Zprávy / Pozvánky

Piano Day Prague 2023

Piano Day Prague 2023

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.02.2023

Mezinárodní den piana aneb Piano Day je celosvětová událost oslavující hru na klavír, kterou před pár lety založila skupina umělců a producentů v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Koná se vždy 88. den v roce a letos ho společně oslavíme v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina jako součást programu 10. ročníku festivalu Spectaculare. Praha se tak připojí k několika dalším světovým metropolím.

Carlos Cipa je skladatel a pianista působící v Mnichově a v Berlíně. Vystudoval hru na klavír a současnou klasickou skladbu na Univerzitě múzických umění v Mnichově. Během dospívání hrál na bicí a sbíral zkušenosti jako člen různých kapel. Po experimentování s různými hudebními styly se vrátil ke klavíru jako svému hlavnímu nástroji, což vedlo k vydání jeho debutu “The Monarch and the Viceroy” a druhé desky “All your life you walk”. V roce 2019 vydal Cipa “Retronyms”, své třetí studiové album, které rozšířilo jeho umělecký přístup a jeho minulost klasicky vyškoleného pianisty a skladatele spojilo s jeho zájmem o pop, jazz a elektronickou hudbu. V roce 2020 se opět vrátil ke klavíru, když vydal “Correlations (on 11 Pianos)”. Jde o intuitivní sbírku klavírních sólových děl nahraných na 11 velmi odlišně znějících klavírech. Poté ve spolupráci s výrobci pian vznikly EP “Munich Session”, “Redesigns” a “At Klangmanufaktur”. V únoru a březnu 2022 Carlos nahrál své nejnovější album „Ourselves, as we are“, které vychází 24. února 2023.

Irena a Vojtěch Havlovi patří k nejvýznamnějším osobnostem české alternativní hudební scény. Začínali v polovině 80. let v experimentální formaci “Capella Antiqua e Moderna”, poté spolupracovali s písničkářem Oldřichem Janotou a od 90. let začala jejich samostatná umělecká éra silně ovlivněná návštěvami Indie. Od roku 1990 postupně vydali řadu profilových alb velmi originálního a nezařaditelného hudebního výrazu. Manželé Havlovi ve svých kompozicích využívají i méně tradičních hudebních nástrojů (kromě violoncella a klavíru také violy da gamba, zvony, tibetské mísy, bambusové tyčinky, gongy). Jejich výrazově rozmanitá a neustále se proměňující hudba v sobě nese nádech poetičnosti a inspirace neevropskými kulturami. Křehce minimalistické až meditační plochy jejich hudby inspirované východním myšlením vytváří originální muziku plnou jemných a mnoho-barevných zvuků a tónů. Irena a Vojtěch Havlovi zahrají v Klementinu své nejnovější skladby pro čtyřruční piano,violoncello a piano a čtyřruční varhany.

Petr Mazoch je skladatel a pianista žijící v Praze. V jeho intimních atmosférických skladbách se piano prolíná dalšími akustickými nástroji (kytara, harmonium, banjo), nejčastěji ve formě ambientních loopů. V minulosti vystupoval společně s ambientní umělkyní Koruth, v roce 2020 na sebe upozornil debutovým albem “Gray Scales” a následně vydáním několika singlů. Album Gray Scales zaznělo několikrát v pořadu Pacific Notions na KEXP, Nils Frahm jeho skladby v posledních letech zařadil na Piano Day Playlist.

Info

Piano Day Prague 2023
29. 3. 2023 19:00
Klementinum – zrcadlová kaple, Praha
Fb událost

foto © Manuel Nieberle

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Årabrot, Jaye Jayle a Karin Park v Underdogs'

redakce 29.09.2023

Tvorba Karin Park je jako dělaná pro fanynky a fanoušky výrazných hudebnic jako jsou Zola Jesus, Chelsea Wolfe, Jenny Hval nebo Anna Von Hausswolff.

V Divadle Archa zazní skladby Philipa Glasse

redakce 29.09.2023

Účelem ansámblu bylo rozvíjet interpretační praxi, která by splnila nebývalé technické a umělecké nároky jeho skladeb.

Hudobníčky ovládnu Tabačku Kulturfabrik

redakce 27.09.2023

Marina svojimi vystúpeniami necháva publikum v nemom úžase a prináša si so sebou prívlastky ako “mladšia Björk”.

Akropolis Underground spouští Slast

redakce 26.09.2023

AU je kulturním podhoubím, začátkem pro převážně neznámé interprety, kteří zatím nejsou tolik v zorném poli.

Dílo Jeremyho Dellera v Kunsthalle Praha

redakce 26.09.2023

Síla elektronické hudby v jeho svérázné lekci prostupuje generace i geografické lokace, má až mytologickou a rituální povahu.

Nyege Nyege Night ve Fuchs2

redakce 25.09.2023

Label Nyege Nyege se významně podílí na budování africké hudební scény a šíření místní undergroundové produkce do světa.

Další klubová noc crave ve Fuchs2

redakce 23.09.2023

Highlighty podzimní edice jsou DJ Mell G, Animistic Beliefs, Celaviedmai nebo Taahliah.

Producentka Sierra i ukrajinští Go_A v Praze

redakce 22.09.2023

Pavlenko pracuje s tradiční vokální technikou a nejen díky tomu se kapele daří udržovat ukrajinskou lidovou hudbu živou i pro nejmladší generace.

Rock Café uvede This Will Destroy You

redakce 21.09.2023

Jejich zvuk má různobarevné spektrum a obsahuje vlivy shoegaze, ambientu, doom metal a postrocku.

HaDivadlo rozezní Nekonečný valčík Jiřího Bulise

redakce 21.09.2023

HaDivadlo připravuje vzpomínkový večer na hudebního skladatele a dlouholetého spolupracovníka mnoha alternativních divadel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace