Zprávy / Pozvánky

Pět premiér pro orchestr Zásadní mládí

Pět premiér pro orchestr Zásadní mládí

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.10.2022

Pět mladých skladatelů a pět nových kompozic pro symfonický orchestr provedených v akusticky skvělém sále centra pro současné umění DOX+. Výchozí situace pro další uměleckou intervenci v Praze ze strany Ostravského centra nové hudby (OCNH). A hlavně povzbuzení mladých autorů psát pro symfonické těleso. Koncert se koná v úterý 15. listopadu.

Jedná se o v pořadí pátý ze série „Zásadních" koncertů v DOX+ v organizaci OCNH. Účinkovat bude unikátní mezinárodní orchestr** ONO – Ostrava New Orchestra**, založený roku 2017. ONO se skládá ze špičkových mladých hráčů prakticky z celé Evropy a exceloval v řadě významných koncertů a provedení repertoáru hudby dneška, od mladých skladatelů po klasiky.


Nejmladší autorce je čtyřiadvacet, nejstaršímu jednačtyřicet; každý má za sebou jinou uměleckou zkušenost a každý z nich uplatňuje ke skladbě originální přístup. Například španělská skladatelka a houslistka María de Grandi Ruzafa (1998). Název její skladby Otesánek /Fairytale no. 1/ je odkazem na jednu z nejznámějších českých pohádek. Zároveň však reprezentuje „ekogotickou“ estetiku: je ztělesněním viny, úzkosti a stresu plynoucího z ekologických problémů, klimatické krize a také pandemické éry – stručně řečeno: doby, v níž všichni žijeme. „Nabídkou k napsání nové skladby pro ONO – Ostrava New Orchestra jsem byl polichocen a zároveň nadšen, protože je to poprvé, co mám příležitost psát pro orchestr,“ říká italský skladatel, saxofonista a etnomuzikolog Christian Ferlaino (1981). Jeho novou kompozici Synthetics 1 – Floating charakterizují kontrastní přístupy k tempu a melodická linka, která se „vznáší“ nad orchestrem.

Pětici autorů doplní český skladatel a interdisciplinární umělec Ian Mikyska (1994) se skladbou inspirovanou čínskou a japonskou kaligrafií, ve Španělsku žijící slovenský skladatel Adrian Demoč (1985), jehož nové kompozici dominuje jedna melodická linka zvukově připomínající popínavou rostlinu, a estonská skladatelka Liisa Hirsch (1984) se skladbou Canvas z roku 2019, kterou přepracovala a rozšířila pro symfonický orchestr. Mezinárodní orchestr mladých se skládá ze studentů a absolventů evropských hudebních akademií. ONO doplní sólisté Irvin Venyš (klarinet) a Martin Opršál (perkuse), provedení všech skladeb bude řídit dirigent Petr Kotík.

Info

Essential Youth / Zásadní mládí
15. 11. 2022 17:00
DOX+, Praha
Fb událost

foto © se svolením ONO

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Årabrot, Jaye Jayle a Karin Park v Underdogs'

redakce 29.09.2023

Tvorba Karin Park je jako dělaná pro fanynky a fanoušky výrazných hudebnic jako jsou Zola Jesus, Chelsea Wolfe, Jenny Hval nebo Anna Von Hausswolff.

V Divadle Archa zazní skladby Philipa Glasse

redakce 29.09.2023

Účelem ansámblu bylo rozvíjet interpretační praxi, která by splnila nebývalé technické a umělecké nároky jeho skladeb.

Hudobníčky ovládnu Tabačku Kulturfabrik

redakce 27.09.2023

Marina svojimi vystúpeniami necháva publikum v nemom úžase a prináša si so sebou prívlastky ako “mladšia Björk”.

Akropolis Underground spouští Slast

redakce 26.09.2023

AU je kulturním podhoubím, začátkem pro převážně neznámé interprety, kteří zatím nejsou tolik v zorném poli.

Dílo Jeremyho Dellera v Kunsthalle Praha

redakce 26.09.2023

Síla elektronické hudby v jeho svérázné lekci prostupuje generace i geografické lokace, má až mytologickou a rituální povahu.

Nyege Nyege Night ve Fuchs2

redakce 25.09.2023

Label Nyege Nyege se významně podílí na budování africké hudební scény a šíření místní undergroundové produkce do světa.

Další klubová noc crave ve Fuchs2

redakce 23.09.2023

Highlighty podzimní edice jsou DJ Mell G, Animistic Beliefs, Celaviedmai nebo Taahliah.

Producentka Sierra i ukrajinští Go_A v Praze

redakce 22.09.2023

Pavlenko pracuje s tradiční vokální technikou a nejen díky tomu se kapele daří udržovat ukrajinskou lidovou hudbu živou i pro nejmladší generace.

Rock Café uvede This Will Destroy You

redakce 21.09.2023

Jejich zvuk má různobarevné spektrum a obsahuje vlivy shoegaze, ambientu, doom metal a postrocku.

HaDivadlo rozezní Nekonečný valčík Jiřího Bulise

redakce 21.09.2023

HaDivadlo připravuje vzpomínkový večer na hudebního skladatele a dlouholetého spolupracovníka mnoha alternativních divadel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace