Zprávy

Premiéra: Khoiba - Vertical Urgencies

Premiéra: Khoiba - Vertical Urgencies

redakce | Zprávy | 31.10.2022

„Byla to první věc, kterou jsme vzali za pačesy a řekli si, že takhle by mělo vypadat naše nové směřování,“ říká Ema Brabcová k nové skladbě dvojice Khoiba, kterou kromě ní tvoří ještě Filip Míšek. Singl doprovází i výrazný a znepokojivý klip režisérky Marie Šprincl, natočený v opuštěném areálu nefunkční čističky odpadních vod na okraji Brd, slovy režisérky jde o „průhled skrz starou záclonu na moderní svět, kde zůstal jen šok z toho, jak najít cestu zpátky k přirozenu, harmonii i sám k sobě.“ Dvojníci, dvojnice, hořící kosy, vertikální nádrže, vědomí a podvědomí. Celé to působí vábně fantasmagoricky, reálné ovšem je, že nezůstane jen u nové písničky, nové album skupiny Khoiba je plánováno na jaro roku 2023. Na pár dalších podrobností jsme se zeptali Emy Brabcové, s jejími odpověďmi uvádíme v exkluzivní premiéře i track Vertical Urgencies. „Humility, humility - take a few breaths.“

„Povolili jsme stavidla všem tvůrčím i emocionálním procesům, které se nedají zastavit,“ říkáš k novému singlu Vertical Urgencies. Zní to až fatalisticky, co si pod tím máme představit? Anebo jinak – změnily se hodně tvůrčí a emocionální procesy ve srovnání s tím, jak jste tvořili téměř před dvaceti lety?

Méně kontrolujem a více necháváme proudit, prostě povolená stavidla. Ale stavidla tam pořád jsou, to néžené. I na těch stavidlech koneckonců naše hudba stojí, ať chcem nebo ne. To, co se vyloženě nedá zastavit, to se asi vztahuje k nějakému pocitu naléhavosti jak zvenčí, tak zevnitř. Pak tedy v tom srovnání cítím, že sahám(e) pro ty obsahy níž nežli dřív, to nějak v podvědomí pracuje a vyvolává různé vlny, a to se zase dostáváme k těm emocionálním procesům.

Klip Vertical Urgencies je… ambivalentní, těch protikladů estetických a pocitových je tam celá řada. Bude taková celá nová deska, předpokládám, že už ji máte hrubě vytesanou?

Hrubě vytesaná už je, ano. Ambivalentní... Nevím, to si myslíme, že je možná spíš charakteristika toho singlu, dohromady pak v desce zapadne do formace, ze které půjde ještě trochu jiný pocit, ale v tuto chvíli těžko říct jaký, a taky si myslíme, že tyhle věci jsou dost individuální a už vůbec nejsou na nás, abychom to posuzovali, jsme teď na to v tom až moc ponořeni, možná tak za dva roky budeme moci říct víc.

Jak jste přišli na Marii Šprincl, která klip režírovala, tvůrčí souznění bylo okamžité a přirozené? Jak to probíhalo, mluvili jste jí do toho?

Na Marii nás přivedla naše kamarádka Petra Hermanová, která nám dělala klip k singlu na naší předešlé desce. S Marií jsme si nějak sedli hned. Dali jsme si schůzku ohledně našich očekávání a vizí a od té doby mám pocit, že všechno šlo dost organicky. Kromě estetiky a přirozeně jasného názoru se nám moc líbí, jak je profesionální. Vše, co jsme si domluvili, platilo. Mám tohle na lidech fakt ráda.

Na závěr klipu je logo Partner OSA. Je to dobrý partner?

Ano. I pokud je otázka položená trochu jízlivě, tak za nás ano.

Info

Khoiba
web

foto © se souhlasem skupiny Khoiba

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosinec s Kabinetem múz

redakce 01.12.2023

Na co nás zve Kabinet múz v prosinci?

Rachot předvánoční s The Necks nebo The Spermbankers

redakce 01.12.2023

Trio The Necks natočilo sedmnáct alb a má pověst té nejlepší z kultovních, stylově nezařaditelných kapel.

Darkfolková A.A. Williams v Kasárnách Karlín

redakce 30.11.2023

Klasicky vzdělaná multiinstrumentalistka, v jejíž písních se snoubí folk, metal, postrok i klasika.

Prosinec v Punctu

redakce 30.11.2023

Dojde na klasicky velkolepý DIY festival, kultovní postavu minimalistické klasiky i komunitní akce.

Akce plug-in & trigger change

redakce 30.11.2023

Co to vlastně je hudební scéna, co ji tvoří a ovlivňuje? V jakém nastavení by se nám lépe tvořilo i žilo?

GMU slaví sedmdesátku

redakce 30.11.2023

U příležitosti 70. výročí od založení galerie proběhnou tři komentované prohlídky. Vstup bude po celý den zdarma do všech stálých expozic a výstav.

Lunchmeat se vrací do Anežského kláštera

redakce 29.11.2023

All Above zve diváky, aby se nechali mezi mohutnými zdmi Anežského kláštera unášet na zvukovém polštáři.

Čtvrt na smrt vydali svou nejbarevnější desku

redakce 29.11.2023

Deska se tematicky zaobírá všemi možnými formami lásky.

Min Tanaka přijíždí do Archy

redakce 29.11.2023

Slavný japonský tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence.

st. Emmita vydala debutové EP

redakce 28.11.2023

st. Emmita skrz svoje sety prináša zmes alternatívnych elektronických žánrov.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace