Zprávy / Festivalové

Prague Gothic Treffen

Prague Gothic Treffen

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.08.2013

V sobotu 31. srpna proběhne v Praze osmý ročník největšího českého a slovenského setkání příznivců gotické subkultury. Letošní PGT se rozprostře hned po čtyřech klubech najednou s velkými jmény zahraniční scény, tradičním piknikem a mimořádnou besedou s autorkou knihy Worldwide Gothic.

Mysleli byste si, že scéna, která se poprvé začala klubat na temnotu světa koncem sedmdesátých let v Británii, nemůže už roku 2013 střední Evropě vůbec nic říkat? Pletli byste se. Česká i slovenská gotická scéna je totiž zatraceně živá, jak se můžeme každoročně znovu a znovu přesvědčovat na největším tuzemském gotickém setkání Prague Gothic Treffen. A i letošní pokračování opět svolá do pražských klubů všechny vyznavače temných kytarových riffů, záhrobních klávesových melodií i chladné, strojem porcované elektroniky. Organizátoři z gotického portálu Sanctuary.cz navíc už dva roky experimentují s konceptem několika žánrově oddělených klubů, který letos opět rozšířili o další „stage“. Osmé PGT tedy otevře brány hned čtyř různých scén, mezi kterými mohou účastníci za jediné vstupné celý večer přebíhat podle libosti.

Rozjezd pod širým nebem
Celé „Setkání“ začne už v odpoledních hodinách na tradičním gotickém pikniku. Tady se budete moci naladit na večer a potěšit z přátelské společnosti černooděnců, steampunkerů i lolitek na palouku vrchu svatého Kříže, vzdáleného jen pár kroků od hlavní klubové tepny. Úplnou novinkou letošního ročníku bude i beseda s DJkou, spolupracovnicí BBC a spisovatelkou Natashou Scharf, jejíž celosvětově uznávaná kniha Gotický svět vyšla loni i v českém překladu. Pokud jste si tedy chtěli s někým fundovaně pohovořit o gotické scéně doslova celé planety, nenajdete zřejmě nikoho povolanějšího. A to je šance, která se nebude jen tak opakovat. Beseda s možností autogramiády a simultánním překladem do češtiny začne v 18:30 v klubu XT3.

Guitar stage
Jak už napovídá název stage, můžete se v klubu XT3 těšit především na pořádnou porci gotických kytarových stylů – post-punk, gothic rock i deathrock, ale také dark wave nebo cold wave dostanou právě tady svůj prostor. Od sedmé hodiny započne svůj set DJ Volker Zacharias, který je nejznámější jako člen výrazných hudebních spolků Girls Under Glass nebo The Cassandra Complex. Po něm se mixážního pultu chopí DJane Natasha Scharf, kterou vystřídá opravdová a autentická ikona britské scény, DJ Martin Oldgoth. Ten má na kontě už skoro 30 let fungování na scéně (první akce začal hrát a pořádat už roku 1985) a za tu dobu jako respektovaný DJ pochopitelně objel všechny festivaly a akce, které na gotické scéně něco znamenají.

Electro stage
O velká jména nebude nouze ani na elektronické části PGT, v klubu Signal, vzdáleném jen pár minut chůze od XT3. I tady spolkne „electroheads“ zvuk dunivých elektronických beatů po sedmé hodině večerní. Startující slovenský DJ TheLast (synonymum pro vyhlášené brněnské party DeadDollsDisco a Corrosion Party) předá žezlo zasloužilé hvězdě evropské tvrdě elektronické scény. Aktivity DJe Daniela Myera jdou totiž mnohem dál, za běžné pouštění písniček – tento producent a pořadatel je také ústřední postavou vlivných projektů Haujobb (jehož vynikající set jsme viděli před dvěma týdny v Lucerna Music Baru), Architect, DSTR a šest let působil i u hvězdných Covenant. Třetím jménem „Electro stage“ bude veterán DJ Papouch, který se už v devadesátých letech podílel na pražské „Electronic Body Revolution“ pořádáním legendárních večírků v klubu Arkadia. Ty udávaly směr žánru zejména v druhé polovině devadesátých let. Po osmileté DJské pauze máme Papoucha zpět, a to čekání stálo za to. Vzpomeňme třeba na famózní set na čtvrté PostApo party.

Synth stage
Žánrově i fyzicky na půl cesty mezi oběma stagemi se usadí „Synth stage“ v klubu Divočák. V něm budou vládnout jemnějším elektronickým žánrům jako synthpop nebo electro tuzemské DJské špičky žánru. Eklektický výběr obstarají pánové převážně z české spřízněné komunity depešáckých fans, kteří naservírují i kvalitní „temné osmdesátky“ a pochopitelně také zajímavé remixy Depeche Mode. Stříbřité koutoče budou roztáčet DJové Favourite Slave (stojící za Nothing's Impossible parties v Liberci), Sin (ústřední postava Black Faith parties, DM B-Sides parties a dalších synth večírků), DJane Synth Butterfly a DJ. R.A.D. Jako speciální zahraniční host se objeví DJ Matt C. (mimochodem klávesista rakouské synthpopové formace dAVOS), který celých 15 let organizuje proslulé Depeche Mode parties ve vídeňských klubech Viper Room a U4. To, co by vám z „goth-related“ hudby snad mohlo chybět na Guitar nebo Electro stage, zaručeně najdete právě tady.

Industrial stage
Nový přírůstek do soupisky Prague Gothic Treffen se zaměří čistě na industriální scénu. Žižkovský Bajkazyl představí sety ostřílených domácích matadorů DJ Cassiela a DJ Jaeggera. O VJing, tematické dekorace a projekce se postarají znalci z Arkham Productions. A pokud bude hezké počasí, budou až do 22:00 probíhat všechny sety venku.

Info

Prague Gothic Treffen 8, Gothic Picnic a beseda s Natashou Scharf
31. srpna 2013 (16:00 piknik, 18:30 beseda, 19:00 kluby)
XT3 / Signal / Divočák / Bajkazyl, Praha
Vstup: 149,- Kč jen na místě ve všech klubech a platí pro všechny scény

www.sanctuary.cz/pgt
www.facebook.com/events/468427186532212

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z Tapes festival na trnavském Nádvoří

redakce 22.08.2019

Slovenské kazetové vydavatelství Z Tapes otevře na trnavském Nádvoří druhý ročník svého festvalu. 6 kapel ze 4 zemí.

Festival Ostravské dny už zítra

redakce 21.08.2019

Bienále Ostravské dny jsou hudební a uměleckou událostí mezinárodního charakteru, která vrcholí festivalem pro veřejnost.

Nouvelle Prague nabídne šestý ročník

redakce 20.08.2019

Šestý ročník showcaseového festivalu a konference Nouvelle Prague přináší změnu místa konání i debaty o hudební scéně.

Pop-Kultur Moon 2019

redakce 19.08.2019

Zase do Berlína? Ano, zase. Pop-kultur je akce, která zase tak dlouhou historii nemá, první vydání proběhlo v Berghainu až v roce 2015, ale o to je zajímavější.

Za kulturou na jičínské zahrady

redakce 19.08.2019

„Soukromé vlastnictví a bydlení“, tak zní téma dalšího ročníku festivalu Jinčí čin.

Hildur Guðnadóttir na Unsoundu

redakce 16.08.2019

Třetí vlně potvrzených interpretů pro letošního vydání krakovského festivalu Unsound dominuje Hildur Guðnadóttir.

Blues Alive 2019 hlásí vyprodáno

redakce 15.08.2019

Na letošním Blues Alive vystoupí takové osobnosti jako Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks.

Dasha Rush zahájí Lunchmeat Festival

redakce 15.08.2019

Svůj nový projekt představí producentka a experimentální zvuková umělkyně Dasha Rush se svojí 360° AV show v Planetáriu.

Waltari headlinerem Bystřické alternativy

redakce 15.08.2019

Letošním tahákem Letní Alternativy jsou především crossoveroví Waltari z Finska a také slovenští punkáči Davová psychóza.

Ostravské dny začínají již za týden

redakce 14.08.2019

Do Ostravy se sjede na dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 10. bienále festivalu klasické hudby Ostravské dny.