Zprávy / Offtopic-Novinky

Oscarový snímek Osm a půl opět na stříbrném plátně

Oscarový snímek Osm a půl opět na stříbrném plátně

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 05.03.2016

Sebeironická procházka psychikou umělce, v níž se střídají snové sekvence s realitou. Procházka, na které se režisérovi zcela ztratí jeho připravovaný film. To je snímek italského režiséra Federica Felliniho Osm a půl. V rámci Projektu 100 uvedla Asociace českých filmových klubů (AČFK) snímek do kin slavnostní premiérou 25. února v Městské knihovně v Praze.

Načrtnout jednoduše děj jednoho z vrcholných filmů Federica Felliniho Osm a půl, je jako pokusit se probourat zdi labyrintu. Tento snímek je vlastně velmi složitě napsaným průvodcem duší i životem slavného režiséra, který se ocitl v tvůrčí krizi. "Natočit film o tom, jak tragické a komické zároveň je ztratit sebe sama (a v sobě samém nakonec ztratit i svůj film), a být za to oceněn Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený snímek, to je salto mortale hodné snad jen Federica Felliniho," řekl o filmu výstižně Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK.


Fellini v mnoha rozhovorech odmítl, že by mělo jít o autobiografický film. Jeho úsilí bylo mnohem univerzálnější, a to i přesto, že předobrazem celého snímku byl pravděpodobně reálný tvůrčí blok, kterým si Fellini prošel bezprostředně před samotným natáčením.

Hudební složku filmu měl na starosti Nino Rota, který v hudební dramaturgii snímku použil nejen vlastní scénickou hudbu, především v podobě cirkusových pochodů, ale tentokrát i hudbu klasickou. Připočteme-li hvězdné herecké obsazení, v němž Marcella Mastroianniho v roli Guida doplnily Anouk Aimée jako posmutnělá manželka Luisa a Claudia Cardinale jako Guidova múza, budil film velké očekávání již před svou premiérou, která se odehrála 14. 2. 1963. Součástí slavnostní projekce v pražské Městské knihovně byl i krátký předfilm režiséra Ondřeje Hudečka Karaoke, který zprostředkovala organizace iShorts.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Milý Laco aneb historky ze života

redakce 15.01.2020

Devatenáctidílné vyprávění divokých historek ze života před i za železnou oponou od trumpetisty a jazzmana Laca Decziho.

Čtvrté vydání zinu ZAK o japonské kultuře je za rohem

redakce 01.01.2020

Svým obsahem může občas provokovat, ne však toho, kdo Japonsko navštívil. Pro ty, kteří zatím neměli to štěstí, je připraveno 52 stran Japonska, jak ho neznají.

Je tu december a s ním nový klip Noisecut

redakce 23.12.2019

Singel obnovenej kapely je zachytením súčasného zvuku kapely, kde sú v rovnováhe akustické nástroje a elektronické zvuky.

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...

Do kin míří thriller Všichni to vědí

redakce 03.02.2019

Penélope Cruz a Javier Bardem jako milenci, mezi kterými to nepřestalo jiskřit. Thriller Všichni to vědí vstupuje do kin.