Zprávy / Festivalové

ProtimluvFest zve na cestu

ProtimluvFest zve na cestu

redakce | Zprávy / Festivalové | 12.10.2019

Na ProtimluvFestu zavítá celkem dvacet tři básníků a prozaiků z šesti zemí střední a jihovýchodní Evropy, kteří vystoupí ve třech dnech od 16. do 18. října 2019 v Ostravě. Autorská čtení, uvedení knižních novinek, debaty s literáty či diskuse k výročí 17. listopadu doprovodí také hudební vystoupení.

Tématem letošního ročníku bude cesta ve všech možných podobách a stejně jako v předchozích letech budou číst a debatovat zástupci současné maďarské, slovenské, české, německé, bosenské i polské poezie. Akce se odehraje na třech místech – v Antikvariátu a galerii Fiducia, Domě umění a Centru Pant v Ostravě – a její program zahrne zejména autory visegrádské čtyřky: do Ostravy přijede enfant terrible polské poezie Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki z Polska, známý prozaik Marek Vadas ze Slovenska nebo básník a performer Gábor Gyukics z Maďarska a vedle řady jiných českých literátů třeba prozaička Anna Bolavá.

Zahajovací večer chystá debatu k 30. výročí listopadu 89, na niž organizátoři z Protimluvu zvou aktivní účastníky této události od nás i z Polska jako třeba Petra Placáka z Prahy, zakladatele předlistopadového hnutí České děti, nebo Andrzeje Jagodzińského z Varšavy, který byl v úzkém kontaktu nejen s polskou opozicí, ale také i s českým disentem a přeložil do polštiny texty Václava Havla nebo Josefa Škvoreckého. Ostravským zástupcem bude prozaik, novinář a divadelní kritik Ladislav Vrchovský. Největší nápor literatury zažijí návštěvníci přehlídky ve čtvrtek 17. října v Domě umění v Ostravě, kde proběhne ve dvou sálech ostravské galerie čtení básníků a prozaiků, debata k tématu cesty a také koncert skupiny Ty Syčáci v čele s Petrem Vášou. Kytarista Jindra Holubec doprovodí čtení Gábora Gyukicse, kterému letos v Protimluvu vyšla v překladu sbírka nazvaná Čí je ta tvář. Maďarský básník emigroval nejprve do Holandska a pak do USA, aby se vrátil zpět do Maďarska, kde pořádá různá jazzem ovlivněná autorská čtení. Stěžejním programem bude debata Martina Ryšavého a Marka Vadase, autorů, kteří pravidelně zajíždí na Sibiř (Ryšavý) a Afriky (Vadas). Závěrečný den literární přehlídky bude probíhat ve znamení knižních novinek Protimluvu (Natálie Paterová: Co když; Adin Ljuca: Stalaktit) a česko-německého projektu Překladiště / VERSschmuggel. Bilingvní kniha byla letos vydána v Protimluvu ve spolupráci s heidelberským nakladatelstvím Wunderhorn a představuje mimo jiné verše Steffena Poppa a Milana Děžinského. Oba básníci zavítají vůbec poprvé na ostravský ProtimluvFest.

Info

ProtimluvFest
16. 10. 2019 17:00
Ostrava
fb událost

foto © Attila Kovács

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Metronome Prague 2020 přijedou s novou deskou Underworld

redakce 20.11.2019

„Bude to neopakovatelná a největší show, jakou jsme kdy předvedli,“ říká skupina.

Brutal Assault má už přes 40 interpretů

redakce 20.11.2019

Třetí vlnou potvrzených interpretů se Brutal Assault dostává na metu 40 kapel v line-upu. Cattle Decapitation, Katatonia...

Festival Hear Me! se vrací do Pardubic

redakce 19.11.2019

Hear Me! je putovním festivalem, jehož cílem je uvádět nejrůznější podoby improvizační a experimentální hudební scény.

Festival NEXT oslávi 20. narodeniny vo veľkom

redakce 18.11.2019

Festival NEXT rastie a okrem domovskej A4-ky sa posúva aj do nových priestorov. Tento rok ponúka fokus na radu diel, ktoré sa zamýšľajú nad hudbou ako fyzikálnym javom.

Desáté Hradby Samoty mají první jména

redakce 16.11.2019

Hradby Samoty chystají na zámku v Moravanech nad Váhom jubilejní desátý ročník. Známa jsou první potvrzená jména.

Archive a další na Pohodě 2020

redakce 15.11.2019

Slovenská Pohoda rozšiřuje svůj line-up o londýnské Archive, all star band Kokoroko i islandský industriál Hatari.

Festival ilustrace a komiksu obsadí Ústí nad Labem

redakce 13.11.2019

Za založením původně stála snaha navázat na ústecký festival současného umění a ilustrace Kruh, a obohatit ho o umělce z komiksové scény. FIK tento záměr trochu nečekaně přerostl.

Z Metronome Festivalu se stává Metronome Prague

redakce 09.11.2019

Začátek nové éry Metronome Festivalu? Je tady.

Šestý ročník festivalu MENT přihazuje nová jména

redakce 08.11.2019

Nadhazujeme jména z druhé várky oznámených vystupujících pro únorový lineup festivalu MENT, abyste nám věřili, že každý návštěvník, hlavně ten řadový, se má na co těšit.

Workshop o pornu v sexuální výchově nebo queer historie Brna, Mezipatra a doprovodný program

redakce 07.11.2019

Kromě diskuzí a přednášek na aktuální témata z queer komunity budou jeho součástí také oblíbené večírky.