Zprávy / Festivalové

PAF Olomouc opět živě

PAF Olomouc opět živě

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.11.2022

Po třech letech fyzické absence podepsal festival smlouvu s ďáblem, Olomouc a všichni návštěvníci festivalu se tak opět mohou těšit na metafyzické prolnutí, které se manifestuje 1. až 4. 12. 2022 v kulisách barokního konviktu a dalších místech Olomouce. Téma letošního ročníku je opředeno tajemstvím, a i když by bylo lepší jej až do samotného závěru festivalu neprozradit, malá nápověda neuškodí –⁠ začíná na F a končí na aust. Mytický Faust prošel, stejně jako festival PAF Olomouc a společnost, mnoha změnami a interpretacemi. Příběh o Faustovi je i příběhem o vykořenění a ztrátě svého původního místa cizím přičiněním.

Interpretaci vykořenění a násilného vysídlení s možností následného dialogu a smíření přinese do chladné Olomouce libanonská umělkyně Rana Hamadeh. Spolu s panelem věnujícím se sociálním implikacím sofoklovského Oidipa přiveze i strhující zvukovou performanci Can You Make a Pet of Him Like a Bird or Put Him on a Leash for Your Girls? Motivy ztráty kulturní identity se objevují i ve tvorbě hudební producentky Chuquimamani-Condori a jejího bratra Joshuy Chuquimia Cramptona. Sourozenci jsou přímými potomky jihoamerického lidu Aymara. Právě násilná evropská kolonizace území, které lid Aymara obýval, a novodobá oprese bolivijskou garniturou působí jako hlavní motiv filmu Amara’s Tongue: Daughter (2021).

Skladatel Billy J. Bultheel se v Olomouci objevil v roce 2020, kdy speciálně pro online edici PAF Olomouc vytvořil performativní projekt The Minutes Olomouc. Dlouhodobá spolupráce Bultheela s v Berlíně působícím umělcem Alexandrem Iezzi vyústila v nový hudební projekt s názvem 33. V rámci této třicáté třetí spolupráce vydali i album 33-69. To v sobě spojuje veškeré tvůrčí rysy obou autorů –⁠ surové breakové beaty s barokními motivy a temnou psyché. V Londýně působící italská umělkyně Rebecca Salvadori na téma festivalu reaguje vlastní produkcí filmového prostředí, které bude na PAFu přítomné jako laboratoř pro koncerty, natáčení a rozhovory, kam pozvala mj. dvojici hudebníků Kenichiho Iwasu & Maxwella Sterlinga nebo vizuálního umělce Charlieho Hopea. Během PAFu uvede i aktuální video The Sun Has No Shadow, kde mapuje londýnskou klubovou scénu skrze úzký okruh přátel a spolupracovníků.


Jediná česká soutěž věnovaná pohyblivému obrazu, filmu a videu napříč galerijním a filmovým prostředím proběhne po šestnácté pod názvem Jiné Vize CZ 2022. Každý ročník má přizvaného kurátora, který vybírá z přihlášených děl soutěžní desítku. Těchto deset snímků bude promítnuto jako jedno pásmo a během celého festivalu budou ke zhlédnutí i v rámci skupinové instalace v Galerii XY v Olomouci.

Kromě unikátních projektů, které budou mít diváci možnost vidět pouze jednou za život, představí festival i několik premiérových snímků. Premiéra filmu Revue Kroky vizuálního umělce Jiřího Havlíčka nabídne finální rozhřešení pořadu Kroky ze sedmdesátých let. Jiří Lábus se v něm setká s několika dávnými kolegy, kteří utonuli v bezčasí televizního světa. Televize Estráda na festivalu uvede nový snímek inspirovaný orwellovským ternem Anděl na dně. Kromě toho také přiveze loutkovou divadelní hru na motivy povídky Karla Čapka O zázračném tulákovi Chudáci. Předpremiéru na festivalu bude mít očekávaný snímek Víta Pancíře Zelený film, nic víc, ten v sobě spojuje klasické motivy lásky a smrti se snovými pasážemi inspirované básní Františka Halase Nic víc. Jan Kulka se dlouhodobě věnuje úpravám a novotvarům filmového média, jeho premiérový snímek Patterns vznikl tiskem na 60mm film a je promítán na autorem vyrobeném zařízení –⁠ divákům nabídne vizuálně nabitý zážitek živého kina plného geometrických tvarů a hrou světla.

Info

PAF Olomouc
1.–⁠4. 12. 2022
Olomouc
web festivalu

foto © Jaroslav Chromek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ment oznamuje nová jména

redakce 29.01.2023

Devátý ročník festivalu MENT se uskuteční na více než patnácti koncertních a konferenčních místech v Lublani.

Hradby samoty proběhnou v Jablonici

redakce 26.01.2023

Festival se každoročně zaměřuje na audiovizuální projekty, dotýkající se žánrů jako je dark ambient, dark folk, drone, industrial nebo noise.

Scandi představuje hosty

redakce 18.01.2023

Jedineční tvůrci skandinávské kinematografie v jednom týdnu na jednom místě.

Blues Alive vyhlašuje soutěž Blues Aperitiv

redakce 15.01.2023

Soutěž je určena všem kapelám či hudebníkům bez ohledu na zemi původu. Hlavním lákadlem pro vítěze je možnost vystoupení na festivalu Blues Alive 2023.

Festival Vivat Vila se spojil se Světadílem

redakce 07.01.2023

Festival se jako každý rok zaměří na špičku tuzemské alternativní hudební scény. Např. kapelám Kalle, Berlin Manson, Frau Zwei nebo všetuly{sfinx}.

Niall Horan a Jacob Collier na Colours of Ostrava

redakce 04.01.2023

Festival Colours of Ostrava se dostal mezi deset nejlepších velkých evropských festivalů v anketě European Festival Awards 2022.

Jamie xx na Pohodě

redakce 03.01.2023

Okrem neho vystúpia aj Sofi Tukker, Sampa the Great, Dry Cleaning a ďalšie.

M83 zahrají na Metronome Prague

redakce 31.12.2022

Praha se může těšit na kapelu hudebního megalomana Anthonyho Gonzaleze a jeho zvukovou tsunami složenou ze syntezátorů, kytar, vokálů a epických refrénů.

Filmový nový rok otevře festival Írán:ci

redakce 23.12.2022

Festival přinese ta nejlepší díla íránských filmařů, kteří jsou ve vězení nebo v exilu, a výběr nejlepších snímků, které byly v Íránu poslední tři desetiletí zakázané.

CTM s rituálním hlukem i digitálním chaosem

redakce 20.12.2022

Chystají se mnohovrstevnaté spolupráce, multidisciplinární projekty, které rozšiřují a kritizují technologie, noci rituálního hluku i digitálního chaosu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace