

redakce | Zprávy / Pozvánky | 10.09.2022

Brněnské HaDivadlo, jedna ze tří scén Centra experimentálního divadla, vstupuje do svojí 48. sezony.

Po předchozí Sezoně 47: Nerůst, v níž HaDivadlo ustoupilo z produkce velkých premiér a věnovalo se tzv. Tvůrčím intervencím, se bude soubor v nadcházejícím období ve své tvorbě zabývat pojmem Blízkost. Sezona 48: Blízkost se vydává své hlavní téma zkoumat z různých perspektiv, ale zejména odkazuje k vlastnostem, které kolektiv HaDivadla vnímá jako klíčové pro zvládání turbulentních časů kolem nás. Blízkost – schopnost empatie, vzájemné pomoci a spolupráce.

První bude inscenace Humanismus 2022 (premiéra 12. listopadu 2022). Autorský text uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje a filmového režiséra a scenáristy Bohdana Karáska se odehrává na dovolené v Benátkách a odráží konkrétní Burajovu situaci hledání vhodného námětu pro divadelní projekt v době plné společenských krizí a války. Pro Bohdana Karáska se jedná už o třetí spolupráci s HaDivadlem po hrách Naši a Vnímání. Projekt ukrajinského studenta režie Maxe Nowotarského Než skončí válka / До кінця війни (premiéra 12. prosince 2022) je přímou reakcí na ruskou agresi na Ukrajině. Dokumentární inscenace bude koláží osobních výpovědí žen a mužů, kteří uprchli před válkou a našli v Brně dočasně svoje útočiště. Ukrajinští uprchlíci se zde sami stanou performery. Inscenaci čekají jediná tři uvedení.

Román populární ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč Felix Austria převedou do divadelní podoby umělecký šéf Městského divadla v Žilině Eduard Kudláč a scenáristka Iva Klestilová pod názvem Požár v šťastném Rakousku (premiéra 24. února 2023). Původní námět odehrávající se v prostředí historické Haliče budou tvůrci aktualizovat v rezonanci se současnou situací. Příběh dvou hlavních hrdinek zde odkrývá i negativní, až toxické aspekty vzájemné blízkosti. Moravský kras (premiéra 28. dubna 2023) je název krajinného celku, ale i připravované inscenace. Soubor se pod vedením slovenského tvůrce Petera Gondy již nyní věnuje tomuto Brnu blízkému chráněnému území. Moravský kras se sám stává hlavním námětem inscenace – příběhy, dějinné i geologické souvislosti, lokální folklor, ale taky vlastní zkušenosti se odrazí ve finální podobě tohoto divadelního experimentu.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © Anna Stránská

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Shortparis, Fléda, antiválečný hudební rituál

redakce 06.12.2022

Tvorba Shortparis aktualizuje tradici sociopolitické kritiky postpunku o soudobé postupy experimentálního popu.

Synapse Knowledge uzavře online masterclass se Sylvií Simmons

redakce 06.12.2022

Sylvie je redaktorkou prestižního hudebního titulu Mojo a na svém kontě má také řadu biografií.

Konektiv se blíží

redakce 04.12.2022

Tři nová hudební vystoupení, ve kterých se setkávají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin.

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace