Zprávy / Pozvánky

Pragovka oslavila deset let existence

Pragovka oslavila deset let existence

redakce | Zprávy / Pozvánky | 28.05.2021

Osmý ročník úspěšné akce Kolben Open ani v kulturně nepříznivé době neztratilo dech a k desátému výročí svých narozenin si nadělilo nejen benefiční stream Kolben Open na podporu kultury, ale připravuje i obsáhlý katalog, který kromě shrnutí desetiletého života ateliérů na Pragovce nabídne sondu do historie areálu a ohlédnutí za veškerými rezidentskými výstavami Pragovky včetně té poslední Ko-laborace. Pro letošní stream organizátorky, Kateřina Lenzová a Lucie Nováčková, připravily kompaktní benefiční stream na podporu umělců a ohrožených profesí i udržení kultury jako takové.

Obsahově se diváci mohli těšit z náplně, která byla srovnatelná s “živou” variantou Kolben Open. Obsah a forma však byly svým rozvržením přizpůsobeny formátu streamu: Orámování, přirozeně dané hudebními vstupy kapely Nauzea Orchestra, DJe Jima Hatea a autorského setu Cyrila Kaplana vytvořily platformu pro rozhovory s umělci Pragovky v jejich ateliérech nejen o jejich tvorbě, ale také o tom, jak se jim na Pragovce žije a jak se za deset let uměleckých ateliérů proměnila.

Nechybělo ani zahájení velké rezidentské výstavy, tentokráte s názvem a tématem Ko-Laborace. Rezidentské výstavy se na Pragovce konají každé dva roky a letos poprvé se jejím kurátorem stal Petr Vaňous. V rámci streamu se konala krátká kurátorská prohlídka nově nainstalovanou výstavou. Výstava Ko-Laborace pod kurátorským vedením představuje na bezmála 2 000 metrech čtverečních díla 51 rezidentů Pragovky, mezi nimiž jmenujme například Filipa Černého, Matouše Hášu, Anežku Hoškovou, Annu Hulačovou, Jakuba Janovského, Jiřího Matějů, Vladimíra Mertu, Karímu Al- Mukhtarovou, Pastu Onera, Davida Pešata, Janu Prekovou, ale i Adama Štecha. Na nejkooperativnější část výstavy Kolaborace, kterou kurátor nazval „Studený bufet“, reagovala také taneční performance Lenky K. Bartůňkové a Petry Pellarové. Taneční performance odkázala zpět na ústřední instalaci výstavy Ko-Laborace, kde dal kurátor prostor k dialogu jednotlivých uměleckých děl.

Ve streamu nechyběl ani VJ na fasádu budovy ve večerních hodinách. Také nechyběla ani online vycházka do nepřístupných částí Pragovky s historikem architektury Lukášem Beranem.

Info

Pragovka
web galerie

foto © Marcel Rozhoň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fvlcrvm a Tea Sofia na společném koncertě

redakce 30.07.2021

Tea se ve svých vlastních textech nebojí nepříjemných témat, která dokáže díky svému jedinečnému hlasu posluchačům emotivně naservírovat.

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Fource přivezou Tate McRae i Michaela Malarkeyho

redakce 07.07.2021

Na svém kontě má dva oceňované projekty i zápis v žebříčku 30 pod 30 magazínu Forbes.

Oslava narozenin Rachotu

redakce 06.07.2021

Organizátoři s potěšením oznamují, že se jim letos přes veškeré těžkosti nakonec podařilo shromáždit ty nejlepší možné gratulanty. The Young Gods? I další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace