Zprávy / Pozvánky

Polish Jazz 1918 ​- 2018 v Praze

Polish Jazz 1918 ​- 2018 v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 30.08.2018

Ikona jazzové avantgardy v Polsku, saxofonista – Mikołaj Trzaska a jedna z nejdůležitějších postav pražské experimentální scény – Petr Vrba, už 12. září v Praze zahrají společný koncert v rámcí turné Polish Jazz 1918 – 2018. Na scéně vystoupí také nevýznamnější polští jazzoví experimentátoři - Młynarski Masecki Jazz Band i IRCHA Clarinet Trio. Je to první takový projekt v Evropě.

Polský jazz neexistuje bez Mikołaje Trzasky, který je zván saxofonovým chuligánem. Je zakladatelem kultovní polské kapely Miłość a jedním z nejdůležitějších zástupců polské improvizační scény. Vystoupí společně s Petrem Vrbou – známý svými excentrickými hudebními experimenty, k nimž používá nejen trubky, klarinety nebo vibrující reproduktory, ale také např. nože na vejce. Hudebníci na domácích scénách jsou rozpoznávaní jako ti, kteří nepřetrženě hledají a angažují se mnoha projektech s ceněnými v zahraničí improvizátory. Trzaska založil klarinetové trio IRCHA, které bude možné uvidět na scéně klubu Jazz Dock v Praze. Kromě Mikołaje Trzasky kapelu tvoří jedni z nejzajímavějších polských improvizátorů: Paweł Szamburski i Michał Górczyński.


Za nejnadanější zástupce své generace jsou uznáváni také Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski. Dělají právě to, co bylo zakázano na hudební škole. Vzdorní, ohromně nadaní, působící na hranici mnoha hudebních žánrů - Młynarski Masecki Jazz Band je dnes jednou z nejznámnějších polských jazzových skupin. Umělci čerpou inspiraci z předválečného jazzů. Takové kompozice se večer poslouchaly v zakouřených klubech davné Varšavy. Hudebníci si kompenzují ztracené šance celé generace polských umělců, kteří během prosperity jazzu museli bojovat a emigrovat. V roce 2018 Młynarski Masecki Jazz Band za desku Noc w Wielkim Mieście obdržel významnou cenu v oblasti kultury – Cenu Gazety Wyborczé (Nagroda Gazety Wyborczej).

Info

Polish Jazz 1918 - 2018
12. 9. 2018 20:00
Jazz Dock, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.

Elektronické duo Bratři procestuje šestnáct evropských zemí

redakce 19.05.2020

Během více než měsíčního online showcase projektu budou představeny kapely, které formují budoucnost evropské hudby. Liveurope.

První společný koncert všech dobrých lidí labelu Divnosti

redakce 17.05.2020

Label Divnosti představí své kapely a projekty Ima Teva, Člověk krve, Neřvi mi do ucha a něco něco.

V Lucerna Music Baru se v průběhu května uskuteční série eKoncertů

redakce 15.05.2020

Kapely si zahrají opět s přítomným publikem a fanoušci budou znovu součástí živého koncertu přímo v klubu i online.

Woodkid překládá pražský koncert na listopad

redakce 08.05.2020

Woodkidova elektro-akustická hudba má široký záběr a on sám neskrývá, jak hodně ho ovlivnili Nick Drake.

Žižkov je Live poosmé

redakce 07.05.2020

V řadě už osmý Žižkov je Live přináší tým Žižkovské noci spolu s prostorem Punctum - Krásovka. Ten už od prvního streamu poskytuje azyl pro živé přenosy.