Zprávy / Nové desky

Prvá sólová nahrávka hudobníka menom Fokulár

Prvá sólová nahrávka hudobníka menom Fokulár

redakce | Zprávy / Nové desky | 11.11.2020

Štvrtým albumom vydaným pod značkou vydavateľstva Weltschmerzen je prvá sólová nahrávka hudobníka menom Fokulár. Ponesie názov Narrative a vyjde 27. novembra na platni a digitálnych platformách.

Narrative sa atmosfericky nesie v nálade vydavateľstvu vlastnej. 7 prevažne inštrumentálnych skladieb komunikuje a otvára témy ako súčasná podoba ľudského bytia, dôstojnosti, samoty, krehkosti a existencie vo svete plnom kríz a zlyhaní. Zvuk aj témy sú ťaživé, mohutné, až éterické, napäté a valivé. Fokulár sa hudbe venuje dlho, známy je predovšetkým ako bubeník legendárneho doom metalového projektu Möbius, ale aj iných projektov vychádzajúcich z punkovej estetiky - Unattended Funeral a Boiling Point. Hardcoreová hudba je možno zdanlivo jednoduchá, avšak jej podstata tkvie v jej výstižnosti, údernosti a vyhranenosti. To rozhodne nechýba ani na Fokulárovom Narrative - ide o hudbu obnaženú na surovú kosť, ktorá podnecuje ku hlbokej kontemplácii.

Vznik albumu Fokulár vníma ako organickú súhru. Na albume spolupracoval s viacerými spriaznenými hudobníkmi - Edúv syn, Tomáš Urík, či Dominik Novák, ktorí dodali niektoré inštrumentálne a melodické prvky. Za obalom albumu a celkovým vizuálom stojí žilinská výtvarníčka Dominika Koššová. Fokulár potom všetko dával dokopy, produkoval a mixoval. Album je tak silným záznamom a sonifikáciou jeho vnútorného rozpoloženia v ťažšom roku jeho života. Narrative je štvrtým releasom slovenského vydavateľstva Weltschmerzen, ktoré vydáva emočne ladenú, ľudsky prepojenú a zvukovo vyhranenú súčasnú hudbu.

Info

Fokulár – Narrative (Weltschmerzen, 2020)
Bandcamp interpreta

foto © Neonix Photography

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Novinky u Guerilla Records

redakce 14.04.2021

Nové desky, vzpomínkové koncerty i oslava dvacátých narozenin vydavatelství.

Zapomělsem vydává desku Měsíc ve váze

redakce 11.04.2021

Ačkoliv album vznikalo v období koronavirové krize, v kombinaci se stupňující se krizí environmentální, skladby se zdržují komentáře současného dění.

Mlsné medvědí příběhy podle Prokopa Holoubka

redakce 10.04.2021

Hudba obsahuje jak programované elektronické nástroje, tak akustické nástroje hrané naživo i reálné ruchy, slyšíme tam disco i tklivé melodie s klarinetem.

Ďábel a Moonspotter nosí techwear

redakce 08.04.2021

Hlavní postava je člověk pozorující, jak svět kolem něj hoří a on se svobodně rozhodne toho neúčastnit. Žánrově se deska pohybuje mezi trip hopem a dark popem.

Himalayan Dalai Lama hlásí návrat

redakce 05.04.2021

Domácí dvojice Himalayan Dalai Lama se po delší koncertní pauze vrací s třetí deskou. Atmosférické album Isolated Bonds je z velké části inspirované Japonskem.

Projekt Carya vydal debut

redakce 03.04.2021

Deska se volně inspiruje v elektronice, trip hopu a v některých polohách nezapře ani vlivy kytarové alternativy.

Kittchen oznamují Puls

redakce 02.04.2021

Maskovaný kuchař znovu zasahuje. Na den přesně deset let od debutu Menu vydávají Kittchen čtvrté řadové album nazvané Puls.

Nové EP od Stroon

redakce 01.04.2021

Dielo je divadelnym zobrazením vojny skrz skúsenosti a rozprávanie troch žien, ktoré na pozadí sugestívnej scény zasvätia diváka do vlastného prežívania vojnového konfliktu.

Trans Europe Postal Express Olivera Torra

redakce 31.03.2021

Torr vysamploval sesbírané nahrávky, některé zprocesoval k nerozeznání, jiné využil jako základní kámen k nové kompozici.

Vyšlo společné LP Gride a Skiplife

redakce 31.03.2021

Dvakrát po svém. Na společném LP se potkávají legendární prachatický skřípot Gride a Skiplife. LP vychází právě v těchto dnech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace