Zprávy / Offtopic-Novinky

Praha temná a tajemná

Praha temná a tajemná

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 12.12.2017

"Mým úmyslem nebylo vylíčit Prahu jako dámu se špatnou pověstí, ale připomenout, že její slavná minulost měla také temné, tajemné i tragické stránky, které jsou nedílnou součástí jejího životního příběhu," říká Michael Borovička. Jeho kniha Praha temná a tajemná líčí špinavější stranu metropole a přináší její životopis z pohledu odvrácených dějin. Atmosféru dokreslují různobarevné ilustrace Jindřicha Janíčka a grafická úprava Nikoly Klímové.

Praha podle žebříčků světových médií dlouhodobě patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím planety. Nová kniha Praha temná a tajemná ale odhaluje její stinné stránky a připomíná, že někteří cestovatelé a slavné osobnosti se o Praze vyjadřovali velmi neuctivě. Kupříkladu Umertu Decembriovi se na sklonku 14. století Pražané zdáli vyloženě nechutní, Hester Lynch Piozziová v knize z roku 1789 haní Karlův most, Carl August Hagberg byl roku 1830 znechucen místním katolictvím. Láskou k Praze nevzpláli ani Albertové Einstein a Camus.

"Nad portálem vchodu do Staroměstské radnice si každý může přečíst vznešený latinský nápis Praga caput regni, tedy že Praha je hlavou království," říká Borovička. "I za ním se skrývá cosi temného. Nechal ho tam v roce 1518 umístit purkmistr Jan Pašek z Vratu, proslulý intrikán a zpupný diktátor, jehož museli postupně dva králové odstranit z úřadu." Kniha se zabývá požáry i povodněmi, vydává se mezi zloděje i nevěstky, připomíná dobu morových nákaz i veřejných poprav, líčí pohnuté dějiny židovského ghetta nebo vznik první zednářské lóže v habsburské monarchii. Nechybí slavní zločinci ani slavné kauzy jako atentát na Karla Kramáře, Otýlie Vranská, Harry Jelínek, kterému se podařilo prodat Karlštejn, či prokurátor Josef Urválek.

V historii pražských nevěstinců kniha přináší i jazykový koutek s přezdívkami prostitutek: Pepka Kaprál, Barbora Upejpavá, Tonka Šejdrem, Lojzka Latrína; pojmenováními jako bordel, kurník, vohambinec, mrdárna, mrdník, kurvinec, prcgeld či mrdovný. Další téma - povodně a požáry – stopuje kniha od středověku až po přelom milénia. "Zatímco požár Národního divadla z roku 1881 je všeobecně známý, do suterénu historické paměti se přesunul ten vůbec největší, jaký kdy Prahu postihl. Propukl v roce 1689 a dodnes není zcela jisté, zda jej nezaložili placení francouzští špehové," říká Borovička.

Info

Praha temná a tajemná
Michael Borovička
Ilustroval Jindřich Janíček
320 stran, pevná vazba

www.paseka.cz/praha-temna-a-tajemna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?