Zprávy / Offtopic-Novinky

Praha temná a tajemná

Praha temná a tajemná

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 12.12.2017

"Mým úmyslem nebylo vylíčit Prahu jako dámu se špatnou pověstí, ale připomenout, že její slavná minulost měla také temné, tajemné i tragické stránky, které jsou nedílnou součástí jejího životního příběhu," říká Michael Borovička. Jeho kniha Praha temná a tajemná líčí špinavější stranu metropole a přináší její životopis z pohledu odvrácených dějin. Atmosféru dokreslují různobarevné ilustrace Jindřicha Janíčka a grafická úprava Nikoly Klímové.

Praha podle žebříčků světových médií dlouhodobě patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím planety. Nová kniha Praha temná a tajemná ale odhaluje její stinné stránky a připomíná, že někteří cestovatelé a slavné osobnosti se o Praze vyjadřovali velmi neuctivě. Kupříkladu Umertu Decembriovi se na sklonku 14. století Pražané zdáli vyloženě nechutní, Hester Lynch Piozziová v knize z roku 1789 haní Karlův most, Carl August Hagberg byl roku 1830 znechucen místním katolictvím. Láskou k Praze nevzpláli ani Albertové Einstein a Camus.

"Nad portálem vchodu do Staroměstské radnice si každý může přečíst vznešený latinský nápis Praga caput regni, tedy že Praha je hlavou království," říká Borovička. "I za ním se skrývá cosi temného. Nechal ho tam v roce 1518 umístit purkmistr Jan Pašek z Vratu, proslulý intrikán a zpupný diktátor, jehož museli postupně dva králové odstranit z úřadu." Kniha se zabývá požáry i povodněmi, vydává se mezi zloděje i nevěstky, připomíná dobu morových nákaz i veřejných poprav, líčí pohnuté dějiny židovského ghetta nebo vznik první zednářské lóže v habsburské monarchii. Nechybí slavní zločinci ani slavné kauzy jako atentát na Karla Kramáře, Otýlie Vranská, Harry Jelínek, kterému se podařilo prodat Karlštejn, či prokurátor Josef Urválek.

V historii pražských nevěstinců kniha přináší i jazykový koutek s přezdívkami prostitutek: Pepka Kaprál, Barbora Upejpavá, Tonka Šejdrem, Lojzka Latrína; pojmenováními jako bordel, kurník, vohambinec, mrdárna, mrdník, kurvinec, prcgeld či mrdovný. Další téma - povodně a požáry – stopuje kniha od středověku až po přelom milénia. "Zatímco požár Národního divadla z roku 1881 je všeobecně známý, do suterénu historické paměti se přesunul ten vůbec největší, jaký kdy Prahu postihl. Propukl v roce 1689 a dodnes není zcela jisté, zda jej nezaložili placení francouzští špehové," říká Borovička.

Info

Praha temná a tajemná
Michael Borovička
Ilustroval Jindřich Janíček
320 stran, pevná vazba

www.paseka.cz/praha-temna-a-tajemna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pět důvodů, proč jsou nové Galaxy Buds FE jasnou volbou

komerční článek 31.10.2023

Nejenže nabízejí špičkový zvuk, ale také skvěle tlumí okolní hluk a díky svému ergonomickému provedení vyhovují širokému okruhu uživatelů.

Elektrosalon: From the Rave to the Gallery

redakce 28.10.2023

V hlubinách jeskyně, kde první lidé kdysi objevili ohněm prosvětlenou tmu, se narodila touha po spojení, rituálu, umění, sebevyjádření a svobodě

FOM pokračuje v cestách po vinyl shopoch

Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023

Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.

Kolumbus jindy a dnes, monografie GMU

redakce 27.05.2023

Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.

Světlý speciál Insania Pale Ale

redakce 07.12.2022

Brněnští Insania nadělují s pivovorem Duck&Dog.

První kniha o českém rapu

redakce 25.09.2022

V knize českej rap se ponoříte do světa českého rapu od jeho začátků přes první boomy až po mainstreamovou současnost.

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace