Zprávy

Novy singl z dílny Future Jiskří

Novy singl z dílny Future Jiskří

redakce | Zprávy | 19.05.2022

Česká variace na hyperpopový trend v podání hudebnice a DJky Nevinnosti (Karolína Zikešová), producenta Toyoty Vangelis (Václav Peloušek) a rappera Guest Usera (Martin Kudrlička). Estetika hyperkonzumerismu prostupuje celou písní, ať už v podobě bublavých beatů Toyoty Vangelis nebo v nesčetných slovních hříčkách založených na paralele s fast foodem, které se objevují v textu Nevinnosti. Singl by měl zároveň být titulní písní kompilace kolektivu Future Jiskří, jehož jsou Nevinnost i Toyota Vangelis součástí, která vyjde 1. června.

Inspirace pro singl pochází pochopitelně od zahraničních průkopníků hyperpopu, jako jsou A. G. Cook, Charli XCX, Hannah Diamond nebo Sophie, ale i z popkultury a zidealizovaného „amerického snu“. Nevinnost si ve své tvorbě vytváří únik z reality, safe space, nové já, it-girl, jakou v reálném světě nikdy nemohla být. Sebevědomější, asertivnější, spontánnější. Alter-ego popové hvězdy je pro ni způsobem jak se vypořádat s (nejen) internalizovanou mysogynií a konečně se oprostit od toho, že jako žena by nikdy neměla být slyšet, vidět, neměla by projevovat svoji sexualitu nebo dominovat mužům.

Základní hudební linku pro Milkshake Soda Burger Fries objevil Toyota Vangelis v několik let staré amatérské nahrávce na soundcloudu Nevinnosti a přetvořil ho v přeslazený a neustále gradující instrumentál, v němž může pozorné ucho zaslechnout samply spojené se stravováním ve fast food řetězcích. Toyota Vangelis se na nahrávce představí i jako androgynní zpěvák, jeho slovy „supr cukr holka, supr cukr kluk“, kde si hraje s hlasovými polohami i vlastním genderovým vyjádřením. Nevinnost střídá křehký zpěv s rapovějšími slokami, a snaží se tak proniknout do žánru, který ji byl vždy blízký, ale historicky mu dominují muži. Text písně je plný slovních hříček a anglicismů, hudebnice si dala záležet na tom, aby byl co nejpodobnější její běžné mluvě. Jde vlastně o velmi sexy love song, ne nepodobný macho talku, který známe z rapu, vulgarismy jsou ale chytře zaobalené do metafor spojených s jídlem a potěšení z fast foodu. Svoji pozici na scéně si Nevinnost pojistila tím, že na song přizvala maskulinního rappera Guest Usera, který tu ale záměrně nevystupuje jako dominantní „alfa macho“, a i ve svých vlastních textech se vyhýbá sexistickým narážkám.

vstupní prohlídka Toyoty Vangelise zde

Info

Nevinnost
Bandcamp interpretky

foto © Iryna Drahun

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

OFF Festival začne speciálními warm-upy

redakce 25.06.2022

Katovický OFF Festival přichází se zajímavou novinkou, letošní ročník začne o den dříve, a to speciálními warm-upy na speciálních místech.

Světové premiéry na NODO už od soboty

redakce 24.06.2022

Trojhalí Karolina se promění v jeden vyzvánějící zvon – hudební svátek, který je možné zakusit asi jen jednou za život.

Na festivale Flaam Sega Bodega, Sykur i HMLTD

redakce 23.06.2022

Pre Flaam je typickým dôraz na vizuálnu stránku festivalového zážitku – od komunikácie až po podobu samotného areálu.

Dobršská brána upoutá zvukem trubky

redakce 23.06.2022

Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku upoutá především zvukem trubky.

V Underdogs' neofolkový Of the Wand And the Moon

redakce 22.06.2022

Kim Larsen již tuto sobotu představí nové album, na které milovníci neofolku čekali dlouhých deset let od poslední, fenomenální desky The Lone Descent.

Hradby Samoty načínají druhou dekádu existence

redakce 22.06.2022

Temná hudba nejrůznějších žánrů na místech, kde je za noci možné místo bzukotu měst, slyšet šeptem pronášené příběhy ze starých legend a pověstí.

Grape dopĺňa o mená lokálnej scény

redakce 22.06.2022

V prvej osmičke zverejnených mien sú Karin Ann, Fallgrapp, Le Payaco, Para, Billy Barman, Tolstoys, Korben Dallas a Malalata.

Fobia Kid křtí ve čtvrtek na Altenburgu

redakce 21.06.2022

Po roční pauze od hudby i sociálních sítí se slovenský rapper vrací objevovat zákoutí digitálních glitchů a hyperaktivních beatů.

Pilotní ročník multižánrového U:festu

redakce 21.06.2022

Tématem U:festu je zkoumání hranic mezi uměním, kulturou a současnou digitální společností. Brillovka, Rožnov pod Radhoštěm.

Letní filmovou školu odstartuje Sommerová s Kocábem

redakce 21.06.2022

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů letos své ceny udělí Ondřeji Vetchému, Michaele Pavlátové, Semihu Kaplanoğluovi a Pavlu Tomeškovi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace