Zprávy / Úplňkové

Od kytar k elektronice: britští Vessels v novém XPLAYMIXU

redakce | Zprávy / Úplňkové | 10.07.2015

Letos počtvrté ožije areál bývalých železáren v ostravských Vítkovicích ruchem multižánrového festivalu Colours of Ostrava. Už dříve se o této přehlídce, která se v letech 2002 až 2012 konala přímo v centru Ostravy, mluvilo v superlativech. Teprve partnerství s ocelářským magnátem Janem Světlíkem a přestěhování celého podniku do industriálního prostředí Dolních Vítkovic udělalo z Colours to, čím jsou dnes - beze sporu nejlepší festival na území České republiky, který jako jediný snese rozsahem i kvalitou dramaturgie srovnání minimálně s přeshraniční konkurencí.

Letošní ročník Colours přináší kromě obvyklé směsky více či méně zajímavých jmen z různých oblastí populární hudby (za všechny jmenujme Björk, St. Vincent a Cinematic Orchestra) také jednu výraznou novinku - poprvé bude součástí programu scéna zaměřená na elektronickou hudbu. Svůj domov našla v prostorách rekonstruovaném dolu Hlubina, který svými beaty rozezní např. Clark, Nathan Fake, Christian Löffler, Toxic Avenger či Vessels. A právě posledně jmenovaní kývli na nabídku přispět do podcastové série XPLAYMIX.


Pětice z britského Leedsu přijíždí do České republiky představit své letošní album Dilate. Dovršila na něm přeměnu z postrockové kapely v plus mínus tech-houseové kombo stírající hranice mezi živě hranou a čistě elektronickou hudbou. U kolébky nového zvuku Vessels stáli lidé jako Jon Hopkins, Nathan Fake nebo Modeselektor - tedy jména známá pro své organické pojetí elektroniky. Není ani příliš divu, že se album Dilate stalo první položkou nového sublabelu žánrově široce rozkročeného vydavatelství Leaf.

Ve stejném svobodomyslném duchu se nese i mix, který pro nás při příležitosti tuzemské koncertní premiéry Vessels připravil bubeník Tim Mitchell. Najdete v něm starší i novější skladby od jmen jako Jacques Greene, Giraffage, Dan Deacon, cLOUDDEAD nebo Animal Collective. Taneční euforii střídá r'n'b melancholie a tu zase potrhlý alternativní hip-hop. Jako bonus je tu pak vysamplovaná hitparádová matadorka Ciara, která plní roli Jiřího Korna z minulého podcastu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #126: Přepisování pravidel

redakce 23.09.2021

Stihnout pět cen Grammy a píseň k filmu s Jamesem Bondem ještě před dvacítkou, to tady ještě nebylo. Billie Eilish je hlavní hvězdou říjnového Full Moonu.

Full Moon Forum konečně křtí

redakce 14.09.2021

Po delší koncertní odmlce můžeme konečně pokřtít desky, které jsme pod hlavičkou Full Moon Forum vydali.

Full Moon #125 na Spotify

redakce 12.09.2021

Zářijový Full Moon věnovaný nejen ruské hudební scéně představujeme v playlistu, jak jinak.

Mooncloud #61: Dead Janitor

redakce 31.08.2021

Kde bere inspiraci slovenský producent Dead Janitor pro svou polyrytmickou elektroniku?

Full Moon #125: Pod ruskou vlajkou

redakce 25.08.2021

Aktuální ruská hudební scéna je mimořádně pestrá, rozsáhlá a autentická. Zářijový Full Moon pod ruskou vlajkou.

Mooncloud #62: Rest in Haste

redakce 01.08.2021

O životě a díle jsme si povídali ve Vstupní prohlídce, je čas se podívat i na jejich hudební radosti.

Letní kolekce Full Moonu

redakce 22.07.2021

Doplňujeme měsíční nabídku. Sekta dokonalé hudby? Obviously we're not golfers!

Full Moon Coffee: Květinové tóny z Peru

redakce 15.07.2021

Káva Caturra z farmy Davida Garcii Diaze se vyznačuje krémovým tělem a intenzivní chutí s výraznými tóny kokosu, banánu a bílé čokolády.

Full Moon #123-124 na Spotify

redakce 05.07.2021

Jsou The Doors půl století po odchodu svého frontmana ještě relevantní? A na co dalšího se těšit v letním čísle?

Mooncloud #59: Aiko

redakce 28.06.2021

Co poslouchá Aiko? Klidné a soustředěné věci i hudbu k dobývání světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace