Zprávy / Nové desky

Noví Abraxas nejsou ani po šesti letech v klidu

Noví Abraxas nejsou ani po šesti letech v klidu

redakce | Zprávy / Nové desky | 10.05.2015

Loni Abraxas vydali dvojalbum Tribute Abraxas a teď, konkrétně v pátek 15. 5. se po šesti letech od zatím poslední řadovky Hlava v oblacích konečně přichází nové studiové album. Klipově ho uvádí píseň Už tady jsou a kapela okolo Slávka Jandy ho pojmenovala Klid!. Nenechte se však zmást názvem. Dle slov leadera Abraxas půjde o vůbec nejsvižnější album v dosavadní historii skupiny.

"Dění okolo Tribute Abraxas, stejně jako fakt, že jsme loni odehráli 60 koncertů a strávili spolu více času, nás všechny obrovsky nakoplo. Ač se nová deska paradoxně jmenuje podle nejpomalejší skladby, vykřičník napovídá, že se fanoušci můžou těšit na pořádnej fofr," vysvětluje Slávek Janda.


Celkem jedenáct písní, které kompletně složil Slávek Janda a v drtivé většině otextoval manažer a pomyslný pátý člen kapely Petr Soukup tepe v pro Abraxas typické svérázné kombinaci rocku, funky, disca, latiny i novovlných úprků. Vedle nezaměnitelných kytarových sól je to místy pořádná jízda s tvrdými rockovými riffy a radikálním rapováním na témata o prudičích kolem nás nebo tricích farmaceutického průmyslu, ale také o naší vnitřní černobílosti nebo potřebě si občas jen tak zatrsat.


"Celá deska se točila u Slávka ve studiu, on měl taky s novinkou největší práci. Ovšem nutno říct, že každý z kapely odvedl svůj nezanedbatelný díl. Mirek Imrich má v hlase pořád ten jedinečný třpyt, Ivan Doležálek je podle mě jeden z nejtalentovanějších baskytaristů, co znám a Eda Štěpánek bicím rozumí jak technicky, tak duševně. Je to velký motor kapely," říká Soukup k novince, jež se masterovala v londýnském studiu M8 Service a kapela jí poprvé naživo představí 16. května na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Kromě nakažlivé energie a věru svižného tempa zaujme i samotné grafické ztvárnění alba, které je osazeno sadou speciálních fotografií Romana Černého a dokazuje, že kapela se ani necelý rok před svým čtyřicátým výročím nemá potřebu brát příliš vážně. Naopak! "Práce na desce byla jako jít každej den házet spolu zlým sousedům šutry do oken. Slávek i Mirek jsou pořád pobertové, což je obrovská výhoda. Snad to bude platit i u fanoušků Abraxas," komentuje sympatický přístup Soukup, jenž je dle slov Jandy zásadním impulsem pro současný vývoj a rozpoložení Abraxas.

Info

Abraxas - Klid!
Vychází: 15. 5. 2015

www.facebook.com/abraxas.cz
www.supraphonline.cz
www.supraphon.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sing Sing Revolution Vol​.​1

redakce 29.06.2020

Iniciátorem celého projektu je Igor Bruso (Deaths), který se na podzim loňského roku usídlil ve zkušebně svých přátel z kapely Dukla.

Gergaz prichádza s pokračovaním kompilácie The Locals

redakce 28.06.2020

Výsledkom je unikátna vzorka noviniek aj skladieb z archívu, pre ktoré je samozrejmosťou, že sa nikdy predtým neobjavili na vinylovom release.

Nové EP od sinks je venku

redakce 25.06.2020

Přepracovaná verze EP June brněnské noiserockové kapely je výsledkem hledání způsobu, jak čelit podivnému času, podivnému půlroku.

Daniel Salontay zložil hudbu k obrazom otca Alexandra

redakce 22.06.2020

Album Zaobraz je hudba inšpirovaná tvorbou slovenského maliara Alexandra Salontaya, ktorý celý život maľoval a nevystavoval.

Vyšlo debutové EP Island Mint

redakce 19.06.2020

Ve své tvorbě kombinuje Matyáš Adámek indie songwriting s prvky psychedelie 60. let. EP vydal interpret na vlastním labelu Sunstream Records.

Bára Zmeková vydává remixové album a nový klip

redakce 16.06.2020

Nové remixové album LNVS (rmxd) je barevnou hudební směsí různých žánrů a přístupů, jejímž pojítkem je hlas Báry Zmekové.

Drť vydávají debut Puntičkár

redakce 29.05.2020

Výroky někdejšího člena tajné bezpečnosti (a kryptologa) se stávají nástrojem přizpůsobování a znejasňování činů komunistického režimu.

Nové rapové album Cermaque

redakce 26.05.2020

Jubilejní desátá studiová deska písničkáře Jakuba Čermáka překračuje hranice žánrů i stylů, a to i díky dlouhé řadě hostů.

Súrodenecká dvojica Bulp prichádza s novým EP

redakce 18.05.2020

Titulný singel Auri je dynamický track, ktorý popri svojom tanečnom charaktere reflektuje intímny vzťah matky a dcéry.

Na Deadred Records vychádza nový Stroon

redakce 17.05.2020

V mnohých ohľadoch zvláštny začiatok roka 2020 zachytil Stroona v mimoriadnej tvorivej kondícii.