Zprávy / Festivalové

OFF Festival 2016: Slezsko žije

OFF Festival 2016: Slezsko žije

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.06.2016

Není náhodou, že byly nedávno Katovice jmenovány v programu UNESCO Creative City za oblast hudby. Hozní Slezsko, zejména pak jeho hlavní město, předává své hudební odkazy z generace na generaci. Může se též pochlubit respektovanými festivaly, krásnými koncertními sály a v neposlední řadě fungující klubovou scénou. Velkou tradici mají i místní dechovky, jejichž historie sahá do hloubky 19. století. Ačkoliv tradičních kapel ubylo, stále ještě můžete potkávat muže v černých oděvech a s výrazným červeným perem na klobouku.

Slezsko má svou tradici i v klasické hudbě. Henryk Mikołaj Górecki, autor Symphony No. 3, The Symphony of Sorrowful Songs jedné z nejoblíbenejších skladeb současné vážné hudby, je právě zdejším rodákem. Jako svůj tvůrčí vzor jej považuje třeba Colin Stetson a řada jeho partitur dostála světového věhlasu, třeba i díky soundtracku k filmu Dracula, kterého režíroval Francis Ford Coppola. Od roku 1945 jsou Katovice domovem Polish National Radio Symphony Orchestra. Nová budova orchestru, na náměstí Wojciecha Kilara, je mnohými hudebníky považována za jeden z nejkrásnějších koncertních sálů v Evropě.


Slezské blues je pak fenoménem samo o sobě. Těžko říct, proč si tenhle žánr našel své podhoubí právě ve zdejším regionu, ale jedna z mnoha teorií říká, že odolné blues bylo vlastní zdejším, těžce pracujícím lidem. Příkladem budiž kapela Dżem a nebo legendární SBB, jejichž zásadní desku Nowy horyzont z roku 1975 připomene trio Józef Skrzek, Apostolis Anthimos a Jerzy Piotrowski, právě na letošním OFF Festivalu. Svou historii tu má i metal. Jmenujme třeba kapely MasseMord, Duszę Wypuścił a nebo nejznámější z místích formací - Furia, kteří již dříve na OFFu vystupovali.

Město Mysłowice má zas petsrou minulost v ranku alternativní hudby. Svou historii zde psala třeba skupina Myslovitz (ve které působil i zakladatel OFF Festivalu Artur Rojek) a zrodila se tu i myšlenka samotného festivalu. Dnes Slezko přináší i zajímavé elektronické experimenty - například The Dumpling nebo Coals. A zapomenout nemůžeme ani na rap a hip hop, který v minulosti táhli zejména Kaliber 44 a později Paktofonika. Právě Kaliber 44 představí své comebackové album Ułamek tarcia na City of Music Stage v neděli 7. srpna. Tenhle set, stejně jako mnohé další, si nemůžete nechat ujít.

Info

OFF Festival 2016
5. - 7. 8. 2016
Katowice, Polsko

www.facebook.com/offfestival
www.off-festival.pl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Druhý ročník Festivalu hudby Bez ambicí

redakce 13.07.2020

Hudební festival Bez ambicí, to je dvanáct hodin hudby a snad i víc. Pořadatelé věří v uvolněnou atmosféru, nezapomenutelné hudební sety a dobré počasí.

Let It Roll připravil na léto The Renegade Festival

redakce 10.07.2020

I když půjde o menší verzi pro omezený počet návštěvníků, mohou se fanoušci i tentokrát těšit na unikátní stage design a audiovizuální show, kterou je Let It Roll vyhlášený.

Domácí verze Front Porch festivalu

redakce 09.07.2020

Tato událost bude výjimečná nejen pro svou konceptuální stylizaci, ale také proto, že bude v České republice dosavadní premiérou.

Imagination Festival je zpět

redakce 08.07.2020

Nejtvrdší elektronický podnik u nás chystá na podzim další edici. Imagination Festival se vrací v listopadu.

Festival Nultý bod v karlínské Invalidovně

redakce 07.07.2020

Program bude bohatý a nejedno představení je jazykově bezbariérové a vzhledem k velmi omezenému počtu diváků u většiny představení je exkluzivita zážitku zaručena.

Boskovice 2020 v srpnu a komorněji

redakce 07.07.2020

Připravená je žánrově pestrá Uni scéna, česko-německá jazzová scéna, blues, divadla interiérová i v plenéru na boskovickém hradě.

Groove Brno přiveze evropské funky špičky

redakce 05.07.2020

Zahraniční funky kapely a tuzemské projekty, které v minulých letech vytvořily ve vlastní produkci festivalu a každoročně je po nich poptávka.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště odhaluje program

redakce 04.07.2020

Diváci Letní filmové školy se z Uherského Hradiště plynule dostanou přímo do historie i současnosti filmu.

Bratislavské intermezzo Hradeb Samoty

redakce 02.07.2020

Bude sa jednať o špeciálny event, či už z pohľadu jeho realizácie v kluboch a nie na pamiatke, ako aj dramaturgiou.

Shotgun Festival ohlašuje první jména

redakce 02.07.2020

Po několika měsících nejistoty se však blýsklo na lepší časy a pokud se situace nezmění, brány festivalu se na konci léta opět otevřou.