Zprávy / Nové desky

Noví Abraxas nejsou ani po šesti letech v klidu

Noví Abraxas nejsou ani po šesti letech v klidu

redakce | Zprávy / Nové desky | 10.05.2015

Loni Abraxas vydali dvojalbum Tribute Abraxas a teď, konkrétně v pátek 15. 5. se po šesti letech od zatím poslední řadovky Hlava v oblacích konečně přichází nové studiové album. Klipově ho uvádí píseň Už tady jsou a kapela okolo Slávka Jandy ho pojmenovala Klid!. Nenechte se však zmást názvem. Dle slov leadera Abraxas půjde o vůbec nejsvižnější album v dosavadní historii skupiny.

"Dění okolo Tribute Abraxas, stejně jako fakt, že jsme loni odehráli 60 koncertů a strávili spolu více času, nás všechny obrovsky nakoplo. Ač se nová deska paradoxně jmenuje podle nejpomalejší skladby, vykřičník napovídá, že se fanoušci můžou těšit na pořádnej fofr," vysvětluje Slávek Janda.


Celkem jedenáct písní, které kompletně složil Slávek Janda a v drtivé většině otextoval manažer a pomyslný pátý člen kapely Petr Soukup tepe v pro Abraxas typické svérázné kombinaci rocku, funky, disca, latiny i novovlných úprků. Vedle nezaměnitelných kytarových sól je to místy pořádná jízda s tvrdými rockovými riffy a radikálním rapováním na témata o prudičích kolem nás nebo tricích farmaceutického průmyslu, ale také o naší vnitřní černobílosti nebo potřebě si občas jen tak zatrsat.


"Celá deska se točila u Slávka ve studiu, on měl taky s novinkou největší práci. Ovšem nutno říct, že každý z kapely odvedl svůj nezanedbatelný díl. Mirek Imrich má v hlase pořád ten jedinečný třpyt, Ivan Doležálek je podle mě jeden z nejtalentovanějších baskytaristů, co znám a Eda Štěpánek bicím rozumí jak technicky, tak duševně. Je to velký motor kapely," říká Soukup k novince, jež se masterovala v londýnském studiu M8 Service a kapela jí poprvé naživo představí 16. května na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Kromě nakažlivé energie a věru svižného tempa zaujme i samotné grafické ztvárnění alba, které je osazeno sadou speciálních fotografií Romana Černého a dokazuje, že kapela se ani necelý rok před svým čtyřicátým výročím nemá potřebu brát příliš vážně. Naopak! "Práce na desce byla jako jít každej den házet spolu zlým sousedům šutry do oken. Slávek i Mirek jsou pořád pobertové, což je obrovská výhoda. Snad to bude platit i u fanoušků Abraxas," komentuje sympatický přístup Soukup, jenž je dle slov Jandy zásadním impulsem pro současný vývoj a rozpoložení Abraxas.

Info

Abraxas - Klid!
Vychází: 15. 5. 2015

www.facebook.com/abraxas.cz
www.supraphonline.cz
www.supraphon.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stroon vydáva hudbu so svojským rukopisom

redakce 23.02.2020

Sám svoj prístup k hudbe označuje slovami ako zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažovosť, či konceptualita.

Písničkář Homes debutuje deskou Lufu

redakce 21.02.2020

Mladý písničkář a producent Homes debutuje s melancholickou, osmiskladbovou nahrávkou Lufu, kterou si sám mixoval.

Vykuchán, vykostěn, zamrazen: katsa.theo

redakce 21.02.2020

Čtyřtrackovým EP Frost, které právě vychází na značce Ressonus Records, se hlásí o pozornost český producent katsa.theo.

Hrtl, nová deska, nové světy: Hotspot

redakce 20.02.2020

Hotspot je název třetí řadové desky od zkušeného elektronického hudebníka Hrtl, který má na kontě cenu Anděl z roku 2015.

Dmitrievna vydává nový singl Ferrari

redakce 13.02.2020

Track stylisticky navazuje na její předchozí tvorbu, s výraznější industriální atmosférou a ostrým feministickým podtextem.

David Pomahač vypráví příběhy o cestách ze tmy do světla

redakce 13.02.2020

Ve srovnání s Pomahačovým předchozím projektem, urban folkovým duem Kieslowski, značí novinka Do tmy je daleko posun v jeho tvorbě.

Virtuální zpěvačka Nivva vydává debutové EP

redakce 12.02.2020

Nivva je virtuální hudebnice, digitální bytost. Debutové EP Easy vydává na labelu Bad Names.

Nina Kohoutová debutuje singlem Blue Sunray

redakce 12.02.2020

Tématem její autorské hudební prvotiny je vztah se starší sestrou, která se neočakávaně osamostatnila a následně stala matkou.

Coals představují nový singl Pearls

redakce 11.02.2020

Kasia Kowalczyk a Łukasz Rozmysłowsky aka Coals chystají na březen zbrusu novou desku docusoap, kterou uvádí první singl.

Bare Escape debutují u Kabinet Records

redakce 29.01.2020

Brno i celá česká alternativní hudební scéna dostala do žil transfuzi divoké krve. Nová kapela neznamená nutně nové tváře.