Zprávy / Pozvánky

Polish Jazz 1918 ​- 2018 v Praze

Polish Jazz 1918 ​- 2018 v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 30.08.2018

Ikona jazzové avantgardy v Polsku, saxofonista – Mikołaj Trzaska a jedna z nejdůležitějších postav pražské experimentální scény – Petr Vrba, už 12. září v Praze zahrají společný koncert v rámcí turné Polish Jazz 1918 – 2018. Na scéně vystoupí také nevýznamnější polští jazzoví experimentátoři - Młynarski Masecki Jazz Band i IRCHA Clarinet Trio. Je to první takový projekt v Evropě.

Polský jazz neexistuje bez Mikołaje Trzasky, který je zván saxofonovým chuligánem. Je zakladatelem kultovní polské kapely Miłość a jedním z nejdůležitějších zástupců polské improvizační scény. Vystoupí společně s Petrem Vrbou – známý svými excentrickými hudebními experimenty, k nimž používá nejen trubky, klarinety nebo vibrující reproduktory, ale také např. nože na vejce. Hudebníci na domácích scénách jsou rozpoznávaní jako ti, kteří nepřetrženě hledají a angažují se mnoha projektech s ceněnými v zahraničí improvizátory. Trzaska založil klarinetové trio IRCHA, které bude možné uvidět na scéně klubu Jazz Dock v Praze. Kromě Mikołaje Trzasky kapelu tvoří jedni z nejzajímavějších polských improvizátorů: Paweł Szamburski i Michał Górczyński.


Za nejnadanější zástupce své generace jsou uznáváni také Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski. Dělají právě to, co bylo zakázano na hudební škole. Vzdorní, ohromně nadaní, působící na hranici mnoha hudebních žánrů - Młynarski Masecki Jazz Band je dnes jednou z nejznámnějších polských jazzových skupin. Umělci čerpou inspiraci z předválečného jazzů. Takové kompozice se večer poslouchaly v zakouřených klubech davné Varšavy. Hudebníci si kompenzují ztracené šance celé generace polských umělců, kteří během prosperity jazzu museli bojovat a emigrovat. V roce 2018 Młynarski Masecki Jazz Band za desku Noc w Wielkim Mieście obdržel významnou cenu v oblasti kultury – Cenu Gazety Wyborczé (Nagroda Gazety Wyborczej).

Info

Polish Jazz 1918 - 2018
12. 9. 2018 20:00
Jazz Dock, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tom Holliston zahraje v Kaštanu

redakce 12.11.2019

Jeho písničky jsou udivující neokázalostí a prostotou, takže napoprvé posluchači ani “nedocvakne”, jak originální a pečlivě dynamicky vystavěné jsou.

Jeden obrat za druhým. Turnover v Praze.

redakce 12.11.2019

Nebyli by to Turnover, kdyby jejich novinka nepředstavovala další obrat: „Na tomhle albu jsme si víc než kdy dřív užívali krásu psaní populární hudby,“ popsal zpěvák Austin Getz.

Akustický šleh: Gwenifer Raymond podruhé u nás

redakce 11.11.2019

Její syrový zvuk a rychlá hra v lecčem připomene rané nahrávky od Johna Faheyho. Můžete se těšit na barvitou instrumentální hudbu, vracející zpátky v čase.

Od vzpomínek k současnosti. I Kaštan slaví 30 let svobody

redakce 11.11.2019

Sérií pořadů, vztahujících se ke kulatému výročí Listopadu 1989, se chce i klub Kaštan připojit k poděkování za třicet let svobodného fungování společnosti.

Dánští Efterklang se po šesti letech vracejí do Prahy

redakce 11.11.2019

Indie pop, indie rock, synthpop, elektornická hudba, dark wave nebo glitch – takto média definují styl této populární skupiny.

Vitalic přiveze na Flédu Kompromat

redakce 10.11.2019

Originální mix berlínského techna, postpunku a osmdesátkového synthpopu je výsledkem spolupráce s nekonvenční hudebnicí Rebekou Warrior.

NTS trio oslaví deset let své existence

redakce 10.11.2019

NTS trio (Nejtek, Tichý, Smetáček), to je volná improvizace i důmyslná kompozice, současná hudba, alternativní jazz rock, psychedelické plochy.

Herec Keifer Sutherland do Prahy přiveze své letošní album

redakce 10.11.2019

Srdcem alba Reckless & Me je country music, ale slyšíme na něm i vlivy folku, rocku, blues a jiných žánrů.

Soundtrack of Prague nejen o Pragerovi

redakce 09.11.2019

Projekt SPAM - Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá klišé kolem Karla Pragera a nastavuje jiný úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu. Dukla, ±0 i Vladimír 518.

Genot Centre a poslední Silent Night

redakce 08.11.2019

Zádušní mše za kvalitní spánek s Keithem Fullertonem Whitmanem aneb Genot Centre chystají poslední Silent Night.