Zprávy / Pozvánky

Památník ticha rozsvítí první chanukové světlo

Památník ticha rozsvítí první chanukové světlo

redakce | Zprávy / Pozvánky | 25.11.2021

První chanukové světlo na pražském nádraží Bubny se rozsvítí historicky již potřetí, a to v neděli 28. listopadu v 18 hodin v rámci setkání Památníku ticha Světlo pro vítězství. Završí se tak letošní vzpomínkový cyklus k 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí, který společně připomínají Památník Terezín, Židovské muzeum v Praze, Památník ticha, Terezínská iniciativa a dalších osm paměťových institucí.

Na nedělním setkání Světlo pro vítězství zapálí první chanukovou svíci vrchní pražský rabín David Peter. O hudební doprovod „melodií, jež doznívaly ve vzpomínkách“ se postará pianista Martin Rufer. Akce Památníku ticha je volně přístupna veřejnosti. Svátek chanuka letos začíná poslední listopadovou neděli a končit bude v pondělí 6. prosince. „Světlo dávné tradice je vzpomínkou na ty, kteří odcházeli před osmdesáti lety z Prahy do ghetta v Lodži s číslem a hvězdou na kabátech. Tzv. světlo zasvěcení, jež se přisuzuje chanuce, je pro nás také novodobým symbolem. Naděje na přestavbu místa paměti se po několikaleté stagnaci probudila. Nová státní organizace Památník ticha nedávno podepsala se Správou železnic smlouvu o využití nádraží dotýkaného válečnou minulostí na 99 let. Jedná se tak o symbolické světlo vítězství, naděje i paměti,“ říká Pavel Štingl z Památníku ticha. Autorský tým památníku usiluje o zahájení přestavby místa paměti na pražských Bubnech již v příštím roce.

Zmíněnému 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí je také věnovaná výstava Pavel Dias: Torzo – Vzpomínky pro budoucnost organizovaná Památníkem ticha a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, která bude pro zájem návštěvníků prodloužena z původně plánovaného termínu ukončení 28. listopadu do konce ledna 2022. Z důvodu aktuálních protipandemických opatření se do konce roku ruší zbývající doprovodný program a přesouvá se na leden. Konkrétně 11. ledna v 18 hodin se tak bude možné ve výstavních prostorách zúčastnit komentované prohlídky výstavy s kurátorem Lukášem Bártlem, 18. ledna v 18 hodin se zde bude konat beseda autora konceptu, námětu a scénáře výstavy Pavla Štingla s Janem Havlem, grafikem výstavy a studentem Pavla Diase, a následně 25. ledna v 18 hodin zde proběhne beseda s dokumentárním fotografem Richardem Homolou.

Info

Světlo pro vítězství
28. 11. 2021 18:00
Nádraží Bubny, Praha
web organizátora

foto © Karel Cudlín

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Jan Michoin s The Sound of Biblical Violence a Motherfucifer v Kaštanu

redakce 14.01.2022

Dvě knihovnice z podzemí tak hlubokého, že na povrchu slyšíš jen šumět trávu, zatímco dole pukají zlaté žíly.

Kashmir 941 s Empty Hall of Fame na Sedmičce

redakce 12.01.2022

Mocná valivá síla hard corového soukolí, promazaná metalem a hnaná mantrou. Since 1993.

A2 s Jednotou uvedou Lorenza Abattoira a Mariu Komarovou

redakce 11.01.2022

Zdánlivá primitivita a repetitivnost soundscapu přenáší posluchače do světa mentolových bzučáků, jednookých sirén, citronových pulců, zázvorových tygrů, plastových brouků...

Sérii Tvůrčích intervencí v HaDivadle

redakce 10.01.2022

Řada inscenací na repertoáru studiové scény v Alfa pasáži se dočká v následujících měsících dalších uměleckých zásahů či doprovodných programů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace