redakce | Zprávy | 15.12.2020
V pondělí 7. prosince odstartoval 9. ročník site-specific výstavy Pokoje, který se z epidemiologických důvodů přesunul do virtuálního světa.
Na webových stránkách výstavy se diváci mohou seznámit se 112 projekty studentů výtvarných vysokých škol, kteří tentokrát proměnili pokoje, ve kterých žijí a tvoří. Tříčlenná odborná porota, složená z kurátorky a historičky umění Daniely Kramerová, teoretičky vizuálního umění Andrey Průchové Hrůzové a umělce a pedagoga Richarda Loskota, vybrala pět nejlepších projektů, které získají finanční odměnu. Díky rozvolněným vládním opatřením budou oceněné projekty vystaveny od 11. do 20. prosince v Kampusu Hybernská. Tradiční formát Pokojů, který oživuje prázdné místnosti chátrající budovy v centru Prahy, byl nahrazen speciální online – Stay Home – edicí. Motivací studentů stát se součástí letošní přehlídky byla i odměna 60 000 Kč, která se rozdělí mezi šest projektů – pět z nich zvolí porota, šestého vyberou diváci.
Porota ocenila Martina Odehnala a jeho projekt Teplo domova: No home edition, na kterém se porota jednomyslně shodla. „Jako jeden z mála vystoupil z vlastních světů, zaměřil se na téma se sociálním přesahem, jenž byl nadto schopen zpracovat formou, která celkovému vyznění projektu dodala ještě závažnější a hlubší rozměr,” řekla Kamila Huptychová. Anna Benháková ve svém projektu Last Legs, v českém překladu Z posledních sil, zdařile propojila obraz s tělem a jednoduchou metaforou vyjádřila uvíznutí v bezbřehosti plynutí karanténního času. Čistota a působivost vizuální stránky podtrhla výsledný dojem, a odlišila ji tak od ostatních projektů, které se snažily o obdobné. Nekonečně ubíhající čas v domácí izolaci se stal i předmětem práce Jakuba Černého, Kateřiny Frgalové, Barbary Váňové a Veroniky Zpěvákové, jejichž nahá těla splynula s interiérem a v nadsázce se tak stala samotnými předměty. Porota v jejich případě ocenila nejen kolektivní práci, ale zejména humor a vtip, s jakým byli schopni k tématu přistoupit. Eliška Thielová pro změnu oživila zapomenuté spotřebiče z půdy a skrze světelné zdroje je dovedla přeměnit v téměř až hudební sochy. Ačkoliv se zahalení nábytku nemusí na první pohled zdát příliš inovativní, Jan Nyč a Tomáš Hoffman předvedli, že jsou schopni svůj záměr do hloubky promyslet a následně ho precizně realizovat i s přihlédnutím ke všem nezbytným aspektům – od vizuální složky až po tu textovou. Jejich konceptuální počin tak byl oceněn především za svou soudržnost a komplexitu provedení, která vyčnívala mezi ostatními projekty.
Pokoje
web výstavy
redakce 26.02.2021
Při tvorbě jsem se snažila vyjádřit přesně to, co chci, a nebyla svázána žádnou konkrétní věcí, říká Marina Allen k nadcházejícímu albu.
redakce 26.02.2021
Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.
redakce 25.02.2021
Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.
redakce 25.02.2021
Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.
redakce 24.02.2021
Cenu získali Tábor, 58G a aktivity labelu Divnosti. Nové ocenění pro mladé hudební publicisty získali Aneta Martínková a Radim Lisa.
redakce 24.02.2021
Pestrý rámec bude mít letošní předávání Českých lvů.
redakce 23.02.2021
Jedna z nejzásadnější kapel elektronické scény ohlásila rozpad. Jak se to říká, lepší vybuchnout nežli vyhasnout? Co na to ohlasy odjinud?
redakce 23.02.2021
V rámci několika hudebních scén se už nyní mohou návštěvníci těšit na řadu zatím převážně českých kapel.
redakce 23.02.2021
Zároveň sa v online prenose uskutoční premiéra hudobného diela, ktoré spracúva silný príbeh z minulosti a nesie jasný odkaz súčasnej spoločnosti.
redakce 23.02.2021
V jejich repertoáru se podařilo nejen navázat na tradici toho nejlepšího z brněnské alternativy, ale zároveň hudbu výrazně modernizovat, učinit ji svébytnou.