Zprávy

Oceněné projekty online výstavy Pokoje budou vystaveny naživo

Oceněné projekty online výstavy Pokoje budou vystaveny naživo

redakce | Zprávy | 15.12.2020

V pondělí 7. prosince odstartoval 9. ročník site-specific výstavy Pokoje, který se z epidemiologických důvodů přesunul do virtuálního světa.

Na webových stránkách výstavy se diváci mohou seznámit se 112 projekty studentů výtvarných vysokých škol, kteří tentokrát proměnili pokoje, ve kterých žijí a tvoří. Tříčlenná odborná porota, složená z kurátorky a historičky umění Daniely Kramerová, teoretičky vizuálního umění Andrey Průchové Hrůzové a umělce a pedagoga Richarda Loskota, vybrala pět nejlepších projektů, které získají finanční odměnu. Díky rozvolněným vládním opatřením budou oceněné projekty vystaveny od 11. do 20. prosince v Kampusu Hybernská. Tradiční formát Pokojů, který oživuje prázdné místnosti chátrající budovy v centru Prahy, byl nahrazen speciální online – Stay Home – edicí. Motivací studentů stát se součástí letošní přehlídky byla i odměna 60 000 Kč, která se rozdělí mezi šest projektů – pět z nich zvolí porota, šestého vyberou diváci.

Porota ocenila Martina Odehnala a jeho projekt Teplo domova: No home edition, na kterém se porota jednomyslně shodla. „Jako jeden z mála vystoupil z vlastních světů, zaměřil se na téma se sociálním přesahem, jenž byl nadto schopen zpracovat formou, která celkovému vyznění projektu dodala ještě závažnější a hlubší rozměr,” řekla Kamila Huptychová. Anna Benháková ve svém projektu Last Legs, v českém překladu Z posledních sil, zdařile propojila obraz s tělem a jednoduchou metaforou vyjádřila uvíznutí v bezbřehosti plynutí karanténního času. Čistota a působivost vizuální stránky podtrhla výsledný dojem, a odlišila ji tak od ostatních projektů, které se snažily o obdobné. Nekonečně ubíhající čas v domácí izolaci se stal i předmětem práce Jakuba Černého, Kateřiny Frgalové, Barbary Váňové a Veroniky Zpěvákové, jejichž nahá těla splynula s interiérem a v nadsázce se tak stala samotnými předměty. Porota v jejich případě ocenila nejen kolektivní práci, ale zejména humor a vtip, s jakým byli schopni k tématu přistoupit. Eliška Thielová pro změnu oživila zapomenuté spotřebiče z půdy a skrze světelné zdroje je dovedla přeměnit v téměř až hudební sochy. Ačkoliv se zahalení nábytku nemusí na první pohled zdát příliš inovativní, Jan Nyč a Tomáš Hoffman předvedli, že jsou schopni svůj záměr do hloubky promyslet a následně ho precizně realizovat i s přihlédnutím ke všem nezbytným aspektům – od vizuální složky až po tu textovou. Jejich konceptuální počin tak byl oceněn především za svou soudržnost a komplexitu provedení, která vyčnívala mezi ostatními projekty.

Info

Pokoje
web výstavy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Marina Allen vydává nový klip

redakce 26.02.2021

Při tvorbě jsem se snažila vyjádřit přesně to, co chci, a nebyla svázána žádnou konkrétní věcí, říká Marina Allen k nadcházejícímu albu.

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Výsledky X. ročníku hudebních cen Vinyla

redakce 24.02.2021

Cenu získali Tábor, 58G a aktivity labelu Divnosti. Nové ocenění pro mladé hudební publicisty získali Aneta Martínková a Radim Lisa.

Českého lva bude doprovázet kapela Hm...

redakce 24.02.2021

Pestrý rámec bude mít letošní předávání Českých lvů.

Daft Punk po 28 letech končí

redakce 23.02.2021

Jedna z nejzásadnější kapel elektronické scény ohlásila rozpad. Jak se to říká, lepší vybuchnout nežli vyhasnout? Co na to ohlasy odjinud?

Festival Boskovice 2021 slibuje kulturní očistu duše

redakce 23.02.2021

V rámci několika hudebních scén se už nyní mohou návštěvníci těšit na řadu zatím převážně českých kapel.

Vyjde album Miroslava Tótha s Dystopic Requiem Quartet

redakce 23.02.2021

Zároveň sa v online prenose uskutoční premiéra hudobného diela, ktoré spracúva silný príbeh z minulosti a nesie jasný odkaz súčasnej spoločnosti.

Skupina Boo se vrací

redakce 23.02.2021

V jejich repertoáru se podařilo nejen navázat na tradici toho nejlepšího z brněnské alternativy, ale zároveň hudbu výrazně modernizovat, učinit ji svébytnou.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace