Zprávy / Pozvánky

Piano Day Prague 2023

Piano Day Prague 2023

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.02.2023

Mezinárodní den piana aneb Piano Day je celosvětová událost oslavující hru na klavír, kterou před pár lety založila skupina umělců a producentů v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Koná se vždy 88. den v roce a letos ho společně oslavíme v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina jako součást programu 10. ročníku festivalu Spectaculare. Praha se tak připojí k několika dalším světovým metropolím.

Carlos Cipa je skladatel a pianista působící v Mnichově a v Berlíně. Vystudoval hru na klavír a současnou klasickou skladbu na Univerzitě múzických umění v Mnichově. Během dospívání hrál na bicí a sbíral zkušenosti jako člen různých kapel. Po experimentování s různými hudebními styly se vrátil ke klavíru jako svému hlavnímu nástroji, což vedlo k vydání jeho debutu “The Monarch and the Viceroy” a druhé desky “All your life you walk”. V roce 2019 vydal Cipa “Retronyms”, své třetí studiové album, které rozšířilo jeho umělecký přístup a jeho minulost klasicky vyškoleného pianisty a skladatele spojilo s jeho zájmem o pop, jazz a elektronickou hudbu. V roce 2020 se opět vrátil ke klavíru, když vydal “Correlations (on 11 Pianos)”. Jde o intuitivní sbírku klavírních sólových děl nahraných na 11 velmi odlišně znějících klavírech. Poté ve spolupráci s výrobci pian vznikly EP “Munich Session”, “Redesigns” a “At Klangmanufaktur”. V únoru a březnu 2022 Carlos nahrál své nejnovější album „Ourselves, as we are“, které vychází 24. února 2023.

Irena a Vojtěch Havlovi patří k nejvýznamnějším osobnostem české alternativní hudební scény. Začínali v polovině 80. let v experimentální formaci “Capella Antiqua e Moderna”, poté spolupracovali s písničkářem Oldřichem Janotou a od 90. let začala jejich samostatná umělecká éra silně ovlivněná návštěvami Indie. Od roku 1990 postupně vydali řadu profilových alb velmi originálního a nezařaditelného hudebního výrazu. Manželé Havlovi ve svých kompozicích využívají i méně tradičních hudebních nástrojů (kromě violoncella a klavíru také violy da gamba, zvony, tibetské mísy, bambusové tyčinky, gongy). Jejich výrazově rozmanitá a neustále se proměňující hudba v sobě nese nádech poetičnosti a inspirace neevropskými kulturami. Křehce minimalistické až meditační plochy jejich hudby inspirované východním myšlením vytváří originální muziku plnou jemných a mnoho-barevných zvuků a tónů. Irena a Vojtěch Havlovi zahrají v Klementinu své nejnovější skladby pro čtyřruční piano,violoncello a piano a čtyřruční varhany.

Petr Mazoch je skladatel a pianista žijící v Praze. V jeho intimních atmosférických skladbách se piano prolíná dalšími akustickými nástroji (kytara, harmonium, banjo), nejčastěji ve formě ambientních loopů. V minulosti vystupoval společně s ambientní umělkyní Koruth, v roce 2020 na sebe upozornil debutovým albem “Gray Scales” a následně vydáním několika singlů. Album Gray Scales zaznělo několikrát v pořadu Pacific Notions na KEXP, Nils Frahm jeho skladby v posledních letech zařadil na Piano Day Playlist.

Info

Piano Day Prague 2023
29. 3. 2023 19:00
Klementinum – zrcadlová kaple, Praha
Fb událost

foto © Manuel Nieberle

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šimanský & Niesner v Džungli BKAO

redakce 14.07.2024

Jan, řečený Člověk Krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova.

Psychedelic Porn Crumpets ve Futuru

redakce 14.07.2024

Odkud by měl do světa proudit ten nejlepší psychedelický rock, když ne z Austrálie.

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

David Tibet s Current 93 v Kostele sv. Šimona a Judy

redakce 08.07.2024

Svět C93 je pestrý, chaotický, má spoustu odboček a zákoutí, ale v konečném důsledku jde především o upřímnou snahu vydat ze sebe mimořádný umělecký výkon.

Za Fuchsem Arleta, Berlin Manson nebo Dušan Vlk

redakce 07.07.2024

Po třech slovenských edicích míří Underground Overtake poprvé do Prahy, kde obsadí open air prostor za Fuchsem.

Opulence: letní eventová série Radia Wave a GHMP

redakce 06.07.2024

Kromě několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou.

Okay Kaya, Yann Destal a Kavinsky v Praze

redakce 05.07.2024

Dva večery s tou nejlepší francouzskou elektronikou a jeden s tajuplnou hudebnici. Fource.

CocoRosie oslaví v Praze dvacet let na scéně

redakce 04.07.2024

Svým uměním se zasazují o lidská práva, zpochybňují společenské normy a často si pohrávají s různými tabu.

Porridge Radio ve Futuru

redakce 04.07.2024

Výrazný zvuk, kombinující prvky indie rocku a postpunku, je doplněn o upřímné texty, které se nebojí otevřeně reflektovat emocionální turbulence a existenciální otázky.

Fource přivezou The Last Dinner Party, Cults i Alana Walkera

redakce 01.07.2024

Jako když paprsky světla pronikají do temných koutů – hudba Cults je jako posmutnělý film, který je ale plný záblesků naděje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace