Zprávy

Nová šichta a kostelní varhany

Nová šichta a kostelní varhany

redakce | Zprávy | 06.02.2021

Úspěšný snímek režiséra Jindřicha Andrše o horníkovi, který se rekvalifikuje na programátora, doprovodila originální autorskou hudbou skladatelka a filmařka Eliška Cílková. Ta má čerstvě na kontě nominaci na Českého lva za svůj krátký film Pripyat Piano, který je nominován také na Cenu filmových kritiků rovněž v kategorii krátkých filmů. Hudba k filmu Nová šichta je nyní k dispozici online na hudebních serverech Spotify, iTunes, Apple Music a Amazon: A New Shift / Nova sichta (Original Score) by Eliska Cilkova

„Autorská hudba k Nové šichtě je složena na kostelní varhany,“ říká skladatelka Eliška Cílková. „Během procesu hledání správného zvuku a témbru jsem vycházela z toho, že nejhlubší (a zároveň největší) píšťaly varhan znějí v určitých rejstřících nevšedně a vydávají zvuk podobný syntetickému hučení dolu. Mým záměrem bylo vytvořit hudbu minimalistickou, která by umožnila nacítění se na hlavní postavu a její vnitřní svět.“ A ještě dodává: „Zaujalo mě, že v době, kdy Tomáš pracoval v dole, byl zvyklý chodit jako technik i několik hodin sám a pěšky temnými šachtami, někdy zcela po tmě. Tento aspekt mi přišel velice lidský a duchovní, podobně jako je pro mě i zvuk varhan. V některých scénách filmu jsem s varhanami ale pracovala tak, aby zaznívaly jejich rejstříky v dlouhých plochách a divák nemusel přemýšlet nad tím, jestli slyší zvuk prostředí, anebo komponovanou hudbu. Jinde zaznívají klasické skladby. Práce na skládání trvala i s postprodukcí necelý půl rok.“

Snímek Nová šichta sice teprve čeká na svou distribuční premiéru, sesbíral
už ale řadu cen. Na festivalu 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava získal cenu diváků, hlavní cenu v sekci Česká radost jako nejlepší domácí film, i cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver. Vavříny si snímek plný naděje i humoru odnesl také z prestižního festivalu DOK Leipzig: Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty v nové soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film, a Cenu televize MDR pro mimořádný východoevropský dokument. Nejnověji byl film nominován na Cenu innogy pro objev roku Sdružením filmových kritiků, které každoročně uděluje Ceny české filmové kritiky v několika kategoriích. Letos budou Ceny vyhlášeny 6. února 2021. Na cenu Objev roku může být nominován i film před oficiální premiérou. Snímek Nová šichta tak může být příští rok, po oficiální premiéře, nominován i na další – hlavní – ceny.

Info

Nová šichta
web distributora

foto © web distributora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mooncloud #61: Rest in Haste

redakce 01.08.2021

O životě a díle jsme si povídali ve Vstupní prohlídce, je čas se podívat i na jejich hudební radosti.

Letní filmová škola vyvrcholí premiérou filmu Zprávy

redakce 01.08.2021

Dramatický příběh natočený podle skutečných události se odehrává v roce 1944, kdy z koncentračního tábora v Osvětimi uprchnou dva vězni.

Přichází slavná manga série Němý hlas

redakce 01.08.2021

Příběh začíná na základní škole, kde Šoja Išida šikanuje svou novou a hluchou spolužačku. Jeho činy ale mají následky.

Mezipatra ovládnou Kasárna Karlín

redakce 31.07.2021

Queer filmový festival Mezipatra uvede během festivalu Prague Pride program pod názvem Identita ve městě.

Fvlcrvm a Tea Sofia na společném koncertě

redakce 30.07.2021

Tea se ve svých vlastních textech nebojí nepříjemných témat, která dokáže díky svému jedinečnému hlasu posluchačům emotivně naservírovat.

Gunda a její roztomilá selátka

redakce 30.07.2021

Film, který okouzlil Joaquina Phoenixe i Paula Thomase Andersona.

O víkendu začínají Knižní lázně

redakce 29.07.2021

Knižní lázně nabídnou jarmark s kvalitními knihami, Anna Polívková a Jaroslav Rudiš poukáží na nutnost péče o duševní zdraví.

Bare Escape na nové desce

redakce 29.07.2021

Tvůrčí energii kapely Bare Escape přetavenou do devíti skladeb nyní na vinylu vydá brněnské vydavatelství Kabinet Records.

Lunchmeat přiveze Lyru Pramuk nebo Helenu Hauff

redakce 28.07.2021

Festival odhaluje line-up a vzkazuje: We see you dancin‘!

První ročník Raveyard Festivalu

redakce 28.07.2021

Po vydařeném nultém ročníku se boskovicko-brněnská Mindicted Crew vrací na Panský dvůr Boskovice.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace