redakce | Zprávy | 21.02.2021
Ačkoliv se loni v létě kulturní kola na chvíli roztočila, nyní už několik měsíců téměř celá tato branže stojí a vypadá to, že se jen tak nerozběhne. Situace nedolehla pouze na herce nebo hudebníky, ale především na velkou spoustu lidí, kteří jejich vystoupení připravují a zajišťují. Jde například o zvukaře, osvětlovače, produkční, promotéry, hudební média, ale také o barmany nebo security. A právě na konkrétní jednotlivce a jejich příběhy projekt Dělníci kultury poukazuje.
S nápadem představit osobnosti z kulturní backstage, bez kterých by nebylo ani známých tváří na pódiích, přišel Šimon Blaschko, produkční pražského klubu Rock Café. „Facebookovou stránku jsem založil už během jarního lockdownu. Původně jsem plánoval jen oprášit mou zálibu v psaní a dát dohromady různé historky z hudební branže. Jak už tomu ale bývá, člověk míní, život mění. Nestihl jsem napsat téměř nic,“ prozradil autor. Když se ale na podzim vše v důsledku hygienických opatření opět zastavilo, oslovil iniciativu Za živou hudbu a společně začali představovat široké veřejnosti jednotlivé tváře z kulturního sektoru. Ve většině případů jde totiž o profesionály s obrovskými zkušenostmi, které jsou často nepřenositelné.
„Předpokládaný pokles obratu hudebního sektoru mezi lety 2019 a 2020 je na evropské úrovni 76 %. V České republice se toto číslo nebude moc lišit. Víme, že o práci přišla řada špičkových profesionálů - interpretů, manažerů, zvukových mistrů, lightdesignérů a dalších technických a podpůrných profesí. Krizi samozřejmě pociťují i autoři hudby a textů. Aktuálně se s Českou obcí hudební účastníme pracovní skupiny na Ministerstvu průmyslu a obchodu, která má přinést plán restartu kultury. Stejně tak se účastníme kampaně #zakreativnicesko, která upozorňuje na důležitost zahrnutí kreativních odvětví do Národního plánu obnovy. ČOH tedy dělá maximum, aby se situace obrátila pro hudební sektor co nejdříve k lepšímu,“ dodává k aktuální situaci Jakub Nový, předseda České obce hudební, která stojí za iniciativou #zazivouhudbu.
Inspirací tomuto projektu byla německá iniciativa Kulturgesichter, která v zemi našich západních sousedů probíhá napříč jednotlivými spolkovými zeměmi a ukazuje tak, jak je kultura rozmanitý obor a kolika lidí se koronavirová krize dotýká.
Dělníci kultury
Fb projektu
redakce 10.04.2021
Výběr tracků Sound44 vychází ze zájmu o oduševnělou hudbu, pramenící z žánrové různorodosti. Na co se tančí na jižní Moravě?
redakce 10.04.2021
Hudba obsahuje jak programované elektronické nástroje, tak akustické nástroje hrané naživo i reálné ruchy, slyšíme tam disco i tklivé melodie s klarinetem.
redakce 09.04.2021
Natáčelo se na Horňácku, odkud vyvěrá samotná podstata hudebního projektu Hrubá Hudba autorského dua Hradil – Mička.
redakce 09.04.2021
Producent použil tvrdé bicie a hororové zvuky, ktoré vytvoril hlavne na experimentálnych nástrojoch, ktoré má z Talianska.
redakce 08.04.2021
Čtěte s playlistem! Aktuální Full Moon je věnován především výtvarnému umění, nechybí ale ani pravidelný přísun nové hudby.
redakce 08.04.2021
Hlavní postava je člověk pozorující, jak svět kolem něj hoří a on se svobodně rozhodne toho neúčastnit. Žánrově se deska pohybuje mezi trip hopem a dark popem.
redakce 07.04.2021
Plná verzia festivalu až o rok, v júli 2021 bude Pohoda on the Ground.
redakce 07.04.2021
Na pomyslnou dovolenou do jejich vlastního města budou pořadatelé zvát i samotné obyvatele Luhačovic, a to prostřednictvím související pohlednicové kampaně.
redakce 07.04.2021
Film nikdy němý nebyl. Ve dvacátých letech ozvučovali filmy klavíristé a hudební tělesa různorodými skladbami více či méně populární hudby.
redakce 07.04.2021
Po singlu Maso přichází Nauzea Orchestra s klipem ke skladbě Ministryně, v němž si pohrává s „laibachovskou“ poetikou po ústecku.