Zprávy / Nové desky

Projekt Carya vydal debut

Projekt Carya vydal debut

redakce | Zprávy / Nové desky | 03.04.2021

Martin Smělík a Barbora Gajdošová tvořící projekt Carya vydali nedávno debutovou desku s názvem Tales for Z. Ta vznikla v jejich domácím studiu a zvukově se volně inspiruje v elektronice, trip hopu a v některých polohách nezapře ani vlivy kytarové alternativy. Album vyšlo na komunitním labelu Bughead Records.

Dvojice koncertovala už od roku 2016 pod názvem Mimo, v němž tíhla zejména k akustičtějším polohám. Etapa někdejších Mimo skončila na jaře roku 2019, když vydali poslední dvě skladby na komunitní kompilaci labelu Bughead Records společně s Billow, Yasminou Melliti či Naive Music. Tyto skladby zároveň předurčovaly proměnu jejich zvuku. Zatímco některé důležité prvky jako atmosférické dvojhlasy a kytara, tentokrát však zejména elektrická, se přenesly i do nového projektu, Carya je v mnoha ohledech výrazně odlišná. „V posledních dvou letech jsme čerpali inspiraci, skládali po večerech v našem brněnském bytě a objevovaly možnosti, které nám přinášel nový přístup ke skládání. Vyjížděli jsme na chatu a jiná místa, která nám umožňovala na několik dní vypnout a věnovat se jenom hudbě. Vše jsme se při tom snažili poctivě nahrávat, což se také stalo základem naší cesty k tomu, jak konečně dotáhnout nějakou nahrávku do spokojeného konce a filosofií, která je nám vlastně i přes všechny své zvukové nedokonalosti nejbližší,“ přibližuje Martin vznik alba, které kapela nahrála kompletně mezi zimou a létem roku 2020.

Album nemá jednotné téma, písně však spojuje inspirace v příbězích, a to jak knižních, tak těch osobních. „Pocity absolutního klidu, napětí i bouře. Jezero i les. Všednost dní i bezmoc. Izolace. Víra i ekologie. Či boj o přirozenost sebe sama,“ poodkrývá Barbora témata některých písní. Na snahu vyobrazit různé příběhy odkazuje také samotný název alba Tales for Z, které je zároveň věnováno dceři, jež se dvojici narodila v září roku 2020. „Nějak tak naivně doufám, že se Zoja skrze toto album někdy dostane ke knihám, které jsou v něm obsažené,“ doplňuje zpěvačka.

více o singlu Serenity zde

Info

Carya – Tales for Z (Bughead Records, 2021)
Bandcamp kapely

foto © archiv kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zapomělsem vydává desku Měsíc ve váze

redakce 11.04.2021

Ačkoliv album vznikalo v období koronavirové krize, v kombinaci se stupňující se krizí environmentální, skladby se zdržují komentáře současného dění.

Mlsné medvědí příběhy podle Prokopa Holoubka

redakce 10.04.2021

Hudba obsahuje jak programované elektronické nástroje, tak akustické nástroje hrané naživo i reálné ruchy, slyšíme tam disco i tklivé melodie s klarinetem.

Ďábel a Moonspotter nosí techwear

redakce 08.04.2021

Hlavní postava je člověk pozorující, jak svět kolem něj hoří a on se svobodně rozhodne toho neúčastnit. Žánrově se deska pohybuje mezi trip hopem a dark popem.

Himalayan Dalai Lama hlásí návrat

redakce 05.04.2021

Domácí dvojice Himalayan Dalai Lama se po delší koncertní pauze vrací s třetí deskou. Atmosférické album Isolated Bonds je z velké části inspirované Japonskem.

Kittchen oznamují Puls

redakce 02.04.2021

Maskovaný kuchař znovu zasahuje. Na den přesně deset let od debutu Menu vydávají Kittchen čtvrté řadové album nazvané Puls.

Nové EP od Stroon

redakce 01.04.2021

Dielo je divadelnym zobrazením vojny skrz skúsenosti a rozprávanie troch žien, ktoré na pozadí sugestívnej scény zasvätia diváka do vlastného prežívania vojnového konfliktu.

Trans Europe Postal Express Olivera Torra

redakce 31.03.2021

Torr vysamploval sesbírané nahrávky, některé zprocesoval k nerozeznání, jiné využil jako základní kámen k nové kompozici.

Vyšlo společné LP Gride a Skiplife

redakce 31.03.2021

Dvakrát po svém. Na společném LP se potkávají legendární prachatický skřípot Gride a Skiplife. LP vychází právě v těchto dnech.

QOW na Genot Centre

redakce 28.03.2021

Úsporně dávkovaný futuristický sound design a útržky současného egyptského rapu účinně rozčesávají nadčasový hypnotický opar.

Snapped Ankles se vracejí do lesa s novým klipem

redakce 26.03.2021

Nové album britských hejkalů Forest of Your Problems vychází v červenci.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace