Zprávy / Pozvánky

Přijedou Brìghde Chaimbeul, John Francis Flynn i ML Buch

Přijedou Brìghde Chaimbeul, John Francis Flynn i ML Buch

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.02.2024

Dánskou hudebnici a skladatelku ML Buch bude moci české publikum poprvé slyšet naživo 27. března v prostorách komunitního a kulturního centra Letohradská 10. Skotské dudy, harmonika i syntezátory – v hudbě irského folkaře Johna Francise Flynna i skotské skladatelky a hráčky na dudy Brìghde Chaimbeul se potkávají tradiční melodie a postupy jejich rodných zemí s inovativními přístupy a citem dnešní doby. Flynn a Chaimbeul se představí exkluzivně v jeden večer ve vršovickém prostoru Vzlet 22. dubna.

ML Buch tvoří svoji hudbu precizně a s citem – syrový materiál vzniká ponořením se do hraní, skládání tu funguje jako prostředek k vyvolání náhodných magických okamžiků. Její živá vystoupení, ať už sólová nebo v rámci skupiny, odrážejí lásku ke kombinování sedmistrunných elektrických kytar v otevřených laděních se syntetickými nástroji a elektronickými experimenty obecně. Prvky vaporwavu, shoegazu i devadesátkového indie rocku se potkávají se zkresleným hlasem vyprávějícím příběhy ze života ve virtuálním světě. 


Irsko a jeho mýty jsou v našich představách často plné zelených kopců, obrů a svatých. John Francis Flynn si s touto vizí pohrává na svém loňském albu Look Over The Water, See The Sky, když se inspiruje starými příběhy a folklorem. Temné a surrealistické fantazie tu rozpracovává do osmi skladeb, které různým způsobem dekonstruují tradiční písně. Jednou Flynn zpomaluje tempo, jindy přidá dechy a nebo propojí akustický zvuk se syntetickou elektronikou. Experimentální folk se na druhé nahrávce irského hudebníka stává nástrojem ke zkoumání emocí i meditací nad významem vlastního kulturního dědictví. Ve Vzletu nahrávku představí s kapelou.

Brìghde Chaimbeul si k nahrávání své loňské desky Carry Them With Us vzala na pomoc skotské dudy, nejsou jí ale cizí ani ty klasické. Její hudba čerpá z gaelského jazyka a s ním spojených tradicích, za pomoci původních nástrojů ji ale posouvá až k hranicím dronu nebo trancu. Šestadvacetiletá skladatelka už spolupracovala s různými žánrovými kolegy, jako jsou Aidan O'Rourke, Radie Peat z kapely Lankum nebo Colin Stetson a na své poslední album si ji přizvala i popová vizionářka Caroline Polachek.

Info

ML Buch (dk)
27. 3. 2024 19:30
Letohradská 10, Praha
Fb událost

Brìghde Chaimbeul (uk) + John Francis Flynn (ir)
22. 4. 2024 19:30
Kulturní centrum Vzlet, Praha
Fb událost

foto © Camille Lemoin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sonitus: Kuntari a Do Shaska! v Punctu

redakce 20.04.2024

Kuntari je pozoruhodný nový přírůstek do svěží indonéské scény, který podobně jako jejich slavnější souputníci staví na spojení tradiční a moderní hudby.

Max Cooper přiveze na Flédu 3D/AV show

redakce 20.04.2024

Cooperova tvorba je intenzivním audiovizuálním zážitkem, jelikož běžně propojuje hudbu s výtvarným uměním, kde je patrný i jeho zájem o vědu.

The Cult v pražském prostoru Archa+

redakce 19.04.2024

V rámci výročního turné opráší kapela The Cult všech jedenáct alb diskografie.

Bratři Orffové vyráží na turné

redakce 17.04.2024

Pro fanoušky přichystali Orffové i malé překvapení - vydání Písně pro Stefanii Sauer na streamovacích platformách.

Bára Zmeková pokřtí novou desku

redakce 16.04.2024

O tom, že živá vystoupení Báry Zmekové jsou unikátní zážitek, svědčí i její předchozí Live at Gong.

Cari Cari a Nauzea Orchestra v Kasárnách

redakce 16.04.2024

Jak se často zmiňuje v recenzích, hudba Cari Cari je jako soundtrack nekonečných letních roadtripů a oslava osobní svobody.

Nový singl a album Role

redakce 11.04.2024

Zůstávají věrní kytarám, přesto posouvají svůj zvukový a muzikantský rejstřík o kus dál.

Wave-Gotik-Treffen 2024 mystický

redakce 11.04.2024

Vystoupení se budou konat například na historickém městském koupališti, v kupoli Volkspalastu nebo v historických sklepeních Moritzbastei.

Festival Bonjour Brno slaví

redakce 11.04.2024

Brno ožije francouzskou kulturou. Prožijte ji všemi smysly na některé z mnoha akcí, které se tematicky zaměří na surrealismus a nechají se inspirovat i letošními olympijskými hrami.

Lord Spikeheart v Underdogs'

redakce 10.04.2024

Na nahrávání nové desky si přizval pestré spektrum hudebníků a hudebnic, od Backxwash nebo Brodinského až po Safety Trance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace