Zprávy / Festivalové

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.08.2015

Mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda byla založena Petrem Kotíkem v roce 2005 pro potřeby zvládnutí náročných partitur druhé poloviny 20. století a století 21. na festivalu Ostravské dny. Bezprostředně poté se stala rezidenčním orchestrem tohoto festivalu. Koncertním mistrem orchestru je Conrad Harris, renomovaný houslista z New Yorku. Kromě Ostravských dnů je také hlavním "operním" orchestrem festivalu NODO: Dny nové opery Ostrava, který od roku 2012 pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské v obou divadelních budovách. Ostravská banda vystupuje samostatně i mimo oba festivaly.

Členy Ostravské bandy jsou mladí instrumentalisté z Evropy a USA (cca 35 hráčů), kteří se zaměřují na interpretaci soudobé hudby. Kromě uměleckého šéfa orchestru Petra Kotíka spolupracují s Ostravskou bandou také dirigenti Roland Kluttig, Johannes Kalitzke a Ondřej Vrabec, Rolf Gupta a další.


Hlavní devizou Ostravské bandy je hluboký zájem hráčů o soudobou hudbu, dokonalá znalost nových interpretačních technik, intenzivní nasazení hráčů během zkoušek (hráči jsou schopni zkoušet i 12 hodin denně), na nejvyšší míru soustředěný výkon na vystoupeních a přátelská a otevřená atmosféra uvnitř orchestru. Každý z hráčů Ostravské bandy má svou sólovou kariéru a jednotliví hráči tak vystupují s orchestrem i v roli sólistů (Paulin Kim Harris, Irvin Venyš, Andrej Gál, František Výrostko, Daniel Havel, Jan Souček a další). Samostatně své vysoké hráčské schopnosti dokazují např. na Noci sól (letos v rámci Ostravských dnů 25.8.).

Repertoár Ostravské bandy tvoří stěžejní díla 20. století (John Cage, Morton Feldman, György Ligeti, Luigi Nono, Galina Ustwolskaja, Edgard Varése, Iannis Xenakis aj.) a kompozice z tvorby současných skladatelů (Louis Andriessen, Petr Cígler, Petr Kotík, Alvin Lucier, Tristan Murail, Phill Niblock, Salvatore Sciarrino, Wolfgang Rihm, Martin Smolka, Miroslav Srnka, Peter Graham, Petr Bakla nebo Christian Wolff).

Ostravská banda absolvovala několik evropských turné (Berlín, Paříž, Utrecht, Graz nebo Madrid) a od roku 2007 vystupuje pravidelně v New Yorku – celkem 11 koncertů (Bohemian National, Hall, Carnegie Hall, Lincoln Center, Roulette). Ostravská banda zahajovala na podzim 2014 prestižní Huddersfield Contemporary Music Festival ve Velké Británii. Ostravská banda má bohatou diskografii a její činnost pravidelně dokumentuje Český rozhlas a Česká televize.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nouvelle Prague nabídne šestý ročník

redakce 20.08.2019

Šestý ročník showcaseového festivalu a konference Nouvelle Prague přináší změnu místa konání i debaty o hudební scéně.

Pop-Kultur Moon 2019

redakce 19.08.2019

Zase do Berlína? Ano, zase. Pop-kultur je akce, která zase tak dlouhou historii nemá, první vydání proběhlo v Berghainu až v roce 2015, ale o to je zajímavější.

Za kulturou na jičínské zahrady

redakce 19.08.2019

„Soukromé vlastnictví a bydlení“, tak zní téma dalšího ročníku festivalu Jinčí čin.

Hildur Guðnadóttir na Unsoundu

redakce 16.08.2019

Třetí vlně potvrzených interpretů pro letošního vydání krakovského festivalu Unsound dominuje Hildur Guðnadóttir.

Blues Alive 2019 hlásí vyprodáno

redakce 15.08.2019

Na letošním Blues Alive vystoupí takové osobnosti jako Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks.

Dasha Rush zahájí Lunchmeat Festival

redakce 15.08.2019

Svůj nový projekt představí producentka a experimentální zvuková umělkyně Dasha Rush se svojí 360° AV show v Planetáriu.

Waltari headlinerem Bystřické alternativy

redakce 15.08.2019

Letošním tahákem Letní Alternativy jsou především crossoveroví Waltari z Finska a také slovenští punkáči Davová psychóza.

Ostravské dny začínají již za týden

redakce 14.08.2019

Do Ostravy se sjede na dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 10. bienále festivalu klasické hudby Ostravské dny.

Berlínský Pop-Kultur letos popáté

redakce 13.08.2019

Berlínský festival Pop-Kultur se vrací již popáté a znovu nabídne více než osmdesát nejrůznějších programových položek.

Na východe pes neskapal

redakce 12.08.2019

O lokálnych kapelách sa vedú žarty, že zo Skapal Pes Festu vedie cesta rovno na Pohodu.