Zprávy / Offtopic-Novinky

Oscarový snímek Osm a půl opět na stříbrném plátně

Oscarový snímek Osm a půl opět na stříbrném plátně

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 05.03.2016

Sebeironická procházka psychikou umělce, v níž se střídají snové sekvence s realitou. Procházka, na které se režisérovi zcela ztratí jeho připravovaný film. To je snímek italského režiséra Federica Felliniho Osm a půl. V rámci Projektu 100 uvedla Asociace českých filmových klubů (AČFK) snímek do kin slavnostní premiérou 25. února v Městské knihovně v Praze.

Načrtnout jednoduše děj jednoho z vrcholných filmů Federica Felliniho Osm a půl, je jako pokusit se probourat zdi labyrintu. Tento snímek je vlastně velmi složitě napsaným průvodcem duší i životem slavného režiséra, který se ocitl v tvůrčí krizi. "Natočit film o tom, jak tragické a komické zároveň je ztratit sebe sama (a v sobě samém nakonec ztratit i svůj film), a být za to oceněn Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený snímek, to je salto mortale hodné snad jen Federica Felliniho," řekl o filmu výstižně Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK.


Fellini v mnoha rozhovorech odmítl, že by mělo jít o autobiografický film. Jeho úsilí bylo mnohem univerzálnější, a to i přesto, že předobrazem celého snímku byl pravděpodobně reálný tvůrčí blok, kterým si Fellini prošel bezprostředně před samotným natáčením.

Hudební složku filmu měl na starosti Nino Rota, který v hudební dramaturgii snímku použil nejen vlastní scénickou hudbu, především v podobě cirkusových pochodů, ale tentokrát i hudbu klasickou. Připočteme-li hvězdné herecké obsazení, v němž Marcella Mastroianniho v roli Guida doplnily Anouk Aimée jako posmutnělá manželka Luisa a Claudia Cardinale jako Guidova múza, budil film velké očekávání již před svou premiérou, která se odehrála 14. 2. 1963. Součástí slavnostní projekce v pražské Městské knihovně byl i krátký předfilm režiséra Ondřeje Hudečka Karaoke, který zprostředkovala organizace iShorts.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové výstavy v GMU: ergonomické objekty i diferencované struktury

redakce 24.02.2024

GMU v Hradci Králové otevřela v únoru tři nové výstavy, v nichž představuje tvorbu českých umělců napříč generacemi.

Brněnská kultura bilancuje

redakce 22.12.2023

Mezi mimořádné projekty patří ZET9, který zájemcům z brněnské umělecké scény poskytl prostory sloužící jako zkušebny či ateliéry.

Kulturní převlékání v maďarských barvách

redakce 22.12.2023

Publikace s podtitulem umění na troskách socialismu a na vrcholcích nacionalismu přináší český překlad dvou knih přední maďarské historičky umění Edit András.

Pět důvodů, proč jsou nové Galaxy Buds FE jasnou volbou

komerční článek 31.10.2023

Nejenže nabízejí špičkový zvuk, ale také skvěle tlumí okolní hluk a díky svému ergonomickému provedení vyhovují širokému okruhu uživatelů.

Elektrosalon: From the Rave to the Gallery

redakce 28.10.2023

V hlubinách jeskyně, kde první lidé kdysi objevili ohněm prosvětlenou tmu, se narodila touha po spojení, rituálu, umění, sebevyjádření a svobodě

FOM pokračuje v cestách po vinyl shopoch

Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023

Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.

Kolumbus jindy a dnes, monografie GMU

redakce 27.05.2023

Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.

Světlý speciál Insania Pale Ale

redakce 07.12.2022

Brněnští Insania nadělují s pivovorem Duck&Dog.

První kniha o českém rapu

redakce 25.09.2022

V knize českej rap se ponoříte do světa českého rapu od jeho začátků přes první boomy až po mainstreamovou současnost.

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace