Zprávy / Offtopic-Novinky

Praha temná a tajemná

Praha temná a tajemná

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 12.12.2017

"Mým úmyslem nebylo vylíčit Prahu jako dámu se špatnou pověstí, ale připomenout, že její slavná minulost měla také temné, tajemné i tragické stránky, které jsou nedílnou součástí jejího životního příběhu," říká Michael Borovička. Jeho kniha Praha temná a tajemná líčí špinavější stranu metropole a přináší její životopis z pohledu odvrácených dějin. Atmosféru dokreslují různobarevné ilustrace Jindřicha Janíčka a grafická úprava Nikoly Klímové.

Praha podle žebříčků světových médií dlouhodobě patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím planety. Nová kniha Praha temná a tajemná ale odhaluje její stinné stránky a připomíná, že někteří cestovatelé a slavné osobnosti se o Praze vyjadřovali velmi neuctivě. Kupříkladu Umertu Decembriovi se na sklonku 14. století Pražané zdáli vyloženě nechutní, Hester Lynch Piozziová v knize z roku 1789 haní Karlův most, Carl August Hagberg byl roku 1830 znechucen místním katolictvím. Láskou k Praze nevzpláli ani Albertové Einstein a Camus.

"Nad portálem vchodu do Staroměstské radnice si každý může přečíst vznešený latinský nápis Praga caput regni, tedy že Praha je hlavou království," říká Borovička. "I za ním se skrývá cosi temného. Nechal ho tam v roce 1518 umístit purkmistr Jan Pašek z Vratu, proslulý intrikán a zpupný diktátor, jehož museli postupně dva králové odstranit z úřadu." Kniha se zabývá požáry i povodněmi, vydává se mezi zloděje i nevěstky, připomíná dobu morových nákaz i veřejných poprav, líčí pohnuté dějiny židovského ghetta nebo vznik první zednářské lóže v habsburské monarchii. Nechybí slavní zločinci ani slavné kauzy jako atentát na Karla Kramáře, Otýlie Vranská, Harry Jelínek, kterému se podařilo prodat Karlštejn, či prokurátor Josef Urválek.

V historii pražských nevěstinců kniha přináší i jazykový koutek s přezdívkami prostitutek: Pepka Kaprál, Barbora Upejpavá, Tonka Šejdrem, Lojzka Latrína; pojmenováními jako bordel, kurník, vohambinec, mrdárna, mrdník, kurvinec, prcgeld či mrdovný. Další téma - povodně a požáry – stopuje kniha od středověku až po přelom milénia. "Zatímco požár Národního divadla z roku 1881 je všeobecně známý, do suterénu historické paměti se přesunul ten vůbec největší, jaký kdy Prahu postihl. Propukl v roce 1689 a dodnes není zcela jisté, zda jej nezaložili placení francouzští špehové," říká Borovička.

Info

Praha temná a tajemná
Michael Borovička
Ilustroval Jindřich Janíček
320 stran, pevná vazba

www.paseka.cz/praha-temna-a-tajemna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?

Milý Laco aneb historky ze života

redakce 15.01.2020

Devatenáctidílné vyprávění divokých historek ze života před i za železnou oponou od trumpetisty a jazzmana Laca Decziho.

Čtvrté vydání zinu ZAK o japonské kultuře je za rohem

redakce 01.01.2020

Svým obsahem může občas provokovat, ne však toho, kdo Japonsko navštívil. Pro ty, kteří zatím neměli to štěstí, je připraveno 52 stran Japonska, jak ho neznají.

Je tu december a s ním nový klip Noisecut

redakce 23.12.2019

Singel obnovenej kapely je zachytením súčasného zvuku kapely, kde sú v rovnováhe akustické nástroje a elektronické zvuky.

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...