Zprávy / Pozvánky

Projekt Space & Sound dvakrát v Praze

Projekt Space & Sound dvakrát v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.09.2016

Koncerty reprezentují vrcholné výsledky Ostravského centra nové hudby jak ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, tak s orchestrem Ostravská banda, sólisty, dirigenty a skladateli. Oba programy jsou mimořádné: nezahrnují jedinou skladbu, se kterou se lze setkat v průběhu koncertní sezóny etablovaných orchestrů nejen v Praze, ale i ve světě. Výjimečnou událostí je na prvním místě koncert pro tři orchestry. Nejen kvůli prostoru, který umožňuje do půlkruhu umístit tři orchestry, ale také pro náročnost souhry a synchronizace třech dirigentů. Program je tak nad možnostmi běžných hudebních produkcí. Navíc Stockhausenovy Gruppen (tři orchestry, tři dirigenti, sólisté a 112 hudebníků) se pro svou náročnost hrají tak zřídka, že možnost navštívit živé provedení této prostorové kompozice je vzácnou událostí.

Je též namístě připomenout, že Bergův Kammerkonzert pro klavír, housle a 13 dechových nástrojů (Divadlo Archa 20. 11.) se na koncertních programech objevuje jen výjimečně, a to hlavně z důvodu vysokých požadavků na virtuozitu sólistů (Daan Vandewalle, Hana Kotková), orchestru a dirigenta (Johannes Kalitzke). I když je Bergova hudba hraná často, v živém provedení lze tuto skladbu slyšet jen vzácně.

Spojit do jednoho programu elektronickou Gesang der Jünglinge (1955–56) s Gruppen (1957) pro tři orchestry je bez precedentu, i když hudebně na sebe tato díla navazují. Ve čtyřkanálovém Gesang der Jünglinge totiž Stockhausen poprvé uplatnil a vyzkoušel myšlenku hudby v prostoru, kterou pak radikálně použil v Gruppen. Poprvé v Praze také uslyšíme kompletní provedení mistrovského díla Atlas Eclipticalis (1961) Johna Cage pro 86 sólistů simultánně s klavírním sólem Winter Music (1960) a to tak, jak tyto dvě skladby prováděl Cage s pianistou Davidem Tudorem. V duchu koncepce Johna Cage uslyšíme uvnitř jeho hudby rovněž Hornickou kapelu ze Stonavy.

Kompozice pro tři orchestry Philla Niblocka a Petra Kotíka jsou výsledkem zaměření Ostravského centra nové hudby na skladby v prostoru. Vzpomeňme na dnes už legendární koncert na Pražském jaru 1999 (Karlheinz Stockhausen, Alvin Lucier, Earle Brown a Giovanni Gabrieli). Zařazení skladby polského skladatele Jacka Sotomského (nar. 1987) pro dva orchestry a sólistu (situovaného uprostřed) je v souladu s uměleckou strategií Ostravského centra nové hudby uvádět práce skladatelů nejmladší generace v kontextu vrcholných děl hudby dneška.

Ostravská banda jako jeden z předních komorních orchestrů pro novou hudbu se po třech letech vrací do Prahy. Kromě zakladatele orchestru Petra Kotíka bude Bandu dirigovat také Johannes Kalitzke. Ten patří mezi nejžádanější dirigenty soudobé hudby na světě. Například založil a dlouhou dobu vedl soubor v Kolíně nad Rýnem musikFabrik, je jedním z hlavních dirigentů ansámblu Klangforum Wien, ensemble recherche atd. Ostravskou bandu a Janáčkovu filharmonii Ostrava pravidelně diriguje od roku 2011.

Sólisté Hana Kotková a Daan Vandewalle se poprvé potkali na festivalu Ostravské dny. Z jejich iniciativy byl Bergův čtyřicetiminutový dvojkoncert zařazen do repertoáru Ostravské bandy. Kammerkonzert (1925) Albana Berga patří mezi nejnáročnější skladby 20. století a skladatel jej věnoval Arnoldu Schönbergovi k padesátinám. Trust Christiana Wolffa a Nine+1 Petra Kotíka byly komponovány pro koncert Ostravské bandy v Kolíně nad Rýnem v roce 2012. Jednalo se o vystoupení v rámci koncertní řady "Ensemble Europa" západoněmeckého rozhlasu WDR, který koncert vysílal v přímém přenosu.

Allegoria della notte (1985) Salvatore Sciarrina je koncert pro housle a komorní orchestr. Poprvé ho Hana Kotková hrála na festivalu Ostravské dny 2015. Sciarrino je jednou z největších "hvězd" soudobé vážné hudby v Evropě a Ostravská banda se jeho dílu systematicky věnuje od roku 2009, a to jako jediný orchestr u nás. Mimo Sciarrinovy orchestrální skladby provedla Ostravská banda také jeho tři opery.

Info

Space & Sound / Hudba pro tři orchestry
19. 11. 2016 19:00
Forum Karlín, Praha

www.facebook.com/events/668376480005415
www.facebook.com/forumkarlin

Space & Sound / Ostravská banda v Arše
20. 11. 2016 20:00
Divadlo Archa, Praha

www.newmusicostrava.cz/cz/space-sound
www.facebook.com/DivadloArcha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.

Floex poprvé naživo představí hudbu z Machinaria

redakce 18.10.2019

Albu Machinarium Remixed, na němž hudbě Floexe k oblíbené počítačové hře Machinarium vdechli nový život Orbital nebo 65daysofstatic, bude uvedeno i živě.

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.

Další klubová noc Proces

redakce 16.10.2019

Pozvání na Proces přijali Belief Defect, Zavaloka, Layne. Doplní je místní projekty.

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba

redakce 15.10.2019

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba do broumovského Soulkostela uprostřed lesů. Akusticky zahrají i v listopadu v Praze před TaxiWars.