Zprávy / Pozvánky

Prague Balfolk Weekend: Taneční událost roku se blíží

Prague Balfolk Weekend: Taneční událost roku se blíží

redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.01.2017

Mezi 27.- 29. lednem proběhne Prague Balfolk Weekend 2017, 5. ročník jediného českého balfolkového festivalu. Balfolk je world music přenesená na taneční parket: svěží a moderní přístup k tancům z celé Evropy. Zábava, která se zrodila v 70. letech ve Francii, postupně dobyla celou Evropu a věnují se jí desetitisíce lidí od Portugalska po Ukrajinu. Tancuje se zásadně na živou muziku, a právě setkání muzikantů a tanečníků, které vzniká vždycky tady a teď, vytváří jedinečnou atmosféru lidové zábavy v nejlepším smyslu toho slova. Balfolková muzika může být keltská, severská i balkánská, šmrcnutá třeba tangem, elektronikou nebo afrem. V srdci vždycky zůstává lidová, ale muzikanti do ní přinášejí zásadní autorský vklad.


Proto se od pátečního večera do pozdních nedělních hodin do Prahy sjedou muzikanti a tanečníci ze všech koutů světa. V divadle Ponec se bude tančit až do rána. Tance ze všech koutů Evropy se tančí v párech, řadách, kruzích i hadech. Nikdo nemusí přijít v páru, podmínkou není kroj ani oblek. Hlavní je chuť do tance a radost z pohybu.

Jedním z hlavních hostů, který se v Česku představí vůbec poprvé, bude rakouská kapela Hotel Palindrone, kombinující folk s klasikou, jazzem i rockem. V roce 2011 získala za album Jodulator cenu German Record Critics’ Award a ocenění Trad Magazine (France): Bravos!


Francii letos zastupuje Duo Parasol, jež bylo u samého zrodu festivalu, a patří mezi první vlnu kapel, které otevřely evropský bal folku dalším hudebním a tanečním vlivům. Spojení folklóru a jazzu přiveze z krajů galského kohouta i kapela Zlabya, která v roce 2016 vydala druhé album. Samostatně s diatonickým akordeonem vystoupí i její frontman Raphaël Decoster.

Další zahraniční sólisté budou italský hudebník Stefano Baldan, pouliční muzikant a virtuózní hráč na opomíjený nástroj – oktávovou mandolínu, a bretonsko-skotský harfeník Vincent Michaud, který přiveze i tradiční nástroj severu: kantele.

Svůj debut před mezinárodním publikem si na festivalu odehraje kapela De Ugrådn, rakouští milovníci alpských lidovek, jejichž název odkazuje k tomu, že si libují v nepravidelných rytmech.


Výběr kapel přináší do Česka to nejlepší z významných balfolkových festivalů ve Francii, Itálii, Německu nebo v Belgii, na nichž Českou republiku reprezentuje trio ba.fnu. To v roce 2016 nahrálo své druhé album, ke spolupráci přizvalo legendu bretonského zpěvu Yanna-Fañche Kemenera. Ba.fnu kombinuje staré evropské rytmy, zapomenuté tradiční nástroje, vlastní melodie a pulzující elektroniku, a na pražském festivalu vystoupí v sobotu 28. ledna. Českou reprezentaci doplní ještě kapela BAL LAB s houslistkou Jitkou Malczyk a australským akordeonistou Kierenem Alexanderem.

Info

Prague Balfolk Weekend 2017
27.- 29.1.2017, Ponec, Praha
www.pbw2017.cz
www.balfolk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Architektonickou mapu Kyjova čeká křest

redakce 05.06.2020

Architektonická mapa Kyjova poukazuje na nadčasovou krásu mizejících staveb.

Power electronická Regenerace v Bajkazylu

redakce 04.06.2020

Podivný a monotonní slepenec pornografických zvuků, synťákových ploch, nemocných vokálů a fetiše největšího tajemství církve. Zvuky toho, co zatajili ve filmu o dvou papežích.

Zmírání a křtění v Kabinetu múz

redakce 03.06.2020

Komu se nelení, tomu se v červnu v Kabinetu múz zelení i černí.

Uchovat paměť zakletou v liniích dřeva: Linde von Braun

redakce 31.05.2020

Výstava Linde von Braun hudebníka a výtvarníka Tomáše Brauna se koná v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun.

Or představují první singl z nové desky

redakce 28.05.2020

Nové album Or ponese název Smutný stroje a vyjde v červnu 2020 u pražského vydavatelství Silver Rocket.

BiggBoss a UPM vydávají kroniku vizuálního chaosu 90. let

redakce 27.05.2020

Uvnitř se na nejlesklejších papírech potkávají kalkulačky z československého zásilkového katalogu Magnet s fotografiemi Depeche Mode v Praze.

JazzFestBrno hlásí tucet náhradních termínů

redakce 26.05.2020

Původní harmonogram festivalu JazzFestBrno 2020 se sice rozpadl na kousky, ale festival nyní ohlašuje celkem dvanáct náhradních termínů. Festival zahájí Avishai Cohen.

Beseda u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

redakce 25.05.2020

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli stávající.

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.