redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.10.2022
Pět mladých skladatelů a pět nových kompozic pro symfonický orchestr provedených v akusticky skvělém sále centra pro současné umění DOX+. Výchozí situace pro další uměleckou intervenci v Praze ze strany Ostravského centra nové hudby (OCNH). A hlavně povzbuzení mladých autorů psát pro symfonické těleso. Koncert se koná v úterý 15. listopadu.
Jedná se o v pořadí pátý ze série „Zásadních" koncertů v DOX+ v organizaci OCNH. Účinkovat bude unikátní mezinárodní orchestr** ONO – Ostrava New Orchestra**, založený roku 2017. ONO se skládá ze špičkových mladých hráčů prakticky z celé Evropy a exceloval v řadě významných koncertů a provedení repertoáru hudby dneška, od mladých skladatelů po klasiky.
Nejmladší autorce je čtyřiadvacet, nejstaršímu jednačtyřicet; každý má za sebou jinou uměleckou zkušenost a každý z nich uplatňuje ke skladbě originální přístup. Například španělská skladatelka a houslistka María de Grandi Ruzafa (1998). Název její skladby Otesánek /Fairytale no. 1/ je odkazem na jednu z nejznámějších českých pohádek. Zároveň však reprezentuje „ekogotickou“ estetiku: je ztělesněním viny, úzkosti a stresu plynoucího z ekologických problémů, klimatické krize a také pandemické éry – stručně řečeno: doby, v níž všichni žijeme. „Nabídkou k napsání nové skladby pro ONO – Ostrava New Orchestra jsem byl polichocen a zároveň nadšen, protože je to poprvé, co mám příležitost psát pro orchestr,“ říká italský skladatel, saxofonista a etnomuzikolog Christian Ferlaino (1981). Jeho novou kompozici Synthetics 1 – Floating charakterizují kontrastní přístupy k tempu a melodická linka, která se „vznáší“ nad orchestrem.
Pětici autorů doplní český skladatel a interdisciplinární umělec Ian Mikyska (1994) se skladbou inspirovanou čínskou a japonskou kaligrafií, ve Španělsku žijící slovenský skladatel Adrian Demoč (1985), jehož nové kompozici dominuje jedna melodická linka zvukově připomínající popínavou rostlinu, a estonská skladatelka Liisa Hirsch (1984) se skladbou Canvas z roku 2019, kterou přepracovala a rozšířila pro symfonický orchestr. Mezinárodní orchestr mladých se skládá ze studentů a absolventů evropských hudebních akademií. ONO doplní sólisté Irvin Venyš (klarinet) a Martin Opršál (perkuse), provedení všech skladeb bude řídit dirigent Petr Kotík.
Essential Youth / Zásadní mládí
15. 11. 2022 17:00
DOX+, Praha
Fb událost
foto © se svolením ONO
redakce 29.09.2023
Tvorba Karin Park je jako dělaná pro fanynky a fanoušky výrazných hudebnic jako jsou Zola Jesus, Chelsea Wolfe, Jenny Hval nebo Anna Von Hausswolff.
redakce 29.09.2023
Účelem ansámblu bylo rozvíjet interpretační praxi, která by splnila nebývalé technické a umělecké nároky jeho skladeb.
redakce 27.09.2023
Marina svojimi vystúpeniami necháva publikum v nemom úžase a prináša si so sebou prívlastky ako “mladšia Björk”.
redakce 26.09.2023
AU je kulturním podhoubím, začátkem pro převážně neznámé interprety, kteří zatím nejsou tolik v zorném poli.
redakce 26.09.2023
Síla elektronické hudby v jeho svérázné lekci prostupuje generace i geografické lokace, má až mytologickou a rituální povahu.
redakce 25.09.2023
Label Nyege Nyege se významně podílí na budování africké hudební scény a šíření místní undergroundové produkce do světa.
redakce 23.09.2023
Highlighty podzimní edice jsou DJ Mell G, Animistic Beliefs, Celaviedmai nebo Taahliah.
redakce 22.09.2023
Pavlenko pracuje s tradiční vokální technikou a nejen díky tomu se kapele daří udržovat ukrajinskou lidovou hudbu živou i pro nejmladší generace.
redakce 21.09.2023
Jejich zvuk má různobarevné spektrum a obsahuje vlivy shoegaze, ambientu, doom metal a postrocku.
redakce 21.09.2023
HaDivadlo připravuje vzpomínkový večer na hudebního skladatele a dlouholetého spolupracovníka mnoha alternativních divadel.