redakce | Zprávy / Festivalové | 12.07.2019
Mezinárodní divadelní a taneční festival Nultý bod přidává už druhým rokem doprovodný hudební program, který se letos věnuje tématu nových sonických dimenzí. Kurátorkou dvou tematických večerů je Mary C (Kreaton, Radio Wave).
V pátek 19. července představí své prostorové kompozice na kvadrofoním zvuku výzkumnice Barbara Ellison a hudebnice a spoluzakladatelka akcí phonon Polina Khatsenko alias mʊdʌki. V sobotu 20. července nabídne japonská hudebnice Midori Hirano alias MimiCof svůj osobitý přístup k hudební produkci. Působivou hudební selekcí festival zakončí domácí multimediální umělkyně Ida Elastic. Součástí programu bude také sobotní workshop základů práce s hudebním softwarem Ableton Live určený nejen pro hudebníky/ice. Workshop povede německá skladatelka, producentka a lektorka Donna Maya. Hudebně performativní festivalovou sekci doplní také několik vstupů washingtonského hudebního tělesa Interference Collective, které se zaměřuje na nová média.
Hlavním hostem prvního večera v pátek 19. července je zvuková umělkyně, skladatelka a výzkumnice Barbara Ellison pocházející z Irska. V současné době vyučuje na prestižní škole Sonology v nizozemském Haagu. Ve svém výzkumu se zabývá sonickými fantomy a zvukovými přeludy. V živé performanci využívá počítačovou syntézu řeči a počítačovým strukturám dává lidský hlas. Pomocí repetice vytváří překvapivé novotvary – novou řeč morfující do podivného hudebního jazyka. Slova se tak přelévají do rytmických, melodických a harmonických struktur a vzniká tak cyklus transhumanistických písní Cybersongs. Jako support vystoupí zvuková umělkyně, producentka a sound designérka Polina Khatsenko alias mʊdʌki, pocházející z běloruského Minsku. V současné době studuje na Fakultě umění a designu v ateliéru time-based media na UJEP, kde se věnuje tématům prostorového zvuku a deep listening. Je spoluzakladatelkou kolektivu phonon, který v Ústí nad Labem pravidelně posluchačům nabízí nové sonické zážitky a možnosti vnímání zvukového umění jinak. Ve své tvorbě pracuje převážně s vlastními nahrávkami a je ovlivněna hudbou 50. a 80. let jako musique concréte, minimalismus nebo německá avantgardní hudba. V rámci Nultého bodu zahraje na kvadrofonní zvuk svou elektroakustickou kompozici tvořenou postprodukcí autorských nahrávek, zejména cimbálu a elektromagnetického záření rozličných zdrojů.
V sobotu 20. července ovládne Kampus Hybernská japonská hudebnice, skladatelka a producentka Midori Hirano. Hirano původně studovala klasickou hru na klavír. Její kompozice jsou tak často psané pro klasické akustické nástroje. Využívá ale také digitální zvuky a terénní nahrávky. Kromě své vlastní tvorby se věnuje skládání filmové hudby, audiovizuálním instalacím nebo hudbě k tanečním představením. Ve svém projektu MimiCof zkoumá jemné rytmické struktury a kreslí neobvyklé melodické tvary. Vystupovala na mnoha zásadních festivalech jako CTM nebo Heroines of Sound, ale také v rámci Boiler Room Berlin. Její třetí album Moon Synch, které vydala na labelu Alien Transistor, je postaveno na experimentech s modulárním syntezátorem Dona Buchly. Po koncertě MimiCof vystoupí s DJ setem Ida Elastic – multimediální umělkyně, organizátorka fem-powered klubových večerů Estrogen a DJka s velmi působivou selekcí širokého spektra klubové hudby.
redakce 23.02.2021
V rámci několika hudebních scén se už nyní mohou návštěvníci těšit na řadu zatím převážně českých kapel.
redakce 22.02.2021
Na jaké snímky se diváci mohou těšit? Třeba na nejlepší český dokument loňské Ji.hlavy: Novou šichtu režiséra Jindřicha Andrše.
redakce 04.02.2021
Hlavním důvodem k optimismu je rychlost vakcinace v Srbsku, které je v současné době třetí v Evropě a sedmé na světě v úrovni proočkovanosti obyvatelstva.
redakce 28.01.2021
Šanci podívat se na festival získá rovněž ten, která dostane nejvíce hlasů od publika.
redakce 17.01.2021
Rodinná oslava, Chlast, Rytíři spravedlnosti a další veselé filmy na každý den, ovšem jen pokud bude leden.
su 11.01.2021
Štěstí v neštěstí, znáte to. Přehlídku mladých talentů si můžete tedy pustit i doma za stránkách festivalu.
redakce 07.01.2021
Umělci měli tento rok málo šancí se představit, online festival je tedy alespoň jednou z nich.
redakce 06.01.2021
Dvojitá dávka audiovizuální zoufalosti v double feature, kde se řemeslná inkompetence překlápí do inkontinence tvůrčí nesoudnosti.
redakce 05.01.2021
A jde opravdu o várku, protože nových kapel do sestavy festivalu máme hned dvacet a pokrývají celé spektrum žánrů.
redakce 05.01.2021
Fanoušci se budou moci projít po festivalovém areálu, zazpívat si s českými i zahraničními kapelami, zatančit si v kotli pod pódiem, prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů.