Zprávy / Ceny/Awards

Oscaři 2021 rozdáni

Oscaři 2021 rozdáni

ČTK, redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 26.04.2021

"Neokázalé drama je citlivě vystavěno kolem postavy ovdovělé šedesátnice Fern (opět úchvatná Frances McDormand), nalézající životní sílu v cestování napříč Amerikou ve svém příbytku, bílé dodávce, a kolem četných setkání s podobně naladěnými novodobými „kočovníky“. Přívětivý film s nesmírnou duší," psal o snímku Země nomádů MFF Karlovy Vary ve své anotaci. A dočkal se hlavní favorit na letošní Oscary? Dočkal, stejně jako mnozí jiní.

Cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší režii dostala Chloé Zhaoová právě za road movie Země nomádů a stala se tak první nebělošskou ženou, která kdy toto ocenění získala. Zhaoová je rovněž teprve druhou ženou, která kdy získala ocenění za nejlepší režii, poprvé se to podařilo v roce 2009 Kathryn Bigelowové s filmem Smrt čeká všude. Letos byly přitom v kategorii poprvé nominovány dvě ženy, kromě Zhaoové ještě Emerald Fennellová za Nadějnou mladou ženu, která si odnesla Oscara za nejlepší původní scénář.

Zlatou sošku za nejlepší herecký výkon ve stejném snímku si odnesla Frances McDormandová, nejlepším hercem v hlavní roli byl podle akademie Anthony Hopkins ve filmu The Father. Hopkins se tak stal dosud nejstarším výhercem nejprestižnějšího hollywoodského ocenění v jeho třiadevadesátileté historii. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se na Oscarech stala Korejka Jun Ju-čung za film Minari, a stala se tak první tamní obyvatelkou, která kdy obdržela herecké ocenění na Oscarech. Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Daniel Kaluuya za výkon ve filmu Judas and the Black Messiah.

Film Sound of Metal, pojednávající o ohluchlém bubeníkovi, dominoval v kategoriích nejlepší zvuk a nejlepší střih. Zlatou sošku za nejlepší filmovou hudbu dostal animovaný snímek Duše, jejími autory jsou Trent Reznor, Atticus Ross a Jon Batiste. Za nejlepší filmovou píseň akademie označila Fight For You od zpěvačky H.E.R. ze snímku Judas and the Black Messiah. Ocenění za nejlepší vizuální efekty si odnesl film Tenet režiséra Christophera Nolana, zatímco Mank režiséra Davida Finchera dostal zlaté sošky za výpravu a kameru.

Nejlepším celovečerním dokumentem minulého roku byl podle akademie film Moje učitelka chobotnice, jenž natočili Pippa Ehrlich a James Reed. Cenu za nejlepší zahraniční celovečerní snímek vyhrál film Chlast dánského režiséra Thomase Vinterberga s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli, který byl považován za jednoho z favoritů (recenzovali jsme zde). Kompletní výsledky najdete na webu Americké filmové akademie.

Info

Oscar
web

foto © ČTK

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Top RoofTop Talenty má dva vítěze

redakce 27.06.2021

Porota volila z multižánrové pětice kapel Meat Mincer, Zavěšený kafe, End of Scream a vítězných Funky Monx a The Sidewaves.

Břitvě 2020 vévodí Panychida, Chorobopop či Gride

redakce 09.06.2021

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznámily výsledky za rok 2020.

Anděl Coca-Cola 2020 uděleny

redakce 30.05.2021

Nejvíc cen v hlavních kategoriích cen Anděl Coca-Cola 2020 získala favorizovaná Lenka Dusilová.

Břitva oznámila nominace za rok 2020

redakce 29.05.2021

Také letos dojde nejen na vyhlášení absolutního pořadí, tedy bez jakéhokoli žánrového dělení, ale i na ocenění vítězů tentokrát pěti žánrových kategorií.

Filmové dny LUX promítnou zdarma online filmy

redakce 02.05.2021

Cílem Ceny diváků LUX je nabídnout divákům nejvýraznější evropské filmy, které reflektují aktuální dění na starém kontinentu

Ceny Magnesia Litera znají své nominace

redakce 01.05.2021

Mezi nominovanými jsou hned dva dlouholetí sloupkaři Full Moonu – Petr Borkovec za povídkovou knihu Sebrat klacek a Ondřej Štindl.

Vítězem Startéru je synthpopové duo Méta Monde

redakce 29.04.2021

Jako vítězové teď mají Méta Monde možnost ve spolupráci s Radiem Wave natočit studiový singl a doprovodit ho videoklipem.

Známe vítěze Radio_Head Awards 2020

redakce 19.04.2021

Předávání hudebních cen Radio_Head Awards proběhlo během dvou večerů, které nabídly i řadu koncertů a jsou ke zhlédnutí i zpětně.

Na vyhlášení Radio_Head Awards zahrají Fvlcrvm, Fvck_Kvlt a další

redakce 16.04.2021

Streamované předávání cen Radio_Head Awards proběhne 16. a 17. dubna. V pátek budou uděleny ceny v žánrových kategoriích a v kategorii Album roku/Cena novinářů.

Nejlepší vinyly roku 2020

redakce 12.04.2021

Best Czech Vinyl Disk 2020 zná své vítěze. Liebe, Smutný stroje, K nevíře a další současné pohádky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace