Zprávy

Ponk rozpoutává cimbálovou revoluci

Ponk rozpoutává cimbálovou revoluci

Anna Mašátová | Zprávy | 06.03.2015

Na konci roku 2013 se sešli tři brněnští muzikanti hrající cimbálovku – jenže ta jim brzy začala být dosti těsná, proto se rozhodli hrát lidovky po svém. Namísto jejich mnohokrát ohrané archivní podoby dali lidovým písním novou tvář.

Brněnské trio Ponk chystá právě v těchto dnech desku, žádný folkloreček s bicíma, ale pěkný punk na cimbál, housle a kontrabas. Tedy spíše postfolklorní Ponk.
Co je vlastně postfolklor? Nový termín už dostává výrazné obrysy - postfolklor označuje hudební směr vycházející z moravské lidové písně a přirozeně na ni navazující. Folklor či spíše folklorismus je v současnosti muzejním artiklem, který se skrze přechodné období prapostfolkloru vyvinul do současné postfolklorní podoby.


„Od mala hrajeme na housle, cimbál a kontrabas, většinu života jsme však poslouchali žánry, kam tyto nástroje tak nějak nepatří. Díky tomu nás nesvazují tradiční postupy a rádi experimentujeme, přičemž vzniká hudba, která je neotřelá a zároveň prudce poslouchatelná! Lidovky jsou vlastně takové blues. Jsou výpovědí neztrácející na aktuálnosti. Nemyslíme si, že jsou něčím nedotknutelným, neměnným, posvátným, patřícím do muzeí. Lidová píseň je živým organismem, vyvíjejícím se s duchem doby. Vždyť i staré americké country má spoustu moderních fúzí a třeba takové blues se už nejednou důstojně setkalo s hip hopem... Navíc si myslíme, že lidové nástroje mají velký, dosud nevyužitý potenciál. Kytary a bubny už jsou ohrané, dejme prostor houslím a cimbálu!“ vysvětluje svou vizi Ponk.


Podpořte vydání prvního postfolklorního alba plného mordů a temných historek na Hit Hitu. Odměnou budiž vlastnoručně napsaný pohled, nová deska, koncert, alkohol, zabijačka, cimbálový workshop či mejdan na lodi. https://www.hithit.com/cs/project/1113/ponk-cimbalova-revoluce

Info

www.ponktrio.cz
Koncerty:

29.4. Brno – Music Lab – křtí Jiří Pavlica (Hradišťan)
1.5. Veselí nad Moravou – Kafe v kině
20.5. Praha - Jazzdock

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Otvorená výzva na tretí ročník festivalu Tehláreň

redakce 28.02.2021

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou.

Nové publikace Památníku národního písemnictví

redakce 28.02.2021

Sans retour, paměti fejetonisty Karla Horkého a česko-francouzské vydání veršů básnířky Suzanne Renaudové z roku 1922.

Mooncloud #54: Möbius

redakce 27.02.2021

Ve dvou se to lépe táhne? Möbius pro nás sestavili hlučný playlist z dvoučlenných formací.

Marina Allen vydává nový klip

redakce 26.02.2021

Při tvorbě jsem se snažila vyjádřit přesně to, co chci, a nebyla svázána žádnou konkrétní věcí, říká Marina Allen k nadcházejícímu albu.

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Výsledky X. ročníku hudebních cen Vinyla

redakce 24.02.2021

Cenu získali Tábor, 58G a aktivity labelu Divnosti. Nové ocenění pro mladé hudební publicisty získali Aneta Martínková a Radim Lisa.

Českého lva bude doprovázet kapela Hm...

redakce 24.02.2021

Pestrý rámec bude mít letošní předávání Českých lvů.

Daft Punk po 28 letech končí

redakce 23.02.2021

Jedna z nejzásadnější kapel elektronické scény ohlásila rozpad. Jak se to říká, lepší vybuchnout nežli vyhasnout? Co na to ohlasy odjinud?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace