Zprávy / Pozvánky

Pokračování Wakushoppu v Ostravě

Pokračování Wakushoppu v Ostravě

redakce | Zprávy / Pozvánky | 14.02.2020

Po deseti letech působení na několika pražských adresách oznámili kurátoři Petr Ferenc a Tomáš Procházka uzavření jedné kapitoly Wakushoppu s otevřenou výzvou k pokračování. Úvodní proběhne právě ve Fiducii.

fotogalerie z poslední pražské akce Wakushoppu zde

Mikko Savela je finský kytarista, který se ale narodil a dnes i žije ve městě Umeá ve Švédsku. Po prozkoumání několika hudebních žánrů s řadou skupin se ponořil do nekonečného světa volné improvizace. Začal experimentovat s různými způsoby hry na kytaru. Tu dnes používá téměř výlučně položenou ve vodorovné poloze a spíše jako bicí set než harmonicko-melodický nástroj. Hraje na struny oběma rukama, pokládá na ně různé předměty, kovovými objekty tluče na tělo kytary, využívá všech možných rozšířených způsobů a možností hry na tento klasický nástroj. Paul Gründorfer, rakouský tvůrce usazený ve Vídni, zkoumá zvuk jako specifický fenomén akce a reakce na podmínky konkrétního prostředí. Jeho práce se zaměřují na procesy, které se vyvíjejí v prostoru, kde zvuk není považován pouze za abstraktní médium, ale v němž se také přímo spojuje, ovlivňuje a zrcadlí sociální a životní prostředí. Zabývá se nestabilitou systémů, zpochybňuje roli kontroly a hledá mechanismy, které by mohly být primárně skryté. Kromě zvukových performancí se Paul zabývá tvorbou zvukově vizuálních instalací.

Cimbalista, skladatel a improvizátor Daniel Skála studoval hru na cimbál na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti a hudební kompozici na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. V současné době se Daniel Skála věnuje především kompozici a sólovým projektům. Usiluje o rozšíření repertoáru pro cimbál a spolupracuje proto se skladateli z celého světa. Je známý jako průkopník ve hře na cimbál; nechal si postavit unikátní koncertní nástroj a kontinuálně objevuje nové možnosti hry. Lucie Vítková je skladatelka, performerka a improvizátorka, žijící v New Yorku. Hraje na akordeon, syntezátor, hičiriki a zpívá a tančí. Ve svých kompozicích se zabývá sonifikací, kdy tvoří abstraktní modely z reálných předmětů a převádí je do hudby. V improvizacích využívá interakce mezi zvukem a pohybem. V současnosti se zajímá o sociálně politické aspekty hudby s přesahem do každodenního života, svými kompozičními technikami usiluje změnit vztah mezi hráči a reformovat hudební hierarchie. Ve svých zvukových experimentech využívá grafické partitury, tanec a pohyb, znalost českého folklóru, tradiční východní hudby Gagaku, terénní nahrávky, přesahy do módního designu (zvukové kostýmy) a řadu nehudebních objektů (plechovky, vodu, vysavač, papíry).

Info

Wakushoppu:
Mikko Savela (fin) + Paul Gründorfer (a) + Daniel Skála + Lucie Vítková
3. 3. 2020 19:00
Antikvariát a klub Fiducia, Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

20. sezóna Prague International Bluenight odstartuje v náhradních termínech

redakce 03.04.2020

Série Prague International Bluenight přiváží hudebním fanouškům to nejzajímavější a nejlepší z domácí i mezinárodní bluesové scény.

Cavetown i Mighty Oaks našli nové termíny, Sofi Tukker turné ruší

redakce 02.04.2020

Nové datum konání zná jeden z očekáváných květnových koncertů – písničkář Cavetown nakonec dorazí do Roxy, plánované turné zrušila Sofi Tukker.

Lunchmeat Festival zve ke shlédnutí 360° live streamu

redakce 01.04.2020

V rámci iniciativy Virtual Healing, pořádané na podporu pražské klubové scény, vystoupí Lunchmeat rezidenti na improvizované stagi.

Ukážte vrecká, odkazujú ľuďom v spoločnej skladbe Billy Barman a Gleb

redakce 01.04.2020

Ukáž vrecká pracuje s príbehom, ktorý je skutočný, ale presný výklad textu aj videa chce kapela nechať na poslucháčoch.

Black Metall není Black metal aneb Kulturní úderka

redakce 29.03.2020

Garage rocková Kulturní úderka neváhá zamíchat do svých skladeb blues, okořenit je ostrým riffem nebo úplně ztišit do akustické balady.

Maceo Parker oznamuje náhradní termín pražského koncertu

redakce 28.03.2020

Maceo Parker oznamuje náhradní termín pražského koncertu v Divadle Archa.

Virtual Healing: DJské kolektivy streamují pro osamělé tanečníky

redakce 26.03.2020

V reakci na nenadálou situaci se spojily desítky kolektivů z Prahy, Brna, Ostravy a dalších měst - pop-up studia streamují denně živě koncerty, DJské sety, rozhovory.

Squid, fenomén britské kytarové scény, přijedou poprvé do Česka

redakce 24.03.2020

Divokou kartu britské kytarové scény získal loni bezpochyby postpunkový/diskofunkový fenomén Squid. V srpnu se představí v Underdogs'.

Lucy Dacus ani James Arthur v Praze nevystoupí, Easy Life a IAMX ano

redakce 24.03.2020

Odložené jarní akustické turné Chrise Cornera a jeho tajuplného projektu IAMX i koncert Easy Life znají nové termíny.

Grandmaster Flash se po minulém triumfu vrací do Roxy

redakce 23.03.2020

Pionýr hip hopu, otec mixování a scratchingu – to vše se skrývá pod pseudonymem Grandmaster Flash.