Zprávy

Postalgia dobývá Západ

Postalgia dobývá Západ

redakce | Zprávy | 03.01.2020

Nestáva sa často, aby slovenská hudba, navyše so slovenským textom, znela z éteru verejnoprávneho anglického či amerického rádia. Speváčke a skladateľke Kataríne Málikovej sa to podarilo rovno v jednom týždni, keď svojou tvorbou zaujala najprv dramaturga rešpektovanej stanice KEXP zo Seattlu a pak mala britskú premiéru na BBC Radio 6 Music. Skladby, ktorým sa dostalo cenného medzinárodného uznania, pochádzajú z nedávno vydaného albumu Postalgia. Nahrávka vyšla na domácej nezávislej značke Slnko Records.

„Na svojom druhom albume sa Máliková vydáva na cestu za hranice tradičnej ľudovej hudby, ponára sa do temných zákutí ženskej duše a skúma efemérnosť romantických vzťahov, minulosť a nuansy detských spomienok,” píše sa na webe KEXP v suvislosti s pesničkou Vodník. Jeho dramaturg Kevin Cole pieseň zaradil do pravidelného podcastu Skladba dňa, ktorý s priemerným počtom 600 000 stiahnutí patrí medzi najpopulárnejšie relácie americkej stanice. Kultové rádio z mesta Seattle, známe živými nahrávkami kapiel ako Arctic Monkeys, Florence and the Machine či The XX, ďalej o Málikovej rozpráva ako klaviristke s klasickým hudobným vzdelaním, ktorá experimentuje s elektronikou. Chváli tiež dynamiku a rozsah jej hlasu.

Okrem KEXP Katarína Máliková (už po druhýkrát) zaujala aj renomovanú anglickú novinárku, dídžejku a moderátorku britského verejnoprávneho rádia BBC Radio 6 Music, Mary Anne Hobbs. Už pred tromi rokmi Mary Anne Hobbs hrala pesničku Pustvopol z rovnomenného debutu slovenskej skladateľky. Tentokrát zaradila do svojho playlistu skladbu Ústa. Hobbs Málikovú požiadala aj o anglický preklad textu a okrem pesničky odzniel tiež krátky rozhovor so speváčkou.

Info

Katarína Máliková
stream alba

foto © Barbora Dolinajova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Aneta Langerová a Korben Dallas vydávají EP a vyrážejí na turné

redakce 12.07.2020

Vydání EP, které se pohybuje na pomezí popu, soulu a alternativy, předcházelo vydání dvou singlů Konečně a Rozhodnutia.

Jazz Dock v létě, v klubu i na střeše

redakce 12.07.2020

Stále populárnější klub na břehu Vltavy během letních měsíců dostane punc festivalového prostředí, což podpoří také pravidelné sobotní odpolední koncerty na střeše klubu.

Srpnové Fource Live se stěhují

redakce 11.07.2020

Koncertní série Fource Live představí Aiko, Teepee, Ai Fen, Khoibu a přesouvá termín koncertu Metronomy na jaro.

Sophia v Underdogs!

redakce 10.07.2020

Jen málo muzikantů má štěstí na takový „život po životě,“ jako Robin Proper-Sheppard.

Let It Roll připravil na léto The Renegade Festival

redakce 10.07.2020

I když půjde o menší verzi pro omezený počet návštěvníků, mohou se fanoušci i tentokrát těšit na unikátní stage design a audiovizuální show, kterou je Let It Roll vyhlášený.

Koncert pro Sedmičku s New|Old, Krang a Burning Steps

redakce 10.07.2020

Provozní klubu se rozhodli, že ve spolupráci s českými kapelami, spřízněnými s Klubem 007, uspořádají do konce roku 2020 víkendové koncerty.

Živák Early June Sketches ukazuje trochu jiné Vellocet Roll

redakce 09.07.2020

Neukotvená a v nejlepším slova smyslu bádavá nahrávka nepostrádá to, co dělá Vellocet Roll tak pozoruhodnými - suverenitu a tlak.

Explicit opakuje zrušený březnový line up a dává šanci méně známým DJs

redakce 09.07.2020

Explicit sound se po dlouhé době představí v samostatných setech jako Dj De, Vinfield a Krabs, který má před sebou zároveň svoji první live show.

Domácí verze Front Porch festivalu

redakce 09.07.2020

Tato událost bude výjimečná nejen pro svou konceptuální stylizaci, ale také proto, že bude v České republice dosavadní premiérou.

Full Moon #111–112: V náruči fotografie

redakce 08.07.2020

Fotografiím se ve Full Moonu věnujeme od samotných začátků, možná ne zcela erudovaně, ale o to vášnivěji. Pokud je to alespoň trochu možné, klademe důraz na fotografie vlastních autorů, dlouze…