Zprávy / Nové desky

Nové album Places jako experiment

Nové album Places jako experiment

redakce | Zprávy / Nové desky | 01.02.2021

Ostravská kapela Places po pěti letech od debutu Distant Edges a několika singlech vydává následníka, nahrávku, básnicky nazvanou I Canť Let My Hands Fight Against Your Waterfall, kterou nahrála v kopřivnickém studiu Animan kompletně naživo za jediný den. Album vychází i s obrazem v pondělí 1. února 2021.

Nové album vzniklo „v podstatě náhodou“, jak tvrdí bubeník Martin ‚Marcyn‘ Hampel. „Na konci, nebo spíš začátku všeho, byla krize, život se ukázal být křehčí, než jsme si mysleli a nejednoho z nás postihla v osobní rovině nejedna zkouška trpělivosti a síly, ať už se jednalo o řešení pozůstalostí, zdraví nebo vnitřních, osobních trablů. Pak najednou sedíš ve zkušebně a cítíš, že i přes nástrahy a tunu neshod ta kapela dokáže vyplodit něco, co má pořád smysl a jakýsi tah na branku. Nemluvím o tom, co se nám všem stalo v roce 2020, my si prošli určitým martýriem už rok před tím a vůbec nevěděli, jak to skončí.“

Places měli na rok 2020 naplánováno spoustu koncertních aktivit, které se díky situaci rázem rozplynuly v prach. „V březnu vyšel singl Quiet Sirens a po koncertech najednou černá díra, kterou jsme se rozhodli vyplnit pravidelným scházením se na zkušebně. Všichni kolem začali streamovat, tak přišel nápad taky natočit živák, pak střih a už jsme seděli v autě na cestě do studia za Tomášem Neuwerthem.“ Z rozhodnutí natočit obyčejný ‚živák‘ se nakonec vyklubala myšlenka natočit tímto způsobem nové album. „Úplně původní myšlenkou bylo natočit EP někde a někdy během roku, ale když už jsme dorazili k Tomášovi na session, začal se ten nápad sám od sebe stavět před očima. Tak proč to nezkusit? Mám rád, když jsou věci trochu nebezpečné s nejistým koncem. Nevyjde, nevadí. Nechtěli jsme se znovu pouštět do anabází s tejkama po nástrojích a točit to tři čtvrtě roku. Tím nechci říct, že bych tyto způsoby zavrhoval, naopak, prošli jsme si tím při nahrávání debutu i při každém dalším, což mělo na výsledek neoddiskutovatelný vliv v pozitivním slova smyslu. Ale teď jsme zase kousek jinde a tohle se jeví jako příležitost. A nový druh výzvy jsme tak trochu potřebovali. Dva tři náběry a bylo to, žádné přetáčení.“


Kromě zvuku byl zachycen i obraz, ovšem kapela se rozhodla jej nepojmout klasicky, jak to u živých session bývá, ale trochu jej rozšířit o záběry z exteriérů. „Pojmout to jako obyčejný živák, nebylo by tam nic jiného, než čtyři borci a zpěvačka, jak hrají. Podle mě trochu nuda na to, že jsem si naši hudbu vždycky uměl představit ve filmu,“ říká Marcyn. Tematicky se album pohybuje mezi složitými vztahy a nevyřešenou minulostí, ale i náznakem naděje, že strach nezvítězí. A kdyby náhodou ano, tak ještě nic neskončilo. Písně kapely Places popisují život z více úhlů a je patrné, že v textech neexistuje žádná ‚jedna jediná pravda‘, kterou je nutno rozklíčovat. Největší síla vždy tkví v detailech.

Info

Places
Fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

František Skála poprvé na vinylu a hned dvakrát

redakce 18.09.2021

Jeho variace na blues, folk a dechovku byly doposud dostupné jen na CD, díky Kabinet Records rozezní i gramofony.

LeebOrn vydávají EP

redakce 14.09.2021

Olomoučtí melancholici Leeb0rn, dříve působící jako Lee, vydávají nové EP Reach One’s Destination.

Lofn vydávají EP

redakce 13.09.2021

Post-Apo Romance svou atmosférou, mýtickou elektronikou proloženou post-industriálními prvky a řezavými vokály ladí do konceptu labelu Veyl Records.

Antitrendový crossover Skaraz

redakce 12.09.2021

Coby otrlí třicátníci, obsáhlo trio MC Skalaka, producenta Tarase a kytaristy Gonzala, do svého projevu mnoho vlivů posbíraných v průběhu života.

Nová deska Acoustic Needles

redakce 10.09.2021

Kapela se pohybuje převážně v žánru moderního jazzu, často se ve skladbách objevují i prvky funkové hudby či hip hopu.

Vychází debutové album kapely Treetop

redakce 08.09.2021

Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby.

Běsnící ambient Franzie na debutu

redakce 07.09.2021

Polovinu materiálu na album kapela vytvořila ještě pod názvem Superego Kid, ale postupem času sílila potřeba, se od svého starého jména oprostit.

Nové tituly z Polí5

redakce 06.09.2021

Personální spojení je na zcela jinak žánrově zařazené Severní nástupiště nebo Zimní pneu, které nedávno vydalo také Polí5.

Ventolin vydal třetí desku

redakce 03.09.2021

Ve srovnání s jeho předchozí deskou je Dneska se vyčasilo hudebně pestřejší a tematicky komornější.

Dvojice něco něco vydává druhé album

redakce 02.09.2021

Útržky rozvíjí pro tvorbu něco něco typické prostředky – nápaditost, nadsázku a nečekané zvraty, vytrhávající posluchače z popové konejšivosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace