Zprávy / Ceny/Awards

Oscaři 2021 rozdáni

Oscaři 2021 rozdáni

ČTK, redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 26.04.2021

"Neokázalé drama je citlivě vystavěno kolem postavy ovdovělé šedesátnice Fern (opět úchvatná Frances McDormand), nalézající životní sílu v cestování napříč Amerikou ve svém příbytku, bílé dodávce, a kolem četných setkání s podobně naladěnými novodobými „kočovníky“. Přívětivý film s nesmírnou duší," psal o snímku Země nomádů MFF Karlovy Vary ve své anotaci. A dočkal se hlavní favorit na letošní Oscary? Dočkal, stejně jako mnozí jiní.

Cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší režii dostala Chloé Zhaoová právě za road movie Země nomádů a stala se tak první nebělošskou ženou, která kdy toto ocenění získala. Zhaoová je rovněž teprve druhou ženou, která kdy získala ocenění za nejlepší režii, poprvé se to podařilo v roce 2009 Kathryn Bigelowové s filmem Smrt čeká všude. Letos byly přitom v kategorii poprvé nominovány dvě ženy, kromě Zhaoové ještě Emerald Fennellová za Nadějnou mladou ženu, která si odnesla Oscara za nejlepší původní scénář.

Zlatou sošku za nejlepší herecký výkon ve stejném snímku si odnesla Frances McDormandová, nejlepším hercem v hlavní roli byl podle akademie Anthony Hopkins ve filmu The Father. Hopkins se tak stal dosud nejstarším výhercem nejprestižnějšího hollywoodského ocenění v jeho třiadevadesátileté historii. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se na Oscarech stala Korejka Jun Ju-čung za film Minari, a stala se tak první tamní obyvatelkou, která kdy obdržela herecké ocenění na Oscarech. Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Daniel Kaluuya za výkon ve filmu Judas and the Black Messiah.

Film Sound of Metal, pojednávající o ohluchlém bubeníkovi, dominoval v kategoriích nejlepší zvuk a nejlepší střih. Zlatou sošku za nejlepší filmovou hudbu dostal animovaný snímek Duše, jejími autory jsou Trent Reznor, Atticus Ross a Jon Batiste. Za nejlepší filmovou píseň akademie označila Fight For You od zpěvačky H.E.R. ze snímku Judas and the Black Messiah. Ocenění za nejlepší vizuální efekty si odnesl film Tenet režiséra Christophera Nolana, zatímco Mank režiséra Davida Finchera dostal zlaté sošky za výpravu a kameru.

Nejlepším celovečerním dokumentem minulého roku byl podle akademie film Moje učitelka chobotnice, jenž natočili Pippa Ehrlich a James Reed. Cenu za nejlepší zahraniční celovečerní snímek vyhrál film Chlast dánského režiséra Thomase Vinterberga s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli, který byl považován za jednoho z favoritů (recenzovali jsme zde). Kompletní výsledky najdete na webu Americké filmové akademie.

Info

Oscar
web

foto © ČTK

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vinyla hledá talenty, publicistické i hudební

redakce 16.11.2022

Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments.

Amelie Siba nominována na Music Moves Europe Awards

redakce 22.10.2022

Ceny Music Moves Europe Awards jsou mezinárodní projekt, který má za cíl podpořit mladé hudební talenty na začátku kariéry.

Břitva 2021 ocenila Sněť i Vole

redakce 08.06.2022

Charakteristickým rysem minulého roku byla novými nahrávkami starých skladeb tvořená retroalba legendárních těles, z nichž Krabathor dopadl v Břitvě o něco lépe než Vitacit.

Hudební ceny Vinyla za rok 2021 rozdány

redakce 23.02.2022

Vedle tradičních kategorií došlo i na ocenění za publicistiku, tedy na II. ročník ceny Jany „Apačky” Grygarové.

Vyhlášení Vinyly zarámují koncerty DVA, Miss Petty a Arlety

redakce 10.02.2022

Už za pár dnů vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou.

Petr Kotík získal John Cage Award

redakce 02.02.2022

Posláním Nadace pro současné umění (FCA) je od doby jejího založení v roce 1963 povzbuzovat, sponzorovat a propagovat inovativní práci v umění.

Nejvíce nominací na Českého lva získaly filmy Okupace a Zátopek

redakce 19.01.2022

Celkem 184 akademiků vybíralo z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl, splňujících statut cen Český lev.

Ceny Apollo 2021 mají nominace

redakce 16.12.2021

Ceny Apollo budou uděleny v kategoriích Album roku, Singl roku a Inovace v hudbě.

Tara Fuki v žebříčku World Music Charts Europe

redakce 16.12.2021

Album se objevilo v žebříčku Transglobal World Music Chart (TWMC), ale největší ohlasy zaznamenalo v žebříčku WMCE.

Film Moje slunce Mad nominovaný na Zlaté glóby

redakce 15.12.2021

Animovaný česko-slovensko-francouzský film získal již Cenu poroty na největším a nejprestižnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace