Zprávy / Nové desky

Nové album Places jako experiment

Nové album Places jako experiment

redakce | Zprávy / Nové desky | 01.02.2021

Ostravská kapela Places po pěti letech od debutu Distant Edges a několika singlech vydává následníka, nahrávku, básnicky nazvanou I Canť Let My Hands Fight Against Your Waterfall, kterou nahrála v kopřivnickém studiu Animan kompletně naživo za jediný den. Album vychází i s obrazem v pondělí 1. února 2021.

Nové album vzniklo „v podstatě náhodou“, jak tvrdí bubeník Martin ‚Marcyn‘ Hampel. „Na konci, nebo spíš začátku všeho, byla krize, život se ukázal být křehčí, než jsme si mysleli a nejednoho z nás postihla v osobní rovině nejedna zkouška trpělivosti a síly, ať už se jednalo o řešení pozůstalostí, zdraví nebo vnitřních, osobních trablů. Pak najednou sedíš ve zkušebně a cítíš, že i přes nástrahy a tunu neshod ta kapela dokáže vyplodit něco, co má pořád smysl a jakýsi tah na branku. Nemluvím o tom, co se nám všem stalo v roce 2020, my si prošli určitým martýriem už rok před tím a vůbec nevěděli, jak to skončí.“

Places měli na rok 2020 naplánováno spoustu koncertních aktivit, které se díky situaci rázem rozplynuly v prach. „V březnu vyšel singl Quiet Sirens a po koncertech najednou černá díra, kterou jsme se rozhodli vyplnit pravidelným scházením se na zkušebně. Všichni kolem začali streamovat, tak přišel nápad taky natočit živák, pak střih a už jsme seděli v autě na cestě do studia za Tomášem Neuwerthem.“ Z rozhodnutí natočit obyčejný ‚živák‘ se nakonec vyklubala myšlenka natočit tímto způsobem nové album. „Úplně původní myšlenkou bylo natočit EP někde a někdy během roku, ale když už jsme dorazili k Tomášovi na session, začal se ten nápad sám od sebe stavět před očima. Tak proč to nezkusit? Mám rád, když jsou věci trochu nebezpečné s nejistým koncem. Nevyjde, nevadí. Nechtěli jsme se znovu pouštět do anabází s tejkama po nástrojích a točit to tři čtvrtě roku. Tím nechci říct, že bych tyto způsoby zavrhoval, naopak, prošli jsme si tím při nahrávání debutu i při každém dalším, což mělo na výsledek neoddiskutovatelný vliv v pozitivním slova smyslu. Ale teď jsme zase kousek jinde a tohle se jeví jako příležitost. A nový druh výzvy jsme tak trochu potřebovali. Dva tři náběry a bylo to, žádné přetáčení.“


Kromě zvuku byl zachycen i obraz, ovšem kapela se rozhodla jej nepojmout klasicky, jak to u živých session bývá, ale trochu jej rozšířit o záběry z exteriérů. „Pojmout to jako obyčejný živák, nebylo by tam nic jiného, než čtyři borci a zpěvačka, jak hrají. Podle mě trochu nuda na to, že jsem si naši hudbu vždycky uměl představit ve filmu,“ říká Marcyn. Tematicky se album pohybuje mezi složitými vztahy a nevyřešenou minulostí, ale i náznakem naděje, že strach nezvítězí. A kdyby náhodou ano, tak ještě nic neskončilo. Písně kapely Places popisují život z více úhlů a je patrné, že v textech neexistuje žádná ‚jedna jediná pravda‘, kterou je nutno rozklíčovat. Největší síla vždy tkví v detailech.

Info

Places
Fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází deska k nedožitým sedmdesátinám Mejly Hlavsy

redakce 06.03.2021

CD Magické noci 1997 představuje kompletní záznam koncertu z kopřivnického koncertu The Plastic People ze 14. lisopadu 1997.

Godspeed You! Black Emperor chystají novou desku

redakce 06.03.2021

"Fotři si celý den vypráví o umírajících manželkách a o tom, co jedli k obědu a co udělají se svými zbraněmi, až přijde antifa." Čekáme na nový začátek?

Kolektivní Halucinace nabízí reflexi současnosti

redakce 05.03.2021

Kapela Kolektivní Halucinace loví v širokém hudebním spektru od akustické balady přes ambientní nálady až k experimentální elektronice.

God and Eve vydávajú debutové EP

redakce 02.03.2021

Sú mladí, študujú hudobnú kompozíciu a majú radi súčasnú vážnu hudbu, jazz aj art pop.

Jak zní Svět na konci roku nula? Post-hudba s novým albem

redakce 01.03.2021

Popové balady a taneční kompozice si tak na desce podávají ruce s vlivy trapu, experimentální elektroniky i noise rocku.

Oliver Torr vydává první sólovou dlouhohrající desku

redakce 01.03.2021

Zvuk desky nese známky žánrů, které Torra ovlivňují - experimentální hudba, klasická avantgarda, shoegaze, IDM nebo new club music.

Vyjde album Miroslava Tótha s Dystopic Requiem Quartet

redakce 23.02.2021

Zároveň sa v online prenose uskutoční premiéra hudobného diela, ktoré spracúva silný príbeh z minulosti a nesie jasný odkaz súčasnej spoločnosti.

Koreňova Zelenina vydává první desku

redakce 19.02.2021

Bratislavská hudební skupina Koreňova Zelenina vydává svoji první desku.

Popové nahlédnutí do duše Ellie Dandelion

redakce 18.02.2021

První oficiální EP Vivid, vydané pod platformou Agrose, je narozdíl od předchozí tvorby o poznání synthovější a rytmičtějí.

hUSa je mrtvá, ať žije Venera

redakce 18.02.2021

Venera na svém prvním albu servíruje vybrané pochoutky současného pojetí posthardcore, grunge, spacerockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace