Zprávy / Pozvánky

Novi_sad a Kurws v Punctu

Novi_sad a Kurws v Punctu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.12.2021

Dva koncerty festivalu Stimul přinášejí odlišné pohledy na hudbu, a to v pojetí úderného polského tria Kurws a řeckého zvukového umělce, který se skrývá pod přezdívkou Novi_sad.

Polské trio v rockovém obsazení s půvabným názvem Kurws hraje extrémně rychle a sofistikovaně, inteligentně a maximálně energicky. Nic míň. Kurws fungují jako otevřená dílna, v níž se improvizace proplétá s kompozicí. Pomocí repetic, rekombinací, variací a kontrastů si pohrávají s pamětí a očekáváními. Post-punk, krautrock, rock in opposition, funk, no wave – přístupy k hraní, motivy, riffy, které jsme slyšeli už tolikrát, jsou prezentovány ve zcela nových souvislostech, vysekány z původních prostředí a podrobeny svébytné dekonstrukci a destilaci. Při jedné z posledních šňůr projeli dodávkou celé Rusko – jedenáct tisíc kilometrů z Petrohradu přes celou Sibiř až do Vladivostoku, což před nimi žádná polská kapela nejspíš nedokázala. Letos nahrané album Powięź je jejich čtvrtým a vyjde na jaře 2022.

Thanasis Kaproulias alias Novi_sad pochází z řecké Olympie a coby umělec je fascinován přírodou, surovými zvuky odlehlých prostředí a jejich zpřítomňováním. Díky spojení technického umu s citem pro nuance jednotlivých lokací Novi_sad pečlivě rekontextualizuje scénu a intenzitu ulovených terénních nahrávek testuje jejich proměnou ve zvuková díla předváděná v prostorech in-situ. Jednotlivé zvuky ošetřuje tak, aby výsledné rezonance nabízely možnost co nejhlubšího posluchačského ponoru. Myšlenku cinema pour l'oreille (kina pro ucho) rozvíjí vlastním inovativním přístupem donner à voir – cesty k vidění prostřednictvím zvuku. V Praze Novi_sad představí audiovizuální projekt IIC (International Internal Catastrophes), vzniklý ve spolupráci s Isaacem Niemandem. Zvukový a filmový materiál pořízený v odlehlých částech Islandu byl proměněn v půlhodinový audiovizuální kus, v němž tvůrci usilovali vyvolat v divákovi synestetické reakce. Pětiminutový úsek díla do svého projektu Gesamt zařadil Lars von Trier.

Info

Stimul festival:
Kurws (pl) + Novi_sad (gr)
10. 12. 2021 19:30
Punctum, Praha
Fb událost

foto © Maciek Bielawski

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fléda jde do podzimu s lepším zvukem a hvězdami

redakce 01.10.2022

Seznamu zahraničních hvězd tento podzim vévodí výrazné hudebnice s novými nahrávkami.

Indigová Alen ohlašuje druhé album

redakce 30.09.2022

K albu nazvanému Tma aranžérsky a producentsky přispěl Martin Kyšperský z kapely Květy.

Říjen v Underdogs'

redakce 29.09.2022

Těšit se můžeme na dekadentní acid punk VR Sex, metalcorové průkopníky Integrity, altrockovou klasiku And You Will Know Us by the Traill of Death. A další.

Do Prahy přijedou The Black Angels, Easy Life nebo Royal Republic

redakce 29.09.2022

Psychedeličtí The Black Angels vychází zcela jednoznačně z estetiky kytarových kapel 60. let, jejichž odkaz ale překlápí do současných kulis.

Do Prahy přijíždí McGoldrick, McCusker & Doyle

redakce 28.09.2022

Jejich interpretace lidových písní Anglie, Skotska a Irska, a především vlastních skladeb, je nakažlivě energická, jiskřivá, provedena s neuvěřitelnou vřelostí a lehkostí.

Podzimní Pulz klubové scény

redakce 27.09.2022

Pulz odstartoval letos v březnu a v prostorách Paláce Akropolis už stihl nabídnout umělce jako Badfocus, Arleta, Miss Petty a další žhavá jména tuzemské klubové scény.

Audiovizuální večer v Plato

redakce 26.09.2022

Jak zní současný globální folk, když se neutápí ve formální nostalgii? Co je to městský folk a jak funguje v online prostředí?

Jedno mávnutí řas, a za námi jsou léta... Gregor Hildebrandt v Kunsthalle

redakce 24.09.2022

Jejím cílem je v Praze představit příběh Hildebrandtova života a umění, pohybující se mezi vlastní tvorbou a berlínskou výtvarně-hudební scénou.

Integrity. Underdogs'.

redakce 23.09.2022

Integrity kombinují rychlý a úderný hardcore/punk s těžkotonážním metalem a trashem, ale i industriální elektronikou.

Zásadní mládí / Essential Youth v DOX+

redakce 23.09.2022

Světové orchestrální premiéry mladých evropských skladatelů v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace