Zprávy / Pozvánky

Průlet hudením vesmírem: 65daysofstatic

Průlet hudením vesmírem: 65daysofstatic

redakce | Zprávy / Pozvánky | 31.10.2016

Celkově již počtvrté se sheffieldští kytaro-drtiči 65daysofstatic vracejí do Prahy, tentokrát do MeetFactory, a tentokrát také překvapivě bez nové řadové desky. Nicméně, postrocková úderka kolem Joea Shrewsburyho a Paula Wolinskeho v létě vydala soundtrack k jedné z nejočekávanějších počítačových indie-her letoška, No Man's Sky. Kdo ale 65dos někdy viděl, ví, že nejvíc to klukům sluší na pódiu - na tom našem se představí v úterý 8. listopadu. Otevírat budou ostrovní psychedelici Thought Forms.

Ačkoliv jsou označováni za jednu z nejoriginálnějších a nejinvenčnějších postrockových kapel současnosti, žánrové nálepky rozhodně nejsou něco, s čím by si britští 65daysofstatic nějak zvlášť lámali hlavu. Vznikli sice jako studiová kapela, o jejich emocemi přesycených živých vystoupeních ale kolují legendy. Hudební vír, ve kterém se zádumčivé klavírní pasáže potkávají s nepříčetnými kytarovými riffy a industriálně tepající perkuse se proplétají s progresivní elektronikou, vás strhne a nepustí, přestože jejich skladby jsou čistě instrumentální. Nebo možná právě proto, z každého tónu sheffieldské úderky je totiž znát, že o hudbu tady jde především.


Joea Shrewsburyho, Paula Wolinskeho a Iaina Armstronga svedla dohromady v roce 2001 katastrofa. Přesněji řečeno práce na soundtracku k nikdy nezveřejněnému post-katastrofickému filmu Johna Carpentera Stealth Bomber, který měl popisovat 65 statických dnů po globálním kolapsu (odtud i trochu netradiční název, který ale podle jiných výkladů odkazuje k psychiatrickým experimentům z 50. a 60. let, které testovali lidskou odolnost vůči tzv. bílému šumu, jehož poslech prý končí šílenstvím po… ano, 65 dnech). Příjemné překvapení z toho, jak dobře nová formace šlape, dostalo (po sérii remixů a mash-upů pro Natashu Bedingfield, Christinu Milian a Justina Timberleka) konkrétní tvar v podobě debutového EP Stumble.Stop.Repeat (2003, Dustpunk). O rok později pak vychází také oceňovaný dlouhohrající debut The Fall of Math (Monotreme Rec.) s průlomovým hitem Retreat! Retreat! Dlouhohrající dvojka z roku 2005 One Time for All Time katapultovala kapelu do prvních pater postrockové scény, odkud formace, která mezitím prošla několika personálními turbulencemi, dodnes nesestoupila.


V roce 2007 pak 65dos názorně ukázali, že navzdory názvu jim nic není tak cizí, jako setrvávání ve vyjetých kolejích. V pořadí třetí album s názvem The Destruction of Small Ideas, na kterém svou stopu zanechali také kapely Digitonal, Mirimar Disaster nebo Circle Takes the Square, totiž vsadilo mnohem víc na progresivní elektroniku, díky níž se před posluchači otevřel další hudební vesmír. Jako mimořádně životaschopné se spojení postrockového soundu se syntezátory a samply ukázalo také na čtvrtém albu, které kapela vydala na labelu Hassle Rec. v roce 2010 i na zatím posledním, hudební kritikou do nebes vynášeném řadovém počinu Wild Light z roku 2013 (Superball Music).

"Není lepší kapely, která by dokázala zachytit nekonečnost vesmíru," napsal o soundtracku, který letos v srpnu 65dos vydali pod názvem No Man's Sky: Music for an Infinite Universe ke kultovní počítačové gamese, britský Independent. Ověřit si na vlastní uši, jak blízko je tohle tvrzení pravdě, můžete už v úterý 8. listopadu od 20:30 ve smíchovské MeetFactory. O úvod večera se postarají bristolští psychedelici Thought Forms, kteří v listopadu vydávají nové album u slovutného labelu Invada Records.

Info

65daysofstatic (uk)
Support: Thought Forms (uk)
8. 11. 2016 20:30
MeetFactory, Praha
Vstupné: 290,- v předprodeji / 390,- na místě

www.facebook.com/events/994118847351315
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Madhouse Express lákají klipem na koncert v Planetáriu

redakce 26.11.2022

Naživo skvěle fungující kooperace psychedelické tvorby Madhouse Express s 8K projekcemi převážně vesmírných motivů.

Závěr roku s Jednotou

redakce 24.11.2022

Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Black Holes představí novou desku

redakce 24.11.2022

Pro křest, který se odehraje v pražských Kasárnách Karlín, Black Holes připravili i speciální usb nosiče.

Jarboe a Jozef van Wissem v Rožnově i Praze

redakce 23.11.2022

Multidisciplinární umělkyně a hudebnice známá jako Jarboe poprvé upoutala pozornost veřejnosti jako členka amerického avantrockové skupiny Swans.

Živák a koncerty Báry Zmekové

redakce 23.11.2022

Její úspěšné vystoupení nabízí poetické texty, snové i chytlavé melodie na pomezí žánrů a skvělou energii mezi muzikanty na pódiu.

Tengri s Hadem pro mého munga v Eternii

redakce 23.11.2022

Tři instrumentální kapely Tengri, Etera a Hadem pro mého munga. Tři pohledy na alternativní muziku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace