Zprávy / Festivalové

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.08.2015

Mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda byla založena Petrem Kotíkem v roce 2005 pro potřeby zvládnutí náročných partitur druhé poloviny 20. století a století 21. na festivalu Ostravské dny. Bezprostředně poté se stala rezidenčním orchestrem tohoto festivalu. Koncertním mistrem orchestru je Conrad Harris, renomovaný houslista z New Yorku. Kromě Ostravských dnů je také hlavním "operním" orchestrem festivalu NODO: Dny nové opery Ostrava, který od roku 2012 pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské v obou divadelních budovách. Ostravská banda vystupuje samostatně i mimo oba festivaly.

Členy Ostravské bandy jsou mladí instrumentalisté z Evropy a USA (cca 35 hráčů), kteří se zaměřují na interpretaci soudobé hudby. Kromě uměleckého šéfa orchestru Petra Kotíka spolupracují s Ostravskou bandou také dirigenti Roland Kluttig, Johannes Kalitzke a Ondřej Vrabec, Rolf Gupta a další.


Hlavní devizou Ostravské bandy je hluboký zájem hráčů o soudobou hudbu, dokonalá znalost nových interpretačních technik, intenzivní nasazení hráčů během zkoušek (hráči jsou schopni zkoušet i 12 hodin denně), na nejvyšší míru soustředěný výkon na vystoupeních a přátelská a otevřená atmosféra uvnitř orchestru. Každý z hráčů Ostravské bandy má svou sólovou kariéru a jednotliví hráči tak vystupují s orchestrem i v roli sólistů (Paulin Kim Harris, Irvin Venyš, Andrej Gál, František Výrostko, Daniel Havel, Jan Souček a další). Samostatně své vysoké hráčské schopnosti dokazují např. na Noci sól (letos v rámci Ostravských dnů 25.8.).

Repertoár Ostravské bandy tvoří stěžejní díla 20. století (John Cage, Morton Feldman, György Ligeti, Luigi Nono, Galina Ustwolskaja, Edgard Varése, Iannis Xenakis aj.) a kompozice z tvorby současných skladatelů (Louis Andriessen, Petr Cígler, Petr Kotík, Alvin Lucier, Tristan Murail, Phill Niblock, Salvatore Sciarrino, Wolfgang Rihm, Martin Smolka, Miroslav Srnka, Peter Graham, Petr Bakla nebo Christian Wolff).

Ostravská banda absolvovala několik evropských turné (Berlín, Paříž, Utrecht, Graz nebo Madrid) a od roku 2007 vystupuje pravidelně v New Yorku – celkem 11 koncertů (Bohemian National, Hall, Carnegie Hall, Lincoln Center, Roulette). Ostravská banda zahajovala na podzim 2014 prestižní Huddersfield Contemporary Music Festival ve Velké Británii. Ostravská banda má bohatou diskografii a její činnost pravidelně dokumentuje Český rozhlas a Česká televize.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Začíná Lunchmeat Festival

redakce 27.09.2021

Mezinárodní akce věnovaná aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálnímu umění se koná tento týden ve čtyřech lokacích po celé Praze.

Přehlídka MaMA Festival and Convention se blíží

redakce 26.09.2021

Na festivale a konferenci MaMa se každoročně potkává více než šest tisíc hudebních profesionálů a je tak největším setkáním podobného druhu ve Francii.

Prichádza festival Hudba sveta Žilina

redakce 25.09.2021

Siedmi ročník festivalu opäť prinesie všetkým milovníkom hudby rôznych kultúr dva dni plné kvalitnej a nesmierne pestrej hudby.

Mezipatra nabídnou vítěze z Cannes nebo dokument Moniky Treut

redakce 24.09.2021

Tématem 22. ročníku je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Industry sekci.

Lunchmeat Moon 2021

redakce 23.09.2021

Lunchmeat festival už klepe na dveře, klepe v nejasných beatových vzorcích, luštíme jeho kody.

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace