Zprávy / Pozvánky

Otevřené ateliéry na Pragovce

Otevřené ateliéry na Pragovce

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.03.2019

V sobotu 6. dubna se veřejnosti otevře zhruba padesátka uměleckých ateliérů v industriálních prostorech vysočanské Pragovky. Šestý ročník této události doprovodí celodenní program, jehož součástí bude i zahájení výstavy padesátky umělců a jednoho hosta, nazvané Flying Inn. K vidění budou i díla několika předních českých tvůrců – Anny Hulačové, Dominika Langa či Anežky Hoškové.

Doprovodný program zahájí v 10 hodin workshopy pro děti, výtvarná dílna s malířem Davidem Pešatem a Kristýnou Fabiánovou a graffiti workshop v exteriéru s umělci Jurajem Ďurišem a Tomášem Hricem. Od 11 hodin se návštěvníci mohou těšit na přednášku o historii industriální architektury Vysočan, jenž bude spojena s krátkou prohlídkou dosud přístupné části areálu Pragovky. Příběh továrny, sahající až do roku 1907, návštěvníkům odhalí historik architektury a pedagog FA ČVUT Lukáš Beran. Jako minulý rok, chtějí i letos organizátoři Kolben Open během dne pracovat s tzv. živou historií. Výzvou Vezmi dědu na Pragovku! se pokusí přilákat pamětníky se svými vnuky, kteří zažili areál ještě funkční jako ČKD. Pozvat ale chtějí i běžné zájemce o historii Pragovky s ratolestmi. V průběhu dne bude také otevřena skateboardová hala. Otevření ateliérů, jež je možností k osobnímu setkání s umělci a tím i jedinečnou příležitostí k nahlédnutí do jejich jinak „skrytých“ světů, se odehraje od 12 a potrvá do 18 hodin.

Výstavu Flying Inn zahájí v 18:30 kurátor výstavy Karel Srp, který expozici organicky rozčlenil do několika oddílů pojatých jako dynamický, proměňující se proud přicházejících zkušeností, jako pohybující se přelévající vlnu, vyjevující šíři soudobých přístupů k vizuálnímu sdělení, jejíž účastníci, používají široké výrazové spektrum (malbu, plastiku, instalaci, videoprojekci, počítačovou komunikaci) jako prostředek, umožňující vyjádřit zjevnou i skrytou podobu mezistavu, ve kterém se přicházející prolíná s doznívajícím, ve kterém jako by bylo vše přítomné naráz, prostor společného sdílení se stal všeobsáhlou přítomností, která vytlačila povědomí o čase i místě, které se staly zaměnitelné stejně jako původní obsahy slov způsob tvorby vystavujících umělkyň a umělců. Instalace, propojující kolem padesáti autorů nejrůznějších věkových generací, provedená s ohledem na možnosti jednotlivých výstavních síní, bude vycházet z tematických celků, zabývajících se vždy společnou představou (např. dopadem konzumu, jazykem abstraktních forem, obnovou zrakové zkušenosti, vztahem stroje a přírody, osobními životními příběhy). Expozice oživí zhruba 2000 m2 silného industriálního prostoru bývalých skladišť a výrobních hal a potrvá do 6. června.

Večer se rozezní industriální šanson uskupení MR, následuje koncert kultovní skupiny umělecké scény Střešovická Kramle, která představí nový projekt Whitening. Ve 22 hodin uzavře program afterparty s DJ Snautem.

Podstatnou novinkou spojenou s Kolben Open je, že letos bude jakýmsi neformálním „předvojem“ Týdne umění. Organizátoři obou událostí se shodli, že sledují podobné cíle. Kolben Open si nicméně zachová své tradiční načasování na první týden v dubnu. V Týdnu umění, který se bude konat v kulturních a uměleckých institucích po celé Praze 22. - 28. 4., návštěvníkům Pragovka nabídne komentované prohlídky výstavy s umělci, kurátorskou prohlídku, artbazar a také veřejnou debatu, která se bude zabývat možnými způsoby budování kulturních center v industriálním prostředí. K diskuzi budou na tuto debatu přizváni lidé s praxí v této činnosti, navazovat bude i teoreticko-kritická reflexe.

Info

Kolben Open 6
6. 4. 2019 10:00
Pragovka, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na pražský PAF ve Studiu Hrdinů přijede Klein a Taran

redakce 17.09.2019

Hudba londýnské hudebnice Klein je založená na kolážovitém skládání vlastních vokálů, zvuků a instrumentací.

Punkrocková parta Counterfeit. znovu v Praze

redakce 16.09.2019

Na punkrockových Counterfeit. z Londýna není nic umělého. Ostatně to dokazuje už ironický název kapely, který v překladu znamená padělek.

Terénní nahrávky, kompozice a LOM

redakce 15.09.2019

Od skladeb o netopýrech přes polymetrický imaginární folklór až k podvodním kulturám.

Ghostemanův hororový svět ve Foru Karlín

redakce 15.09.2019

Milovník black metalu a hip-hopu tvoří hudbu, která si bere ty nejdrsnější klišé z těchto žánrů.

Noc otevřených ateliérů již tento víkend v Invalidovně

redakce 12.09.2019

Noc otevřených ateliérů a uměleckých studií v západním křídle unikátního barokního areálu pražské Invalidovny.

Čirá dekadence Imperial Triumphant

redakce 12.09.2019

Nasadit si zlaté masky a žít ve světě falešného, odporného luxusu.

Aaron Turner v Jednotě

redakce 11.09.2019

Jedna z největších osobností alternativních mutací tvrdé kytarové hudby Aaron Turner a mimořádná šance zažít naživo jeho sólové vystoupení.

Zrní pokračují v havlovském projektu

redakce 11.09.2019

Hudebníci u příležitosti výročí třiceti let svobody plánují koncerty na místech spojených s osobností Václava Havla.

Heartnoize oznamují silný podzim v čele s black midi

redakce 10.09.2019

Black midi, Pelican, festival Alternativa i Petbrick. Všechny odstíny alternativy.

Chapeau Rouge slaví 100 let

redakce 10.09.2019

V roce 1919 se poprvé otevřely dveře do tehdejšího miniaturního salónku klubu Chapeau Rouge...