Zprávy / Festivalové

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.08.2015

Mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda byla založena Petrem Kotíkem v roce 2005 pro potřeby zvládnutí náročných partitur druhé poloviny 20. století a století 21. na festivalu Ostravské dny. Bezprostředně poté se stala rezidenčním orchestrem tohoto festivalu. Koncertním mistrem orchestru je Conrad Harris, renomovaný houslista z New Yorku. Kromě Ostravských dnů je také hlavním "operním" orchestrem festivalu NODO: Dny nové opery Ostrava, který od roku 2012 pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské v obou divadelních budovách. Ostravská banda vystupuje samostatně i mimo oba festivaly.

Členy Ostravské bandy jsou mladí instrumentalisté z Evropy a USA (cca 35 hráčů), kteří se zaměřují na interpretaci soudobé hudby. Kromě uměleckého šéfa orchestru Petra Kotíka spolupracují s Ostravskou bandou také dirigenti Roland Kluttig, Johannes Kalitzke a Ondřej Vrabec, Rolf Gupta a další.


Hlavní devizou Ostravské bandy je hluboký zájem hráčů o soudobou hudbu, dokonalá znalost nových interpretačních technik, intenzivní nasazení hráčů během zkoušek (hráči jsou schopni zkoušet i 12 hodin denně), na nejvyšší míru soustředěný výkon na vystoupeních a přátelská a otevřená atmosféra uvnitř orchestru. Každý z hráčů Ostravské bandy má svou sólovou kariéru a jednotliví hráči tak vystupují s orchestrem i v roli sólistů (Paulin Kim Harris, Irvin Venyš, Andrej Gál, František Výrostko, Daniel Havel, Jan Souček a další). Samostatně své vysoké hráčské schopnosti dokazují např. na Noci sól (letos v rámci Ostravských dnů 25.8.).

Repertoár Ostravské bandy tvoří stěžejní díla 20. století (John Cage, Morton Feldman, György Ligeti, Luigi Nono, Galina Ustwolskaja, Edgard Varése, Iannis Xenakis aj.) a kompozice z tvorby současných skladatelů (Louis Andriessen, Petr Cígler, Petr Kotík, Alvin Lucier, Tristan Murail, Phill Niblock, Salvatore Sciarrino, Wolfgang Rihm, Martin Smolka, Miroslav Srnka, Peter Graham, Petr Bakla nebo Christian Wolff).

Ostravská banda absolvovala několik evropských turné (Berlín, Paříž, Utrecht, Graz nebo Madrid) a od roku 2007 vystupuje pravidelně v New Yorku – celkem 11 koncertů (Bohemian National, Hall, Carnegie Hall, Lincoln Center, Roulette). Ostravská banda zahajovala na podzim 2014 prestižní Huddersfield Contemporary Music Festival ve Velké Británii. Ostravská banda má bohatou diskografii a její činnost pravidelně dokumentuje Český rozhlas a Česká televize.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Berlínský festival CTM rozšiřuje program o dva tematické věčery

redakce 13.12.2019

V rámci letošního partnerství s východoafrickým kolektivem Nyege Nyege uvede CTM několik interpretů.

Skepta dorazí i na Metronome Prague

redakce 10.12.2019

Skeptu i Addict by NobodyListen uvede pražský festival na svém pátém ročníku. Sobotní noc, ový zvuk, nové hvězdy.

Mayhem a další na Brutal Assaultu

redakce 09.12.2019

Jediný a pravý norský black metal od Mayhem i Devin Townsend, který letmo zavzpomíná na kultovní Strapping Young Lad.

První detaily dalšího ročníku festivalu Elevate odhaleny

redakce 07.12.2019

Je klima největší zkouškou lidstva? Není největším nepřítelem lidstva člověk? Tak široké spektrum otázek bude pokládat festival Elevate.

Twenty One Pilots první hvězdou Colours of Ostrava 2020

redakce 06.12.2019

S přirozenou originalitou a nestíhatelnou rychlostí střídají elektropop, reggae, hip hop, drum & bass, punk nebo hymnické klavírní balady.

Still Corners přivezou na Metronome Prague zasněný pop

redakce 05.12.2019

Po nedávno oznámených Underworld jsou Still Corners dalším zajímavým jménem nadcházejícího ročníku, rozšiřujícím stylový záběr celé akce.

Performance Forbidden v Klášteře Sv. Anežky

redakce 04.12.2019

Cílem projektu není apriori šokovat, nýbrž experimentovat s konceptem slova "zákaz" a podívat se na něj z více úhlů.

Underworld headlinerem festivalu Nowa Muzyka

redakce 03.12.2019

Headlinerem patnáctého pokračování katovického festivalu Tauron Nowa Muzyka bude kultovní britské taneční duo Underworld.

PAF Olomouc začíná už za pár dní

redakce 02.12.2019

Audiovizuální performance v husitském kostele, klubová noc v bunkru, představení pro jednoho diváka a desítky dalších projektů.

Prague Summer Festival neskrývá ambice

redakce 02.12.2019

Prvními ohlášenými jmény nového festivalu jsou britská metalcorová formace Bring Me the Horizon a rockeři Foreigner.