Zprávy / Festivalové

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.08.2015

Mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda byla založena Petrem Kotíkem v roce 2005 pro potřeby zvládnutí náročných partitur druhé poloviny 20. století a století 21. na festivalu Ostravské dny. Bezprostředně poté se stala rezidenčním orchestrem tohoto festivalu. Koncertním mistrem orchestru je Conrad Harris, renomovaný houslista z New Yorku. Kromě Ostravských dnů je také hlavním "operním" orchestrem festivalu NODO: Dny nové opery Ostrava, který od roku 2012 pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské v obou divadelních budovách. Ostravská banda vystupuje samostatně i mimo oba festivaly.

Členy Ostravské bandy jsou mladí instrumentalisté z Evropy a USA (cca 35 hráčů), kteří se zaměřují na interpretaci soudobé hudby. Kromě uměleckého šéfa orchestru Petra Kotíka spolupracují s Ostravskou bandou také dirigenti Roland Kluttig, Johannes Kalitzke a Ondřej Vrabec, Rolf Gupta a další.


Hlavní devizou Ostravské bandy je hluboký zájem hráčů o soudobou hudbu, dokonalá znalost nových interpretačních technik, intenzivní nasazení hráčů během zkoušek (hráči jsou schopni zkoušet i 12 hodin denně), na nejvyšší míru soustředěný výkon na vystoupeních a přátelská a otevřená atmosféra uvnitř orchestru. Každý z hráčů Ostravské bandy má svou sólovou kariéru a jednotliví hráči tak vystupují s orchestrem i v roli sólistů (Paulin Kim Harris, Irvin Venyš, Andrej Gál, František Výrostko, Daniel Havel, Jan Souček a další). Samostatně své vysoké hráčské schopnosti dokazují např. na Noci sól (letos v rámci Ostravských dnů 25.8.).

Repertoár Ostravské bandy tvoří stěžejní díla 20. století (John Cage, Morton Feldman, György Ligeti, Luigi Nono, Galina Ustwolskaja, Edgard Varése, Iannis Xenakis aj.) a kompozice z tvorby současných skladatelů (Louis Andriessen, Petr Cígler, Petr Kotík, Alvin Lucier, Tristan Murail, Phill Niblock, Salvatore Sciarrino, Wolfgang Rihm, Martin Smolka, Miroslav Srnka, Peter Graham, Petr Bakla nebo Christian Wolff).

Ostravská banda absolvovala několik evropských turné (Berlín, Paříž, Utrecht, Graz nebo Madrid) a od roku 2007 vystupuje pravidelně v New Yorku – celkem 11 koncertů (Bohemian National, Hall, Carnegie Hall, Lincoln Center, Roulette). Ostravská banda zahajovala na podzim 2014 prestižní Huddersfield Contemporary Music Festival ve Velké Británii. Ostravská banda má bohatou diskografii a její činnost pravidelně dokumentuje Český rozhlas a Česká televize.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Moon 2022

redakce 18.01.2022

Jako každý správný showcaseový playlist, i ten náš začíná téměř hodinovou metalovou seancí. Představujeme letošní Eurosonic.

Eurosonic Noorderslag již příští týden

redakce 16.01.2022

K již nabitému programu přidává Eurosonic nová jména, do soupisky přibili holandští nováčci MEROL, Wies, Pom, Cloudsurfers a Tinlicker.

Scandi, přehlídka severských filmů

redakce 09.01.2022

Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy.

Rock for People a další zvučná jména

redakce 07.01.2022

Rock for People přivezou dánskou popstar MØ, rockové Wolf Alice, taky beabadoobee a další.

Jubilejní OFF Festival

redakce 06.01.2022

15. ročník OFF Festivalu ohlásil jednodenní vstupenky a odhalil termíny vystoupení těch největších hvězd.

Sharpe 2022 oznámil první jména

redakce 03.01.2022

Festival a konferencia Sharpe ohlasuje prvé mená a rozšírenie. Vystúpi aj japonská kapela Tricot.

Tři noci, tři filmy, tři setkání! ÍRÁN:CI 2022

redakce 03.01.2022

Festival ÍRÁN:CI 2022 v lednu v Praze a Brně promítne to nejlepší z íránské kinematografie

Metronome Prague spojil síly s Fource Entertainment

redakce 23.12.2021

Dohoda mezi novými partnery se sice týká primárně výhledu do roku 2023, umožňuje ale jednání už i na doplnění programu nadcházejícího ročníku Metronome Prague.

Festival Nu Sound of Serbia

redakce 20.12.2021

Srbská alternatívna hudba je dobre namiešaným kokteilom melodiky, údernosti, energie, živelnosti.

Youssou N´Dour, Modest Mouse a další na Colours of Ostrava

redakce 19.12.2021

Vůbec poprvé do České republiky přijede jedna z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších kapel americké postgrungeové scény Modest Mouse.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace