Zprávy / Pozvánky

Officina Zoe: fakíři pohanského transu

Officina Zoe: fakíři pohanského transu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.10.2015

Officina Zoe pocházejí z jihoitalského Salenta a jsou významnými představiteli místních tradičních stylů zvaných pizzica a taranta. Tyto styly, jejichž ústředním nástrojem je tamburína, mísí hudební vlivy z Itálie, Řecka a Afriky.

Pizzica a taranta hrály od nepaměti v životech lidí ze Salenta důležitou roli. Původně se věřilo, že její divoký rytmus má léčebné účinky a může uzdravit člověka uštknutého pavoukem nebo tarantulí. Při hře a tanci pizzicy a taranty se zároveň člověk dostává do transu, ve kterém se zcela oprostí od okolního světa, což v současnosti znamená pro obyvatele Salenta vytrhnout se z drsné reality jednoho z nejchudších italských regionů žijícího především z pašování drog a cigaret na Balkán.


Hudební rituály si spojujeme s Indií či Marokem a přitom netušíme, že stejně autentický trans je doménou jižní Itálie. Tradice známá jako pizzica či tarantismus sahá až do antiky, v odlehlém regionu Salento na samé špičce "italské boty" se ještě ve 20. století rytmem tamburín léčilo kousnutí pavoukem tarantulí. Když před 50 lety tento rituál zdokumentoval kameraman slavného režiséra Federica Felliniho, byla to šokující zpráva pro antropology. Rytmus pizzica patří do stejné kategorie jako haitské voodoo či africké trasovní rytmy.

První skupinou, která tento žánr přinesla na světová podia, je Officina Zoe. Peter Gabriel ji vybral pro festival Womad, kultovní neapolský režisér Edoardo Winspeare s ní natočil tři filmy. S ubíhajícími lety ale potenciál skupiny narůstá. Pizzica získává vlastní platformu, a tou "italský Woodstock", festival La Notte della Taranta. V roli šéfkapelníků se zde vystřídali osobnosti jako Joe Zawinul, Goran Bregović či Stewart Copeland z Police Kritika srovnává koncerty Zoe s afro-brazilskými rituály candomble a antropologové upozorňují: Evropa má své rituály, na které by se zapomnělo nebýt skupin jako Officina Zoe!

Info

Rachot uvádí:
Officina Zoe (it)
9. 10. 2015 20:00
Vila Štvanice, Praha
Vstupné: 200,- v předprodeji / 250,- na místě

www.facebook.com/events/415465688661633
www.facebook.com/VILAStvanice
www.facebook.com/rachotcz
www.rachot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Němá klasika s hudebním doprovodem: A Season of Classic Films

redakce 07.04.2021

Film nikdy němý nebyl. Ve dvacátých letech ozvučovali filmy klavíristé a hudební tělesa různorodými skladbami více či méně populární hudby.

Pražské kulturní fórum: Jaká je budoucnost kultury?

redakce 06.04.2021

Fóra se zúčastní zahraniční experti na kulturní politiku Pier Luigi Sacco, Jordi Pardo, Ragnar Siil a Michal Hladký.

The Underground Youth s novou deskou, v Underdogs'

redakce 29.03.2021

Na nové desce The Underground Youth opustili svůj obvyklý potemnělý kytarový postpunk provoněný shoegazem a přináší jednodušší zvuk.

Atlantský rapper Russ poprvé v Praze

redakce 28.03.2021

Ve své tvorbě tak často skáče mezi hédonistickým moderním rapem s výraznými refrény a melodickými R&B baladami.

Kapela Už jsme doma zahraje písně z repertoáru FPB

redakce 24.03.2021

Speciální online koncert nazvaný Už jsme doma hrají písně FPB, se bude vysílat z pražského klubu Kaštan.

Nick Waterhouse a Girl in Red v Praze

redakce 23.03.2021

Sytě modrá nostalgie, americký písničkář Nick Waterhouse vystoupí v Praze a červená kapuce a zlomená srdce Girl in Red míří do Prahy poprvé.

Startuje nový Clubhouse Room o elektronické hudební scéně

redakce 21.03.2021

První tři díly Oscilátoru jsou věnovány 90. létům a prvním akcím a klubům, které v Čechách vznikly.

Katarína Máliková a další budou streamovat z brněnských klubů

redakce 21.03.2021

Na festivale vystoupí Teepee, Katarína Máliková, Neřvi mi do ucha, Bare Escape a i další.

Druhá benefiční akce Ledoborců Kultury

redakce 20.03.2021

Když kultuře bylo nejhůř, když ledy opatření ne a ne povolit, když celkové oteplení bylo v nedohlednu, tu vynořil se Ledoborec.

Hudba Miroslava Tótha v podání Dystopic Requiem Quartet

redakce 11.03.2021

Premiéra nového diela Miroslava Tótha, ktorý zložil skladbu pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, premiérovanú Kronos Quartetom na Pohode, prejde online.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace