Zprávy / Offtopic-Novinky

Oscarový snímek Osm a půl opět na stříbrném plátně

Oscarový snímek Osm a půl opět na stříbrném plátně

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 05.03.2016

Sebeironická procházka psychikou umělce, v níž se střídají snové sekvence s realitou. Procházka, na které se režisérovi zcela ztratí jeho připravovaný film. To je snímek italského režiséra Federica Felliniho Osm a půl. V rámci Projektu 100 uvedla Asociace českých filmových klubů (AČFK) snímek do kin slavnostní premiérou 25. února v Městské knihovně v Praze.

Načrtnout jednoduše děj jednoho z vrcholných filmů Federica Felliniho Osm a půl, je jako pokusit se probourat zdi labyrintu. Tento snímek je vlastně velmi složitě napsaným průvodcem duší i životem slavného režiséra, který se ocitl v tvůrčí krizi. "Natočit film o tom, jak tragické a komické zároveň je ztratit sebe sama (a v sobě samém nakonec ztratit i svůj film), a být za to oceněn Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený snímek, to je salto mortale hodné snad jen Federica Felliniho," řekl o filmu výstižně Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK.


Fellini v mnoha rozhovorech odmítl, že by mělo jít o autobiografický film. Jeho úsilí bylo mnohem univerzálnější, a to i přesto, že předobrazem celého snímku byl pravděpodobně reálný tvůrčí blok, kterým si Fellini prošel bezprostředně před samotným natáčením.

Hudební složku filmu měl na starosti Nino Rota, který v hudební dramaturgii snímku použil nejen vlastní scénickou hudbu, především v podobě cirkusových pochodů, ale tentokrát i hudbu klasickou. Připočteme-li hvězdné herecké obsazení, v němž Marcella Mastroianniho v roli Guida doplnily Anouk Aimée jako posmutnělá manželka Luisa a Claudia Cardinale jako Guidova múza, budil film velké očekávání již před svou premiérou, která se odehrála 14. 2. 1963. Součástí slavnostní projekce v pražské Městské knihovně byl i krátký předfilm režiséra Ondřeje Hudečka Karaoke, který zprostředkovala organizace iShorts.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?

Milý Laco aneb historky ze života

redakce 15.01.2020

Devatenáctidílné vyprávění divokých historek ze života před i za železnou oponou od trumpetisty a jazzmana Laca Decziho.

Čtvrté vydání zinu ZAK o japonské kultuře je za rohem

redakce 01.01.2020

Svým obsahem může občas provokovat, ne však toho, kdo Japonsko navštívil. Pro ty, kteří zatím neměli to štěstí, je připraveno 52 stran Japonska, jak ho neznají.