Zprávy / Pozvánky

Palianytsia v HaDivadle

Palianytsia v HaDivadle

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.03.2022

Středa 23. března 2022 bude v podzemí Alfa pasáže věnována Ukrajině. HaDivadlo připravuje program pro všechny, kteří se mají zájem hlouběji seznámit s ukrajinskou kulturou, i pro usazené a příchozí Ukrajince. Vytvoří prostor pro společné setkání a sdílení konkrétních svědectví. Vstup je volný. Kolektiv HaDivadla prosí všechny zúčastněné, aby jakoukoliv částkou, kterou si mohou dovolit, podpořili některou z humanitárních organizací pomáhajících Ukrajině.

HaDivadlo začalo komponovaný program připravovat bezprostředně po začátku války. Hlavní motivací byla reflexe současné situace, akutní potřeba pomoci, potřeba sdílení společných zkušeností, obav, nadějí, ale i touha dozvědět se o ukrajinské kultuře co nejvíc. Program dostal název Palianytsia – toto pojmenování specifického ukrajinského chleba se nyní stalo symbolickým pro ukrajinskou národní identitu. Na přípravách dne se podílí kolektiv studentů JAMU pod vedením studenta režie Maxe Nowotarského, ukrajinského rodáka. Událost ve své úvodní workshopové části, která začne od 14:00, nabídne společné vaření varenyků pod vedením ukrajinského kuchaře, pěvecký workshop lidových písní a tanečně-pěvecké techniky v pojetí kolektivu Horbachevska septet (Uliana Horbačevská, Jasia Sajenko), a také výtvarnou dílnu pro zejména pro děti v rukou Světlany Bujevič, členky kolektivu HaDivadla.

Hlavní komponované pásmo v programu od 16:30 naplní koncert Konstiantyna Tyshka, klavírního virtuóza působícího v Brně, a koncertní vystoupení kolektivu Horbachevska septet. Dalším bodem programu je setkání a moderovaná beseda s několika ukrajinskými ženami, které válečná situace donutila opustit své domovy, změnit ze dne na den životy a které jsou právě nyní v Brně a jsou ochotné se podělit o své příběhy. O tlumočení a překlady svědectví, která některé z nich zapsaly přímo v okupovaných územích či během útěku, se postará vedle Maxe Nowotarského také Lucie Řehoříková, která více než pět let vedla České centrum v Kyjevě. Večerní program proběhne i v dalších prostorách divadla. Zde se bude možné zaposlouchat do textů současné ukrajinské literatury v interpretaci herců HaDivadla. Seznámit se s tvorbou exilové výtvarnice Dany Kaveliny, reflektující aktuální válečnou krizi, nebo zhlédnout oceňovaný film Cesta domů režiséra Narimana Alijeva z roku 2019, zachycující dopady ruské anexe Krymu předcházející současné invazi.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © Anna Stranská

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červnový Kabinet múz

redakce 01.06.2023

Full Moon selekce z červnového programu Kabinetu múz. Kam zajdeme?

Pantera v Praze po čtyřiadvaceti letech

redakce 01.06.2023

Texaská čtveřice nadále inspiruje spousty kolegů hudebníků a zároveň si získává miliony šíleně oddaných fanoušků po celém světě.

Polský gqom, japonský daxofonista nebo niněrový drone. Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce 31.05.2023

Měsíc ve znamení zajímavých malých koncertů oázy jménem Punctum.

El Perro (ex Radio Moscow) a Esben and the Witch míří do Prahy

redakce 31.05.2023

Mezinárodní sestava El Perro se vydává na evropskou tour v podobném stylu a snaze navázat na předchozí úspěchy Radio Moscow.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Paláci Akropolis

redakce 30.05.2023

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Cornelia Jakobs, Matthew and the Atlas, Glen Hansard nebo Bill Burr přijedou do Prahy

redakce 30.05.2023

Burr se nebojí rozkrývat paradoxy takové nálepky a kromě jiného se nepřímo ptá: Mohl by nás nakonec spojit muž, který vystupuje v bavlněném tričku s kapucí?

Punctum zažije polské všeuměly i tlak zlomených rytmů

redakce 29.05.2023

Alternativa, Heartnoize a Sonitus přivezou polské všuměly i čínskou elektroniku.

Erik Truffaz uvede na Flédě soundtracky kultovních filmů

redakce 27.05.2023

Švýcarsko-francouzský trumpetista patří k jazzové špičce, běžně překračuje hranice žánru a obohacuje jej o prvky hip hopu, rocku nebo elektroniky.

Lunchmeat a Bukolika v kladenské Poldi

redakce 26.05.2023

Na Till The Last se představí spoluzakladatel zásadního mexického kolektivu No Ambition And Fuck-all Interest Mexican Jihad a jeho kolega Fausto Bahio.

Full Moon in the Eye: Ivan Pinkava v Trafo Gallery

redakce 25.05.2023

Tělo se svýma očima. Nebo snad oči a jejich tělo? Těžko rozhodnout, která z těchto dvou definic podstaty vnímání lépe odpovídá principům díla Ivana Pinkavy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace