Zprávy / Pozvánky

Otevřené ateliéry na Pragovce

Otevřené ateliéry na Pragovce

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.03.2019

V sobotu 6. dubna se veřejnosti otevře zhruba padesátka uměleckých ateliérů v industriálních prostorech vysočanské Pragovky. Šestý ročník této události doprovodí celodenní program, jehož součástí bude i zahájení výstavy padesátky umělců a jednoho hosta, nazvané Flying Inn. K vidění budou i díla několika předních českých tvůrců – Anny Hulačové, Dominika Langa či Anežky Hoškové.

Doprovodný program zahájí v 10 hodin workshopy pro děti, výtvarná dílna s malířem Davidem Pešatem a Kristýnou Fabiánovou a graffiti workshop v exteriéru s umělci Jurajem Ďurišem a Tomášem Hricem. Od 11 hodin se návštěvníci mohou těšit na přednášku o historii industriální architektury Vysočan, jenž bude spojena s krátkou prohlídkou dosud přístupné části areálu Pragovky. Příběh továrny, sahající až do roku 1907, návštěvníkům odhalí historik architektury a pedagog FA ČVUT Lukáš Beran. Jako minulý rok, chtějí i letos organizátoři Kolben Open během dne pracovat s tzv. živou historií. Výzvou Vezmi dědu na Pragovku! se pokusí přilákat pamětníky se svými vnuky, kteří zažili areál ještě funkční jako ČKD. Pozvat ale chtějí i běžné zájemce o historii Pragovky s ratolestmi. V průběhu dne bude také otevřena skateboardová hala. Otevření ateliérů, jež je možností k osobnímu setkání s umělci a tím i jedinečnou příležitostí k nahlédnutí do jejich jinak „skrytých“ světů, se odehraje od 12 a potrvá do 18 hodin.

Výstavu Flying Inn zahájí v 18:30 kurátor výstavy Karel Srp, který expozici organicky rozčlenil do několika oddílů pojatých jako dynamický, proměňující se proud přicházejících zkušeností, jako pohybující se přelévající vlnu, vyjevující šíři soudobých přístupů k vizuálnímu sdělení, jejíž účastníci, používají široké výrazové spektrum (malbu, plastiku, instalaci, videoprojekci, počítačovou komunikaci) jako prostředek, umožňující vyjádřit zjevnou i skrytou podobu mezistavu, ve kterém se přicházející prolíná s doznívajícím, ve kterém jako by bylo vše přítomné naráz, prostor společného sdílení se stal všeobsáhlou přítomností, která vytlačila povědomí o čase i místě, které se staly zaměnitelné stejně jako původní obsahy slov způsob tvorby vystavujících umělkyň a umělců. Instalace, propojující kolem padesáti autorů nejrůznějších věkových generací, provedená s ohledem na možnosti jednotlivých výstavních síní, bude vycházet z tematických celků, zabývajících se vždy společnou představou (např. dopadem konzumu, jazykem abstraktních forem, obnovou zrakové zkušenosti, vztahem stroje a přírody, osobními životními příběhy). Expozice oživí zhruba 2000 m2 silného industriálního prostoru bývalých skladišť a výrobních hal a potrvá do 6. června.

Večer se rozezní industriální šanson uskupení MR, následuje koncert kultovní skupiny umělecké scény Střešovická Kramle, která představí nový projekt Whitening. Ve 22 hodin uzavře program afterparty s DJ Snautem.

Podstatnou novinkou spojenou s Kolben Open je, že letos bude jakýmsi neformálním „předvojem“ Týdne umění. Organizátoři obou událostí se shodli, že sledují podobné cíle. Kolben Open si nicméně zachová své tradiční načasování na první týden v dubnu. V Týdnu umění, který se bude konat v kulturních a uměleckých institucích po celé Praze 22. - 28. 4., návštěvníkům Pragovka nabídne komentované prohlídky výstavy s umělci, kurátorskou prohlídku, artbazar a také veřejnou debatu, která se bude zabývat možnými způsoby budování kulturních center v industriálním prostředí. K diskuzi budou na tuto debatu přizváni lidé s praxí v této činnosti, navazovat bude i teoreticko-kritická reflexe.

Info

Kolben Open 6
6. 4. 2019 10:00
Pragovka, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fotografická expozice představí 100 let francouzské elektronické hudební tvorby

redakce 27.06.2019

Výstava je provázána s Warm Up festivalem Château Perché v Cross Clubu.

Po roce se do Prahy vrátí australské duo Hollow Coves

redakce 27.06.2019

Hollow Coves, dynamická indiefolková kapela z Austrálie, která vášnivě ráda cestuje a pozoruje svět.

Château Perché Warm Up Festival v Crossu

redakce 26.06.2019

Francouzský festival Château Perché je óda na kulturu, umění, výraz, svobodu a nekonvenčnost. Je to oslava života a lásky, která spojuje lidi. U nás warm up!

Tom z dEUS a jeho jazzová kapela

redakce 26.06.2019

Suverénní, ale chvílemi notně divokou instrumentaci zkušených jazzmanů navíc obohacuje o punkový feeling. Tom Barman a jeho TaxiWars.

Songs from Utopia: Příběhy o šílenství reality v karlínském Bar/áku

redakce 26.06.2019

Silná výpověd dvou zralých hudebních osobností, chvála souhry a velkého souznění. Songs of Utopia v karlínském Bar/áku

The Kill Devil Hills letos i v klubu

redakce 25.06.2019

Australští The Kill Devil Hills se letos v létě vracejí na Starý kontinent a tentokrát míří zejména na letní festivaly.

Tropical Fuck Storm se premiérově představí v Praze

redakce 25.06.2019

Tropical Fuck Storm si za krátkou dobu své existence stihli získat přízeň kritiky i fanoušků po celém světě.

Budoucnost math-metalu Frontierer rozseká Prahu

redakce 24.06.2019

"Frontierer jsou zřejmě nejtvrdší a nejšpinavější kapela, která následuje odkaz The Dillinger Escape Plan." A v půli července přijede rozsekat Prahu na třísky.

Subtilní svět Cigarettes After Sex na podzim v Praze

redakce 23.06.2019

Cigarettes After Sex se stylizují do černobílé a jejich písně na youtube zpravidla nedoprovází hudební videa. S chystanou druhou deskou se v listopadu vrací do pražského Roxy.

Ariadne s exkluzivními předskokany

redakce 21.06.2019

Čelní srážka liturgických zpěvů a elektronických experimentů? Ariadne pojí sakrální tradice s nestálou postmodernou.