Zprávy / Festivalové

ProtimluvFest zve na cestu

ProtimluvFest zve na cestu

redakce | Zprávy / Festivalové | 12.10.2019

Na ProtimluvFestu zavítá celkem dvacet tři básníků a prozaiků z šesti zemí střední a jihovýchodní Evropy, kteří vystoupí ve třech dnech od 16. do 18. října 2019 v Ostravě. Autorská čtení, uvedení knižních novinek, debaty s literáty či diskuse k výročí 17. listopadu doprovodí také hudební vystoupení.

Tématem letošního ročníku bude cesta ve všech možných podobách a stejně jako v předchozích letech budou číst a debatovat zástupci současné maďarské, slovenské, české, německé, bosenské i polské poezie. Akce se odehraje na třech místech – v Antikvariátu a galerii Fiducia, Domě umění a Centru Pant v Ostravě – a její program zahrne zejména autory visegrádské čtyřky: do Ostravy přijede enfant terrible polské poezie Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki z Polska, známý prozaik Marek Vadas ze Slovenska nebo básník a performer Gábor Gyukics z Maďarska a vedle řady jiných českých literátů třeba prozaička Anna Bolavá.

Zahajovací večer chystá debatu k 30. výročí listopadu 89, na niž organizátoři z Protimluvu zvou aktivní účastníky této události od nás i z Polska jako třeba Petra Placáka z Prahy, zakladatele předlistopadového hnutí České děti, nebo Andrzeje Jagodzińského z Varšavy, který byl v úzkém kontaktu nejen s polskou opozicí, ale také i s českým disentem a přeložil do polštiny texty Václava Havla nebo Josefa Škvoreckého. Ostravským zástupcem bude prozaik, novinář a divadelní kritik Ladislav Vrchovský. Největší nápor literatury zažijí návštěvníci přehlídky ve čtvrtek 17. října v Domě umění v Ostravě, kde proběhne ve dvou sálech ostravské galerie čtení básníků a prozaiků, debata k tématu cesty a také koncert skupiny Ty Syčáci v čele s Petrem Vášou. Kytarista Jindra Holubec doprovodí čtení Gábora Gyukicse, kterému letos v Protimluvu vyšla v překladu sbírka nazvaná Čí je ta tvář. Maďarský básník emigroval nejprve do Holandska a pak do USA, aby se vrátil zpět do Maďarska, kde pořádá různá jazzem ovlivněná autorská čtení. Stěžejním programem bude debata Martina Ryšavého a Marka Vadase, autorů, kteří pravidelně zajíždí na Sibiř (Ryšavý) a Afriky (Vadas). Závěrečný den literární přehlídky bude probíhat ve znamení knižních novinek Protimluvu (Natálie Paterová: Co když; Adin Ljuca: Stalaktit) a česko-německého projektu Překladiště / VERSschmuggel. Bilingvní kniha byla letos vydána v Protimluvu ve spolupráci s heidelberským nakladatelstvím Wunderhorn a představuje mimo jiné verše Steffena Poppa a Milana Děžinského. Oba básníci zavítají vůbec poprvé na ostravský ProtimluvFest.

Info

ProtimluvFest
16. 10. 2019 17:00
Ostrava
fb událost

foto © Attila Kovács

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žižkovská Noc znovu bez žánrového omezení a předsudků

redakce 26.02.2020

Na pódiích čtyřiceti pražských klubů, divadel, střešních kaváren či zapadlých hospůdek se vystřídá více než 350 interpretů.

Techno dechovka Meute představí nové album v Praze a na Colours

redakce 26.02.2020

Formace spojuje hypnotické techno a strhující dechovou hudbu, osvobozuje elektronickou hudbu od dýdžejského pultu.

Festival Colour Meeting 2020 ohlašuje první jména

redakce 25.02.2020

Lenka Dusilová, Čavalenky, Cacao Mental a několik domácích all-star kapel se chystá na další ročník festivalu Colour Meeting.

Elevate Moon 2020

redakce 19.02.2020

Už první březnový týden přivítá šestnáctý ročník festivalu Elevate v rakouském Štýrském Hradci letošní návštěvníky.

Prvních osmdesát jmen pro Sziget

redakce 15.02.2020

Sziget byl vždy návštěvníky festivalů obdivovaný a vyhledávaný pro svoji širokou škálu hudebních stylů.

Nová jména pro Tauron Nowa Muzyka

redakce 14.02.2020

Na 15. ročník Tauron Nowa Muzyka dorazí izraelské duo Red Axes, fanoušky techna potěší italský DJ a producent Donato Dozzy.

Na JazzFestBrno přijede trumpetista Mathias Eick

redakce 13.02.2020

Čerstvý čtyřicátník se ze severské scény vymyká především svými atmosférickými melodiemi, v nichž se melancholii spíše vyhýbá.

Bazaar Festival 2020 odhalil program

redakce 11.02.2020

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Festival Spectaculare odhaluje letošní program

redakce 08.02.2020

O’Halloran a Wiltzie společně vytvářejí barevně repetitivní, minimalistické a přitom velice živé hudební struktury na poli ambientu a vážné hudby.

Donaufestival odhalil letošní program

redakce 06.02.2020

Donaufestival 2020 prozkoumá mnohovrstevnaté vztahy mezi člověkem a strojem. Zahrají Swans, Ghostpoet nebo Sophie.