Zprávy

Podzimní libozvučné plískanice jsou doménou J.H. Krchovského

Podzimní libozvučné plískanice jsou doménou J.H. Krchovského

Zuza Kolouchová | Zprávy | 05.11.2012

„Já mám dráty v hlavě nějak zamotaný, a tak prosím pána boha ať je srovná, bůh mi na to odpověděl milej pane,ani já bič neupletu přeci z hovna!“

Jestli neznáte poezii J.H. Krchovského, nemůžete si plnými doušky vychutnávat podzim. Veselým optimistům odzvonilo, listí začalo tlít a dobře je jen na hřbitově. Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata, ale ti, kdo dorazí v úterý 6.11. do pražského klubu Vagon, možná ještě můžou býti spaseni. Čeká je jedinečný trojkoncert J.H. Krchovského & Krch-off bandu, treFeN mezipsem a Andreje Polanského.

J.H. Krchovský se před časem rozhodl, že pokud je někdo hoden toho, aby si kurvil básně, je to on sám. Nejprve se k němu připojil jeho kamarád a bývalý kolega z kapely O.P.N. bubeník Jiří Michálek (Půlnoc, Dg.307, Echt!, aj.), později se ke zkouškám připojil Tomáš Schilla (Půlnoc, Dg.307, Echt!), zdatný to hráč na cello, a houslista Pavel Cigánek (též Dg.307, Psí vojáci, Umělá hmota atd.). Na basu pak v současnosti hraje Tomáš Skřivánek (All Tomorrow’s Parties Band). V roce 2008 kapela ve spolupráci s vydavatelstvím Guerilla Records vydala album Naposled. Že se ale nějakých konců nemusíte hned tak bát, naznačují dvě nové písně, které jsou příslibem další desky.

Krchovského poezie má dvě roviny. Buďto jste ponořeni v hluboké depresi, která je lepkavě definitivní a vy se v ní nemůžete ani pohnout, ustrnulí vlastním strachem, anebo se v ní mrskáte sakra hbitě a děláte si legraci ze všech okolo, protože oni ještě nepochopili, že to je všechno jeden velký trapas. Buď vám tedy v hlavě zabuší divné kladivo definitivy (ano, všechno je lidově řečeno v prdeli), anebo se zrovna nacházíte v té veselejší fázi života, kdy jste ještě schopni se všemu tristnímu zasmát („život je tak trapný bože, jak prdnutí do soulože“). Pro někoho možná příliš velké temno a deprese, pro jiné spokojené zavrnění, neb víte, že v tom nejste sami. Krchovský rozhodně nikoho nenutí – je to jen na vás: buď se vydáte na hřbetě poníka objevovat krásy světa, nebo si v tý nejhorší putyce spokojeně objednáte pivo.

Jako předkapelu ve Vagónu můžete po delší době slyšet treFeN mezipsem. Kapela vznikla na podzim roku 2004, kdy v karlovarském studiu MusicService nahrála první demo, které obsahuje tři skladby: Potkal jsem anděla, Revizoři, A co já na to. Kapela se po kratší pauze konečně rozhodla vystupovat (nedávno si zahrála na Slamníku), a to ve složení Filip Novotný (kytara, zpěv), Tomáš Skřivánek (baskytara), Jan Drchal (sólová kytara), Tomáš Vele (bicí) a Lukáš Teklý (viola).

Andreje Polanského (viola), legendu české undergroundové scény, netřeba představovati. Nutno jen dodat, že jeho vystoupení je vždy zahaleno rouškou tajemství a nejistoty, co se svým nástrojem předvede tentokrát. Že to ale bude noc dekadentní, jste asi už pochopili dávno, takže není na místě se čemu divit, stačí být jen cynicky na výši.

Pokud jste psychicky labilní jedinci, asi byste se měli Vagónu vyhnout jak čert kříži. Pokud Vás uspokojuje představa světa, který zrovna nekoresponduje s romány s happy endem, nemůžete jít jinam.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rožnovská Vrátnice ulovila Jarboe

redakce 19.11.2019

V rámci evropského Illusory tour spolu s eklektickým americkým kytaristou Peterem Emersonem Williamsem zahraje Jarboe i u nás, v Rožnově pod Radhoštěm.

Sametové minuty s Pražskými symfoniky

redakce 19.11.2019

Výročí sametové revoluce oslaví Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v pražském Obecním domě multižánrovým koncertem s kapelou -123min.

Full Moon #103 na Spotify

redakce 18.11.2019

Slasti (z) Manchesteru, živoucí nostalgie Joy Division a v tradičním playlistu na Spotify taky Nick Cave nebo Dokruhu.

Festival NEXT oslávi 20. narodeniny vo veľkom

redakce 18.11.2019

Festival NEXT rastie a okrem domovskej A4-ky sa posúva aj do nových priestorov. Tento rok ponúka fokus na radu diel, ktoré sa zamýšľajú nad hudbou ako fyzikálnym javom.

Spitfire Company završí trilogii s očistnými rituály

redakce 18.11.2019

Spitfire Company se inspirují i rozhovorem Martina Heideggera, ve kterém se filozof po letech mlčení vymezil vůči kritice svého angažmá v NSDAP.

KoRn jsou zpět

redakce 17.11.2019

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Ash oslaví své výročí i v Praze

redakce 17.11.2019

Trojalbum Teenage Wildlife sleduje kariéru skupiny od jejich prvního hitu Jack Names The Planets až ke skladbě BuzzKill.

Kasárna Karlín nabídnou Svatomartinské slavnosti, filmy, koncerty i přednášky

redakce 17.11.2019

Bohatý program probíhá během chladných měsíců ve vnitřních vytápěných prostorách tohoto jinak prázdného a nevyužívaného klasicistního skvostu v centru Prahy.

Soulové legendy Incognito představí v Praze nové album

redakce 16.11.2019

Britská skupina Incognito, která rozdává soulové a funkové vibes už neuvěřitelných čtyřicet let, se vrátí do Lucerny.

Desáté Hradby Samoty mají první jména

redakce 16.11.2019

Hradby Samoty chystají na zámku v Moravanech nad Váhom jubilejní desátý ročník. Známa jsou první potvrzená jména.