Zprávy / Pozvánky

Projekt Space & Sound dvakrát v Praze

Projekt Space & Sound dvakrát v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.09.2016

Koncerty reprezentují vrcholné výsledky Ostravského centra nové hudby jak ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, tak s orchestrem Ostravská banda, sólisty, dirigenty a skladateli. Oba programy jsou mimořádné: nezahrnují jedinou skladbu, se kterou se lze setkat v průběhu koncertní sezóny etablovaných orchestrů nejen v Praze, ale i ve světě. Výjimečnou událostí je na prvním místě koncert pro tři orchestry. Nejen kvůli prostoru, který umožňuje do půlkruhu umístit tři orchestry, ale také pro náročnost souhry a synchronizace třech dirigentů. Program je tak nad možnostmi běžných hudebních produkcí. Navíc Stockhausenovy Gruppen (tři orchestry, tři dirigenti, sólisté a 112 hudebníků) se pro svou náročnost hrají tak zřídka, že možnost navštívit živé provedení této prostorové kompozice je vzácnou událostí.

Je též namístě připomenout, že Bergův Kammerkonzert pro klavír, housle a 13 dechových nástrojů (Divadlo Archa 20. 11.) se na koncertních programech objevuje jen výjimečně, a to hlavně z důvodu vysokých požadavků na virtuozitu sólistů (Daan Vandewalle, Hana Kotková), orchestru a dirigenta (Johannes Kalitzke). I když je Bergova hudba hraná často, v živém provedení lze tuto skladbu slyšet jen vzácně.

Spojit do jednoho programu elektronickou Gesang der Jünglinge (1955–56) s Gruppen (1957) pro tři orchestry je bez precedentu, i když hudebně na sebe tato díla navazují. Ve čtyřkanálovém Gesang der Jünglinge totiž Stockhausen poprvé uplatnil a vyzkoušel myšlenku hudby v prostoru, kterou pak radikálně použil v Gruppen. Poprvé v Praze také uslyšíme kompletní provedení mistrovského díla Atlas Eclipticalis (1961) Johna Cage pro 86 sólistů simultánně s klavírním sólem Winter Music (1960) a to tak, jak tyto dvě skladby prováděl Cage s pianistou Davidem Tudorem. V duchu koncepce Johna Cage uslyšíme uvnitř jeho hudby rovněž Hornickou kapelu ze Stonavy.

Kompozice pro tři orchestry Philla Niblocka a Petra Kotíka jsou výsledkem zaměření Ostravského centra nové hudby na skladby v prostoru. Vzpomeňme na dnes už legendární koncert na Pražském jaru 1999 (Karlheinz Stockhausen, Alvin Lucier, Earle Brown a Giovanni Gabrieli). Zařazení skladby polského skladatele Jacka Sotomského (nar. 1987) pro dva orchestry a sólistu (situovaného uprostřed) je v souladu s uměleckou strategií Ostravského centra nové hudby uvádět práce skladatelů nejmladší generace v kontextu vrcholných děl hudby dneška.

Ostravská banda jako jeden z předních komorních orchestrů pro novou hudbu se po třech letech vrací do Prahy. Kromě zakladatele orchestru Petra Kotíka bude Bandu dirigovat také Johannes Kalitzke. Ten patří mezi nejžádanější dirigenty soudobé hudby na světě. Například založil a dlouhou dobu vedl soubor v Kolíně nad Rýnem musikFabrik, je jedním z hlavních dirigentů ansámblu Klangforum Wien, ensemble recherche atd. Ostravskou bandu a Janáčkovu filharmonii Ostrava pravidelně diriguje od roku 2011.

Sólisté Hana Kotková a Daan Vandewalle se poprvé potkali na festivalu Ostravské dny. Z jejich iniciativy byl Bergův čtyřicetiminutový dvojkoncert zařazen do repertoáru Ostravské bandy. Kammerkonzert (1925) Albana Berga patří mezi nejnáročnější skladby 20. století a skladatel jej věnoval Arnoldu Schönbergovi k padesátinám. Trust Christiana Wolffa a Nine+1 Petra Kotíka byly komponovány pro koncert Ostravské bandy v Kolíně nad Rýnem v roce 2012. Jednalo se o vystoupení v rámci koncertní řady "Ensemble Europa" západoněmeckého rozhlasu WDR, který koncert vysílal v přímém přenosu.

Allegoria della notte (1985) Salvatore Sciarrina je koncert pro housle a komorní orchestr. Poprvé ho Hana Kotková hrála na festivalu Ostravské dny 2015. Sciarrino je jednou z největších "hvězd" soudobé vážné hudby v Evropě a Ostravská banda se jeho dílu systematicky věnuje od roku 2009, a to jako jediný orchestr u nás. Mimo Sciarrinovy orchestrální skladby provedla Ostravská banda také jeho tři opery.

Info

Space & Sound / Hudba pro tři orchestry
19. 11. 2016 19:00
Forum Karlín, Praha

www.facebook.com/events/668376480005415
www.facebook.com/forumkarlin

Space & Sound / Ostravská banda v Arše
20. 11. 2016 20:00
Divadlo Archa, Praha

www.newmusicostrava.cz/cz/space-sound
www.facebook.com/DivadloArcha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Arleta a post-hudba v Pardubicích

redakce 01.12.2021

Reflexe „roku nula” odráží schizofrenní paletu nálad třicátníků přežívajících v uzavřeném a vylidněném hlavním městě, ale i holka, která mluví moc.

V prosinci už kabát a snad ještě Kabál

redakce 30.11.2021

Část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí.

Špína Wiegedood a Portrayal of Guilt ovládne Fuchs2

redakce 29.11.2021

Black metal, který se snaží vypořádat s tím, že jsme všichni ze stejné špíny. Očistný rituál proběhne na konci ledna.

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce 29.11.2021

Zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika u příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

Fource přivezou Working Men’s Club a King Gizzard & The Lizard Wizard

redakce 29.11.2021

Ve svém repertoáru mají acidní zasněné rockové skladby, westernovou operu, nekonečné písně inspirované sci-fi romány, konejšivý folk i dystopický death metal.

Arctic Monkeys po třinácti letech

redakce 28.11.2021

Kapela se po svém posledním turné Tranquility Base Hotel + Casino, které skončilo v roce 2019, vrací na scénu.

Totoro se poprvé objeví na českých plátnech

redakce 27.11.2021

Nadčasový film mistra japonské animace v produkci studia Ghibli se stal celosvětovým fenoménem.

Balázs Pándi & Petr Vrba v Potrvá

redakce 26.11.2021

Spolupráce dvou hudebníků, kteří mají společného leccos, ale především to, že hrají rádi a hrají hodně.

Konektiv Night spojuje již počtvrté

redakce 25.11.2021

Premisou je propojit české a zahraniční hudebníky žijící v České republice a ukázat nepravděpodobné spolupráce. Ema Brabcová, mʊdʌki nebo Tomáš Niesner s...

Památník ticha rozsvítí první chanukové světlo

redakce 25.11.2021

Završí se tak letošní vzpomínkový cyklus k 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace