Zprávy / Festivalové

Nowa Muzyka: Tyler, The Creator i Jamie Woon

Nowa Muzyka: Tyler, The Creator i Jamie Woon

redakce | Zprávy / Festivalové | 08.04.2015

Druhá várka jmen katovického festivalu Nowa Muzyka přináší příjemnou a různorodou nadílku: divoký hip hop Tylera, The Creatora, taky Jamieho Woona, novátorský soul Kwabs i tanečně elektronické Kiasmos.

Málokdo si v tak raném věku získal takový status jako Tyler, The Creator. S Earlem Sweatshirtem vede umělecký kolektiv Odd Future, kteří jsou jakýmisi novodobými Wu-Tang Clan. Čtyřiadvacetiletý rapper s nízko položeným a poškrábaným hlasem připomene Toma Waitse, ale rýmuje o neveselém dětství, o sebevražedných tendencích, drogách a pouličním životě. Jeho alba mají formu psychiatrických seancí, živá vystoupení zase konfrontanční charakter. Poslední deska Wolf vyšla před dvěma lety, s čím přijede na festival?


Před čtyřmi lety byl Jamie Woon po boku Jamese Blakea v čele pust-dubstepové avantgardy, spolupracoval s Burialem, později začal míchat písničkářství s hlubokými basy a soulovými vlivy. Vystupoval v klubech i v kostelech, v roce 2011 takto zakončoval festival Nowa muzyka. Také u něj se ptáme: přiveze s sebou nový materiál? Kwabs je vedle něj svěženka, debutovou nahrávku vydává Brit Kwabena Sarkodee Adjepong v květnu. Narodil se v Londýně, ale reflektuje své ghanské kořeny. Charakterizuje ho soulový baryton, který podporují jazzové vlivy a delikátní elektronika. V jeho souvislosti se skloňájí Aretha Franklin, ale i The Strokes nebo Hot Chip, na festivalu to bude možná jedna z posledních příležitostí vidět ho na akci ne-masového charakteru. Že vám Kiasmos nic neříkají? Techno minimalistická islandská dvojice – nic? Janus Rasmussen a Olafur Arnalds... Kombinují živé nástroje s těmi elektronickými, fortepiano se smyčkami a analogovými syntezátory, mimo to jsou mimořádně vtipní a nápadití, viz jejich živák z Reykjaviku.


Z ohlášených jmen telegraficky: Autechre, Doppereffekt, Objekt, Vessels, Ghostpoet, Portico, Fatima, The Juan McLean, Tyler, the Creator, Kwabs, Kiasmos. Další budou následovat.

Info

Festiwal Tauron Nowa Muzyka
20. - 23. 8. 2015
Muzeum Slezska, Katovice
www.festiwalnowamuzyka.pl
www.facebook.com/nowamuzyka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Berlínský Atonal oznamuje sérii koncertů v Kraftwerku

redakce 13.09.2021

Naditá soupiska plná experimentátorů zahraje v kultovním komplexu, ve kterém je jako doplnění programu připravena i výstava Metabolic Rift.

Filmový festival Elbe Dock nabídne debuty, projekce a instalace

redakce 13.09.2021

Soutěžní sekce přinese výběr toho nejlepšího z domácího dokumentu, sekce zahraničních debutů pak skýtá nejedno potenciální překvapení.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace