Zprávy / Pozvánky

Olomoucká akce XY hostí tvůrce z Plzně

Olomoucká akce XY hostí tvůrce z Plzně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.07.2022

XY 2022 je společný projekt olomouckých nezávislých galerií. Dnes již kultovní akce každoročně Olomoučanům představuje současnou tvorbu výtvarných umělců z vybraného města. Letos proběhne po sedmé a tentokrát se soustředí na Plzeň.

Návštěvníci putují v průběhu odpolední kolektivní procházky výstavními prostory a nezávislými galeriemi Olomouce, kde se setkávají s nejrůznějšími způsoby prezentace současného umění. V každém prostoru proběhne zahájení nové výstavy. Celkem XY představí tvorbu zhruba třiceti umělců a umělkyň, kteří se v Plzni narodili, nebo zde žijí či tvoří. Všichni buď absolvovali, nebo stále studují Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara. Procházka je specifická svou atmosférou, k průvodu návštěvníků se může každý na potkání připojit.

Tzv. Sutnarka, plzeňská vysoká umělecká škola, zahrnuje ateliéry audiovize, grafického designu a ilustrace, výtvarného umění a designu a užité tvorby. Průřez ateliérem nových médií zprostředkuje výstava, kurátorsky zaštítěna malířem a vedoucím ateliéru Vladimírem Mertou a jeho asistentkou Evou Šindelářovou, která proběhne v letos otevřeném Studiu G21 na Dolním náměstí, a také v Galerii XY, v jejíž spodní části pak bude probíhat videoinstalace intermediálního umělce, filmového scénografa a režiséra Tomáše Svobody. Umělecké centrum Univerzity Palackého (Konvikt) nabídne výběr animované tvorby vytvořené za posledních deset let v přízemní Galerii Monitor, Galerie Basement v podzemí Konviktu představí velkoformátové tisky ilustrátorky Markéty Knorové. Pro obrazovky Galerie 9:16pm ve výloze Muzea umění Olomouc připravuje videoinstalaci Kamila Müllerová. Grafiky slovenského umělce Alexe Vida budou k vidění ve Vitríně Denisce, další vitrínovou Galerii Véčko u populárního studentského klubu zaplní tvorba sochaře Matyáše Fialy. V prostoru krytu Letní galerie v areálu olomouckého Letního kina vystaví své práce olomoucká rodačka Agáta Dokoupilová.

Info

XY 2022
28. 7. 2022 16:00
Olomouc
web projektu

foto © se svolením XY

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Gaahls Wyrd, Saor a Gaerea, lahodná chuť temnoty

redakce 04.10.2022

Přijede ikona Gaahl (ex-Gorgoroth, Wardruna ad.) se svou kapelou v doprovodu skotských Saor a nabušených Portugalců Gaerea.

PSH na Nekonečném turné

redakce 03.10.2022

Po úspěchu PSH Nekonečný příběh v kinech přicházejí tvůrci se společnou Nekonečnou tour filmu a koncertu kapely.

Nylon Jail oslaví dekádu na Cargo Gallery

redakce 02.10.2022

Nylon Jail oslaví dekádu existence vystoupením na Cargo Gallery, koncertem také kapela oficiálně nastartuje Hithit projekt.

Pavel Klusák a GOTT v Divadle Archa

redakce 01.10.2022

Archa bude hostit multižánrový večer s bestsellerem Pavla Klusáka GOTT.

Lenka Dusilová s big bandem Cotatcha Orchestra

redakce 01.10.2022

Na koncertě v Brně zazní nové skladby, které jsou výsledkem společné tvorby.

Fléda jde do podzimu s lepším zvukem a hvězdami

redakce 01.10.2022

Seznamu zahraničních hvězd tento podzim vévodí výrazné hudebnice s novými nahrávkami.

Indigová Alen ohlašuje druhé album

redakce 30.09.2022

K albu nazvanému Tma aranžérsky a producentsky přispěl Martin Kyšperský z kapely Květy.

Říjen v Underdogs'

redakce 29.09.2022

Těšit se můžeme na dekadentní acid punk VR Sex, metalcorové průkopníky Integrity, altrockovou klasiku And You Will Know Us by the Traill of Death. A další.

Do Prahy přijedou The Black Angels, Easy Life nebo Royal Republic

redakce 29.09.2022

Psychedeličtí The Black Angels vychází zcela jednoznačně z estetiky kytarových kapel 60. let, jejichž odkaz ale překlápí do současných kulis.

Do Prahy přijíždí McGoldrick, McCusker & Doyle

redakce 28.09.2022

Jejich interpretace lidových písní Anglie, Skotska a Irska, a především vlastních skladeb, je nakažlivě energická, jiskřivá, provedena s neuvěřitelnou vřelostí a lehkostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace