Zprávy / Nové desky

Projekt Carya vydal debut

Projekt Carya vydal debut

redakce | Zprávy / Nové desky | 03.04.2021

Martin Smělík a Barbora Gajdošová tvořící projekt Carya vydali nedávno debutovou desku s názvem Tales for Z. Ta vznikla v jejich domácím studiu a zvukově se volně inspiruje v elektronice, trip hopu a v některých polohách nezapře ani vlivy kytarové alternativy. Album vyšlo na komunitním labelu Bughead Records.

Dvojice koncertovala už od roku 2016 pod názvem Mimo, v němž tíhla zejména k akustičtějším polohám. Etapa někdejších Mimo skončila na jaře roku 2019, když vydali poslední dvě skladby na komunitní kompilaci labelu Bughead Records společně s Billow, Yasminou Melliti či Naive Music. Tyto skladby zároveň předurčovaly proměnu jejich zvuku. Zatímco některé důležité prvky jako atmosférické dvojhlasy a kytara, tentokrát však zejména elektrická, se přenesly i do nového projektu, Carya je v mnoha ohledech výrazně odlišná. „V posledních dvou letech jsme čerpali inspiraci, skládali po večerech v našem brněnském bytě a objevovaly možnosti, které nám přinášel nový přístup ke skládání. Vyjížděli jsme na chatu a jiná místa, která nám umožňovala na několik dní vypnout a věnovat se jenom hudbě. Vše jsme se při tom snažili poctivě nahrávat, což se také stalo základem naší cesty k tomu, jak konečně dotáhnout nějakou nahrávku do spokojeného konce a filosofií, která je nám vlastně i přes všechny své zvukové nedokonalosti nejbližší,“ přibližuje Martin vznik alba, které kapela nahrála kompletně mezi zimou a létem roku 2020.

Album nemá jednotné téma, písně však spojuje inspirace v příbězích, a to jak knižních, tak těch osobních. „Pocity absolutního klidu, napětí i bouře. Jezero i les. Všednost dní i bezmoc. Izolace. Víra i ekologie. Či boj o přirozenost sebe sama,“ poodkrývá Barbora témata některých písní. Na snahu vyobrazit různé příběhy odkazuje také samotný název alba Tales for Z, které je zároveň věnováno dceři, jež se dvojici narodila v září roku 2020. „Nějak tak naivně doufám, že se Zoja skrze toto album někdy dostane ke knihám, které jsou v něm obsažené,“ doplňuje zpěvačka.

více o singlu Serenity zde

Info

Carya – Tales for Z (Bughead Records, 2021)
Bandcamp kapely

foto © se svolením kapely Carya

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lenka Zbořilová (Billow) vydává u Z Tapes sólovku jako Ivy Z

redakce 23.07.2021

Debutovou desku s názvem Under a Red Moon, pt. 1 & pt. 2 vydává u slovenského labelu Z Tapes.

Iva Bittová Pro radost

redakce 23.07.2021

Iva Bittová přijala pozvání Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou na vytvoření speciálního koncertu v rámci zmenšené verze festivalu v roce 2020.

Badfocus vydává soundtrack k filmu Laterny magiky

redakce 23.07.2021

Badfocus poprvé získal příležitost propojit své lyrické a atmosférické hudební vyjádření s obrazem.

Marcel Gidote’s Holy Crab debutují

redakce 21.07.2021

Novou osmitrackovou desku Marcel Gidote’s Holy Crab nahráli na chalupě, kde pravidelně nacházeli patřičný klid a navlhlou atmosféru.

Temná proměna Vellocet Roll

redakce 20.07.2021

Necelé dva týdny po uvedení singlu Wanderers of the Dark oznamuje pražská skupina Vellocet Roll nové album. Intenzivně psychedelická kolekce A Land Ridden by Darkness vychází 20. srpna u labelu…

Jonny Richter and the Hog Ranch debutuje

redakce 11.07.2021

Oficiální debut Jonnyho Richtera s nadhledem, ale i opravdovostí vyvádí za hranice komfortní zóny českého písničkářství.

Emil de Waal pluje na vlnách Vente

Barka Fabiánová 05.07.2021

Čtveřice muzikantů kolem bubeníka Emila de Waala zve na albu Vente na nostalgickou hudební plavbu.

Weltschmerzen vydáva album Kolektívu Ruiny

redakce 01.07.2021

Poslucháčom odhaľuje Silo krajinu freejazzových rytmov a kvílenia, zvukovo bohatých - aj keď minimalistických - komprovizácií na popredí spevu hmyzu a vtákov.

Lucie Redlová chystá album lidovek

redakce 29.06.2021

První autorská písnička z desky Lidová Redlová se jmenuje Kamarádko moje. Hudebnice ji věnovala své zesnulé kamarádce, zpěvačce a houslistce Jitce Šuranské.

Poetická elektronika dua Ensoi

redakce 24.06.2021

Nahrávka vyniká propojením akustických hudebních nástrojů a elektroniky s nápaditou živou rytmikou a citlivými vokály.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace