Zprávy

Podcast Vysílač završuje sérii na téma postavení žen v hudbě

Podcast Vysílač završuje sérii na téma postavení žen v hudbě

redakce | Zprávy | 09.10.2021

6. října vyšel dvacátý třetí díl Vysílače, podcastu festivalu Žižkovská noc, nesoucí název Hudebnice: pohled z backstage. Snaha musí vzejít odspodu. Věnuje se tématu postavení žen v hudebním průmyslu, a navazuje tak na dva předchozí díly, které se věnovaly sexismu a ženské zkušenosti v hudbě. 

Vznikla tak série mapující nerovnosti a bariéry, kterým ženy na hudební scéně čelí, vycházející jak ze zkušeností samotných mluvčí, tak z ankety, kterou tým Vysílače mezi hudebnice a hudební profesionálky rozeslal. Zatímco první díl série se soustředil na obecné pojmenování problémů, situaci v rapu a srovnání se zahraničím, v navazující debatě druhého dílu zazněly osobní zkušenosti českých a slovenských hudebnice o zdejší atmosféře a tlacích, se kterými se setkávají. Nejnovější díl se tentokrát zaměřil na roli bookerů a bookerek, a na to, co je možné dělat pro změnu. Hosty posledního dílu byli Barbora Šubrtová, dlouholetá dramaturgyně festivalů Metronome a United Islands, a David Čajčík, promotér Heartnoize Promotion a booker pražského klubu Roxy. V minulých dvou dílech série se objevily socioložka Anna Oravcová, hudebnice a kurátorka pražské Synth Library Mary C, antropoložka, spisovatelka Pavla Jonssonová, Katarína Kubošiová alias Katarzia a Aneta Martínková alias Margo. 

„Za mě by bylo fajn, kdyby se, hlavně v mainstreamových médiích, rétorika z hudebního průmyslu nesla spíš v rovině ‚nemáme na to‘, než ‚bude to na úkor kvality,“ vyjádřil se David Čajčík v podcastu k tématu genderově vyrovnaného zastoupení na koncertech. Kvalitních umělkyň je údajně dost, problémem je ale potřeba velkých českých festivalů prodat dostatek lístků, což klade vysoké nároky na popularitu hlavních umělců, kteří jsou hlavním lákadlem pro návštěvníky. Na další pro Česko specifický problém bránící změně systému upozornila Barbora Šubrtová. „Necítím, že by tady byla, a to (až na výjimky) i ze strany umělkyň a profesionálek, touha to k nějakým kvótám a něčemu podobnému posouvat. Něco takového je branné ne vyloženě jako stigma, ale rozhodně to není cool.“ Rozdíl oproti situaci v zahraničí, kde je spolupráce a sdružování se žen v hudebním průmyslu běžné, Šubrtová přisuzuje působení feminismu.

více o podcastu zde

Info

Vysílač
web podcastu

ilustrace © Nikolas Petrlík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rekreace a Meluzína na dvorku

redakce 22.07.2024

Pětičlenná kapela hledá inspiraci v R&B, funku i folku, svými lehce vážnými až vážně lehkými texty zase zrcadlí duši citlivého člověka a jeho pohled na okolní svět.

Gustavo Santaolalla hvězdou festivalu Mladí ladí jazz

redakce 22.07.2024

Santaolalla se ve světě filmu poprvé výrazněji prosadil hudbou k dramatu Zkrocená hora.

Italové Zolle v Café V lese

redakce 21.07.2024

Stefano a Marcello hrají tak trochu stoner, noise, sludge, post, noise a zbytek je sádlo. Pro fanoušky Dÿse.

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Dovolená podle Moře dní

redakce 19.07.2024

Čas léta, čas dovolené. Ne vždy je ale kam a s kým. Co se stane, když si lidé zbydou? Moře dní vydávají singl a videoklip Dovolená.

Bob Dylan v Praze

redakce 19.07.2024

Americký zpěvák a skladatel Bob Dylan se vrací do Prahy, aby potěšil své fanoušky nezapomenutelnými koncerty. Hned třemi.

Poison Ruïn si vezmou Bike Jesus

redakce 18.07.2024

Crust punk inspirovaný oi!, postpunkem a dungeon synthem, s velkým důrazem na melodie a temnou středověkou estetikou, s lyrikou odkazující na anarcho ikonografii.

Jednota a Glory Affairs uvádějí Rắn Cạp Đuôi

redakce 17.07.2024

Rắn Cạp Đuôi je skupina z Ho Či Minova města, která vychází z internetové hyperreality a patří k mimořádně ceněným zástupcům experimentální elektroniky.

Glitterer s Bibione v Underdogs'

redakce 16.07.2024

Sám Glitterer mezi stěžejními vlivy zmiňuje například kapely Lilys, Unrest, Fugazi a Nation of Ulysses, ale i britské 70s a 80s kapely.

Sestry Garcíovy s Tomášem Liškou v Lodžii

Barka Fabiánová 16.07.2024

Ojedinělý koncert sesterského dua s česko-španělskými kořeny za doprovodu předního kontrabasisty proběhne ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace