Zprávy / Pozvánky

Pokoje 2022 startují

Pokoje 2022 startují

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.11.2022

Opuštěný barokní palác Hrzánů z Harasova na rohu Celetné a Kamzíkovy ulice, dříve proslulý textilním obchodem rodičů Franze Kafky, v listopadu zabydlí studenti a studentky umění a designu. Přehlídka mladého umění Pokoje 2022 představí tvorbu studentů třinácti vysokých škol z celé republiky a letos poprvé také ze čtyř zahraničních univerzit. Site-specific výstavní projekt s doprovodným programem odstartuje 11. listopadu a potrvá do 20. listopadu. 

Unikátní přehlídka Pokoje 2022 letos již po jedenácté představí výběr mladého umění a designu v netradičních prostorách. Do otevřené výzvy se přihlásilo šedesát uskupení z uměleckých škol z celé České republiky, z nichž pořadatelé vybrali návrhy zastupující třináct institucí. Letos poprvé je doplní také tvorba studentů a studentek čtyř zahraničních vysokých škol – Maďarské univerzity výtvarného umění, Akademie výtvarných umění ve Varšavě, Akademie umění v Banské Bystrici a Bard College z Berlína. 

Skupiny studentů a studentek napříč ateliéry dostanou k volné tvorbě celý jeden pokoj paláce, originálně pojatých pokojů tak bude k vidění celkem dvacet tři. Nápadité projekty vystavujících zaplní také chodby a další zákoutí barokní perly, která běžně bývá pro veřejnost uzavřena. 

Tématem letošního ročníku jsou “Okraje/Edges”. Společné téma slouží jako jednotící rámec výstavy i jako prvotní inspirace pro vystavující k promýšlení jejich instalací. Ve vybraných výstavních projektech se tak objevují site-specific díla pojednávající například o aspektech sociálního vyloučení nebo postavení queer lidí ve společnosti, či projekty zaměřené na tenkou hranici mezi lidským vnímáním a potenciálem umělé inteligence. Další účastníci své záměry pojímají mnohem formálněji či abstraktněji. 

Do přehlídky jsou zapojené ateliéry jak čistě uměleckých, tak designových škol, rozptyl zaměření ateliérů se tak pohybuje od sochařství, přes průmyslový design nebo filmový střih až po nová média, textilní tvorbu či malbu. Celkem se na ojedinělém výstavním projektu budou podílet zhruba dvě stovky studentů minimálně ze šesti evropských zemí. V jednom z pokojů se představí i studenti a studentky z řad válečných uprchlíků z Ukrajiny, které pod svá křídla vzala Akademie výtvarných umění v Praze.

Info

Pokoje 2022
11.–20. 11. 2022
Palác Hrzánů z Harasova, Praha
Fb událost

foto © se svolením Pokojů

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Psychrockové trio Pontiak se v červnu vrátí

redakce 29.01.2023

Pontiak si našli vlastní sound, v kterém se odráží jak pokora k dějinám syrové hudby, tak i celoživotní optimismus.

Fource uvádí: Foil Arms and Hog i Elderbrook

redakce 27.01.2023

Všechny jeho pražské koncerty se vyprodaly, naposledy loni v MeetFactory. Teď se Elderbrook vrací.

Bring Me the Horizon in Sportovní hala

redakce 27.01.2023

Jejich hudební vývoj prošel deathcorem, metalcorem, ale kapele nejsou cizí ani chytlavé popové melodie či elektronika.

Na Štvanici se vrací královna screamo popu Lil Mariko

redakce 25.01.2023

Po české premiéře ve společnosti Dorian Electra se vrací s vlastní kapelou do Bike_Jesus.

L.S. Dunes v MeetFactory

redakce 25.01.2023

Circa Survive, Saosin? My Chemical Romance? Coheed and Cambria? Thursday? Co mají všechny tyhle kapely společného?

Hadone, Dax J & Øtta v Roxy

redakce 24.01.2023

Hadone vyznává špinavý a hutný rytmus, jeho udba je mixem zabijáckých 90s tracků a moderního techna.

Spokojenej David Pomahač

redakce 24.01.2023

Videoklip natočila Heike Mayhoferová na film Kodak Ektachrome Super 8mm, z čiré radosti, že Kodak začal tento film znovu vyrábět.

Kalle křtí v Kasárnách Karlín

redakce 23.01.2023

„There's a story written under my skin“, šeptá sametově ostrým hlasem na nové desce Veronika Zemanová.

Marta Del Grandi prvně v Praze

redakce 23.01.2023

Její debut Until We Fossilize, vydaný na britském labelu Fire Records, je rozplétáním času a vzdáleností; cestou z pevninské Evropy na Dálný východ a zase zpět.

Divnosti v Café V lese

redakce 22.01.2023

Divnosti letos chystají nejméně tři nové desky. Od Party vynikajících lidí, Wheel Cherry a něco něco.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace