Zprávy / Nové desky

Noví Abraxas nejsou ani po šesti letech v klidu

Noví Abraxas nejsou ani po šesti letech v klidu

redakce | Zprávy / Nové desky | 10.05.2015

Loni Abraxas vydali dvojalbum Tribute Abraxas a teď, konkrétně v pátek 15. 5. se po šesti letech od zatím poslední řadovky Hlava v oblacích konečně přichází nové studiové album. Klipově ho uvádí píseň Už tady jsou a kapela okolo Slávka Jandy ho pojmenovala Klid!. Nenechte se však zmást názvem. Dle slov leadera Abraxas půjde o vůbec nejsvižnější album v dosavadní historii skupiny.

"Dění okolo Tribute Abraxas, stejně jako fakt, že jsme loni odehráli 60 koncertů a strávili spolu více času, nás všechny obrovsky nakoplo. Ač se nová deska paradoxně jmenuje podle nejpomalejší skladby, vykřičník napovídá, že se fanoušci můžou těšit na pořádnej fofr," vysvětluje Slávek Janda.


Celkem jedenáct písní, které kompletně složil Slávek Janda a v drtivé většině otextoval manažer a pomyslný pátý člen kapely Petr Soukup tepe v pro Abraxas typické svérázné kombinaci rocku, funky, disca, latiny i novovlných úprků. Vedle nezaměnitelných kytarových sól je to místy pořádná jízda s tvrdými rockovými riffy a radikálním rapováním na témata o prudičích kolem nás nebo tricích farmaceutického průmyslu, ale také o naší vnitřní černobílosti nebo potřebě si občas jen tak zatrsat.


"Celá deska se točila u Slávka ve studiu, on měl taky s novinkou největší práci. Ovšem nutno říct, že každý z kapely odvedl svůj nezanedbatelný díl. Mirek Imrich má v hlase pořád ten jedinečný třpyt, Ivan Doležálek je podle mě jeden z nejtalentovanějších baskytaristů, co znám a Eda Štěpánek bicím rozumí jak technicky, tak duševně. Je to velký motor kapely," říká Soukup k novince, jež se masterovala v londýnském studiu M8 Service a kapela jí poprvé naživo představí 16. května na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Kromě nakažlivé energie a věru svižného tempa zaujme i samotné grafické ztvárnění alba, které je osazeno sadou speciálních fotografií Romana Černého a dokazuje, že kapela se ani necelý rok před svým čtyřicátým výročím nemá potřebu brát příliš vážně. Naopak! "Práce na desce byla jako jít každej den házet spolu zlým sousedům šutry do oken. Slávek i Mirek jsou pořád pobertové, což je obrovská výhoda. Snad to bude platit i u fanoušků Abraxas," komentuje sympatický přístup Soukup, jenž je dle slov Jandy zásadním impulsem pro současný vývoj a rozpoložení Abraxas.

Info

Abraxas - Klid!
Vychází: 15. 5. 2015

www.facebook.com/abraxas.cz
www.supraphonline.cz
www.supraphon.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zvíře jménem Podzim má Psí sny

redakce 22.09.2019

Vydáním singlu Psí sny a křtem ohněm mnohohlavý orchestr Zvíře jménem Podzim zahajuje poslední rok svého života.

Nové album -123min. je příběhem přátelství

redakce 22.09.2019

První nahrávka po deseti letech je příběhem přátelství, které mezi sebou trio hudebníků má. Deska Les je celá v češtině.

Longital uvádí novou desku videoklipem

redakce 21.09.2019

Longital dokončili desátou studiovku pojmenovanou Mauna. Vyjde u Slnko Records a jako pozvánkou k němu je nový klip Slová.

Dreampopoví Billow mají nový singl

redakce 19.09.2019

Dreampopová kapela Billow vydá na slovenském labelu Z Tapes svou druhotinu Seascape. Tu předznamenává singl Meridian.

Slut hlásí návrat po 20 letech

redakce 17.09.2019

Zbrusu nový singl Keep Going jako příslib nového studiového alba, jež by Slut chtěli vydat v roce 2020. Návrat po dvaceti letech.

Povodí Ohře mají nový singl i klip

redakce 17.09.2019

Kluci od Povodí Ohře se po roce vracejí s čerstvým krmivem pro jehly gramofonů. Nový singl Rakovina doplňují videoklipem.

KlipyTipy: Good Times Only - Tvůj kluk

redakce 08.09.2019

Pražská postpopová čtveřice Good Times Only vydala singl ze svého připravovaného debutového alba a přidává i videoklip.

KlipyTipy: Vanishing Twin - You Are Not an Island

redakce 06.09.2019

Vanishing Twin navazují na první letošní animovaný klip Magician's Success další animací k songu You Are Not an Island.

Zvíře jménem Podzim se vrací s druhým albem. Nečekaně.

redakce 03.09.2019

Dvě roviny, vlčí a psí. Dva principy, které má každý z nás. Dvě odlišné, a přesto navzájem komunikující poloviny obsahuje v tichosti připravená druhá deska...

Rozpad mezilidské komunikace. Dalekko s novým klipem.

redakce 03.09.2019

Hudebníky oslovil vizuální umělec, režisér a elektronický hudební producent Petr Adamec, který vystupuje jako Subject Lost a Moonspotter.