Zprávy / Festivalové

Open Air Program 2016 zahajuje

Open Air Program 2016 zahajuje

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.06.2016

Od pátku 17. až do příští neděle 26. června se v Hradci Králové uskuteční v pořadí již 17. ročník nesoutěžní divadelní přehlídky pod názvem Open Air Program Hradec Králové a kromě hlavního divadelního představí i rozsáhlý doprovodný program. Jeho neodmyslitelnou složkou je propracovaná hudební dramaturgie, výtvarná část programu i další doprovodné přednášky, workshopy a spousta dalšího.

Hudba, nejobsáhlejší součást doprovodného programu festivalu, se proplétá s tím divadelním na mnoha místech i přidružených scénách a dotváří tak unikátní charakter desetidenní oslavy umění a života. Nabídka je žánrově pestrá a nabízí pódiové i pouliční produkce, divoké večírky či improvizovaná vystoupení, která oživují prostor i atmosféru města. Hlavní festivalová dramaturgická linie zpravidla prezentuje nová a doposud neokoukaná jména na české i zahraniční scéně, případně upozorňuje na zajímavé projekty z okruhu nezávislé hudební scény a jejích průsečíků se světem divadla, filmu a vizuálního umění. Mezi takové počiny bude jistě patřit premiérové vystoupení nového hudební projektu české herečky, zpěvačky a šansoniérky Moniky Načevy s názvem Průvan v hlavě, ve kterém spojila síly s turntablistou DJem Fivem a slovenským hudebním producentem a beatmakerem Karaoke Tundrou (Viktor Tverdochlibov). Návrat k předchozí letmé spolupráci dal s přispěním textů básnířky Sylvy Fischerové materiálu na novou desku, která by měla vyjít ještě v tomto roce.


Dalším hudebním tahákem bude jistě nevšední zážitek z Radio Wave live session, která proběhne ne náhodou v prostorách kostela sv. Jana Nepomuckého (Městská hudební síň) a představí hudebníka, výtvarníka a performera z japonského města Kanazawa Asunu (Naoyuki Arashi) společně s tuzemským experimentálním výkvětem Gurun Gurun (Ondřej Ježek, Jára Tarnovski, Tomáš Procházka, Tomáš Knoflíček) a audiovizuálním performerem a zvukovým umělcem Stanislavem Abrahámem. Pro Asunovy koncerty je typické používání nepřeberného množství klávesových nástrojů a elektroniky. Do svého vystoupení zapojí i varhany, stejně jako obrovské množství keyboardů či zvukové hračky pro děti. Jeho živé performance mají nejblíže k experimentální drone music. V Asunových skladbách jsou ale k nalezení i vlivy lo-fi popu, freak folku, noisu, punku, minimalismu nebo tokijské improscény onkyo. Asuna svoje nahrávky vydává na mnoha labelech po celém světě (and/OAR, Spekk, Home Normal). Spolupracoval např. s I am Robot and Proud, Sawako, My Pal Foot Foot, The Medium Necks nebo s japonskou ambientní hvězdou Chiheiem Hatakeyamou.


Neméně atraktivní jistě bude hudebně zcela odlišné vystoupení, ovšem s maskovaným hvězdným obsazením. Polští RSS B0YS stojí za nejvýraznějším polským tanečně-experimentálním labelem Mik.Music. Není tedy těžké uhodnout, která významná osoba polské hudební scény se za tímto původně studiovým projektem skrývá. Linearita a pravidelnost techna, živá vystoupení blížící se improvizovaným rituálům se snoubí v energickou show se zálibou v haitských maskách. Ne nadarmo jejich poslední deska představuje záznam z jejich vystoupení v největším tropickém pralese světa Tijuca. I domácí scéna nabízí neméně zajímavá jména. V době pokračujícího rozkladu českého undergroundu se krautrockoví B4 blýskli vlastním příspěvkem k jeho minulosti. Nahráli krautrockové úpravy nejslavnějších skladeb skupiny The Plastic People of the Universe za použití analogových syntezátorů a historické elektroniky. B4 (držitelé hudebního ocenění Vinyla) zde přeložili hudbu PPU do jiné řeči, a to obrazně i doslovně, neboť texty všech písní se tu interpretují v němčině. Hlavsovým linkám analogová elektronika perfektně sluší. Živá verze projektu, ve kterém se psychedelická analogová elektronika potkává s československým undergroundem 70. let., je naprosto neodolatelnou koncertní událostí sezóny.


Pestrou nabídku pak jistě dotvoří skupina Květy, jež oprávněně patří k neosobitějším a nejoceňovanějším kapelám u nás. Hudební formace, kterou táhne tandem v podobě kytaristy a skladatele Martina E. Kyšperského a bubeníka a multiinstrumentalisty Aleše Pilgra pokračuje v té nejlepší tradici brněnské alternativy. Oproti tomu mladá pražská čtveřice ±0 (čti plusmínusnula) je jasným důkazem, že česká hudební scéna stále disponuje neobyčejně nadanými kapelami, které dokáží hudební odkazy devadesátých let uchopit a rozvinout ve vlastní sugestivní výpověď. Další nadějná akvizice, převážně elektroničtí Orient, zdárně míchají feeling kytar a elektroniky současného střihu. Duo Killiekrankie kombinuje jednoduchý zvuk herních konzolí, syntezátorů v energický celek s hitovými parametry ala Battles nebo trio Medeski, Martin & Wood. Elektronický producent katsa.theo představí svoje konceptuální album bauHAUSmuzak vycházející z elektro-industriálních kořenů s prvky downtempa, musique concrète a postdubstepu. Aktuální oblibu modulárních syntezátorů v taneční hudbě představí ve svém vystoupení aeiou. Ambientnější polohu a naprosto odlišný přístup postavený na samplování zvuků a jejich vrstvení společně s vizuální složkou vystoupení předvede Mikuláš Odehnal alias Lišaj společně s obrazovým doprovodem Šimona Levitnera.


Co se stane, když zkřížíte čistokrevný rock'n'roll s valašským hřebcem Janem Vytiskou a mj. Romanem Štětinou a Dominikem Gajarským (společně Palermo) se dozvíte, když dorazíte na vystoupení Johnny the Horse. Svůj zbrusu nový sólový projekt Čáry života představí člen Fiordmoss a FM kolektivu Jan Boroš. Festivalu sluší také večírky a o jejich správnou atmosféru je postarají rozliční djs a neúnavní hudební selektoři. Mj. djs NEORU, MaryC, Maceo, Sestra, RNGO, tandem rezidentů klubovky MINERAL – Oozlum a VuTru a mnozí další.

Festivalový rej po dvou letech opět zavál do Villy Mysterie – budovy bývalého Záložního úvěrního ústavu v Tomkově ulici č.p. 177. Neobarokní budova sloužila v letech 1939 až 2013 jako Městská knihovna. Nyní je budova prázdná a hledá své uplatnění. Na 10 dní nyní otevře bohatství svého nitra a promění se v místo plné života. Umělci letos promění interiéry budovy ve vzdušný prostor – Oxygenium mundi. Výtvarníci a scénografové zapůjčí svá díla a někteří vytvoří instalaci přímo na místě, v interakci s geniem loci tohoto prostoru.

Můžeme se těšit na oblačné sochy Dagmar Šubrtové, hvězdu Kateřiny Pěkné, instalace Ivany Junkové, betonové sochy Aleše Nováka, kabinet kuriozit Lenky Jirkové, multimediální instalaci Martina Hofmana, Petra Voříška a Matěje Bláhy, stínovou instalaci Ondřeje Lipenského, vítr Martina Zemanského, vzdušný Shoji papír a kresby Kateřiny Dobroslavy Drahošové, hi-tech objekt od dvojice Shota Tsikoliya a Lenka Janušková, kvasící proces Pavlíny Jindrové, multimediální objekty Tomáše Morávka, Jana Kašpara a Judity Levitnerové, postneobarokní reliéf Barbory Krejčířové, instalaci Lukáše Essendera a Anity Somrové a další nečekaná vyplnění vzduchoprázdna. Ve čtvrtek 16. června se Villa Mysteria slavnostně otevře a odhalí tak na deset dní své poklady. Po zahájení návštěvníky čeká zahřívací party v předvečer vypuknutí festivalu. Výstavu otevře mysteriální performance Lenky Jirkové a hudební produkce a happening Lukáše Essendera a Anity Somrové. Následovat budou zvukové a vizuální produkce francouzského performera Klause Legala společně se spřízněnými projekty Autoknack a duem ENSync.

V přízemí budovy občerství všechny návštěvníkovy smysly Café Theatroom – putovní divadelní kavárna. Hravé kavárenské stolky z rukou scénografů je přestěhují do imaginativního světa divadla. K doprovodnému programu festivalu ale patří i diskuzní pořady. Mezi nejzajímavější bude jistě patřit prezentace výrazného seskupení českého nekonvenčního divadla Handa Gote, diskuze Radia Wave s názvem Gender a role ženy v hudbě a hudebním průmyslu či samostatné prezentace práce klíčových osob pořadatelského týmu Open Air Programu, jež odkryjí zákulisí příprav celé akce. A aby toho nebylo málo, návštěvníci se budou moci v průběhu celého festivalu libovolně zúčastňovat výtvarných a pohybových workshopů. Každý rok samozřejmě myslí na rodiče s dětmi. Vedle každodenních představení pro děti (ve všední den od 16 o víkendech od 14:30) připravují další hradecké neziskovky volnočasové aktivity a kreativní dílny pro celou rodinu. O prvním víkendu se také můžete těšit na bleší trh Open Šmelitex, o druhém pak na výtvarný designový minitrh Open Pocket.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alternativa oznamuje termín festivalu i kurátory

redakce 01.04.2020

Hluk, intimita, chaos i minimalismus. To letos nabídne Alternativa, čtyřdenní přehlídka avantgardní a hutné hudby ve veškeré její mnohovrstevnosti.

Festival krátkých filmů Praha se připojil k online festivalu My Darling Quarantine

redakce 29.03.2020

Každý týden od pondělí do neděle nabídne festival sedm krátkých filmů, z nichž mohou diváci vybírat a hlasovat pro film týdne.

Tallinn Music Week kompletuje odložený ročník

redakce 23.03.2020

Tallinn Music Week pracuje na odloženém ročníku letošního vydání a potvrzuje jména jako A Place to Bury Strangers či Shortparis.

Finalisté talentové soutěže festivalu Sziget zabojují o účast

redakce 19.03.2020

Hlasy návštěvníků koncertu rozhodnou, který z finalistů získá příležitost koncertovat na světovém festivalu Sziget v Budapešti.

Metronome Prague bude až v září

redakce 18.03.2020

V reakci na současnou situaci a všechna nouzová opatření přijatá státem mění Metronome Prague datum svého konání.

Ostrava znovu centrem současné opery

redakce 12.03.2020

Už popáté budou v Ostravě poslední červnové dny ve znamení nové opery a progresivních forem hudebního divadla...

Bezpečnostní opatření zasáhnou i JazzFestBrno

redakce 11.03.2020

Vzhledem k rozhodnutí Bezpečnosti rady státu bude začátek festivalu posunut. Koncerty v menších sálech by se měly konat.

Zahraniční hvězdy na Mladí ladí jazz podpoří domácí interpreti

redakce 11.03.2020

Své zahraniční kolegy na koncertech podpoří jejich čeští, moravští i slovenští kolegové, kteří si s headlinery večerů co do originality nijak nezadají.

Devendra Banhart a další na Pohodě

redakce 10.03.2020

Na letošní Pohodě vystoupí americko-venezuelský písničkář Devendra Banhart i neworleanská dechovka The Soul Rebels.

Sharpe 2020 ohlašuje další jména

redakce 09.03.2020

Kromě hudebních setů potvrdil účast na konferetci i Kevin Cole, šéfdramaturg amerického rádia a platformy KEXP.