Zprávy / Nové desky

První album Deža Ursinyho opět vychází na vinylu

První album Deža Ursinyho opět vychází na vinylu

redakce | Zprávy / Nové desky | 08.05.2017

Píše se rok 1972. Po dlouhých tahanicích dává producent Hynek Žaličík dohromady úžasnou kapelu, která existuje jen po dobu nahrávání jediného alba. 5. června se v Praze v Dejvickém studiu Supraphonu setkává Erno Šedivý a Vladimír Kulhánek (rytmika skupiny Flamengo), s Dežom Ursinym a Jaroslavem Filipem. Díky perfektní přípravě Ursinyho a Filipa, kteří v té době tvořili mimořádně sehraný tandem, vzniká ojedinělé album Provisorium, nazpívané v angličtině. Celá spolupráce, která končí 21. června, proběhla v nesmírně přatelské a tvořivé atmosféře.

Když zpětně porovnáváme světovou art-rockovou produkci z těchto let, zjišťujeme, že Provisorium v ničem nezaostává, naopak. Dá se zařadit mezi alba tehdejších největších světových hvězd jako byli Pink Floyd nebo King Krimson. To navíc korunuje Lihositova angličtina, což desce v období normalizace způsobovalo vážné problémy a zákazy - o to vzácněji a odvážněji pak působí optikou dnešní doby. O desce se napsalo mnoho superlativů a dodnes zůstává v československém dobovém kontextu nepřekonanou.

Album Provisorium vyšlo v době, kdy se komunistický režim snažil rock vytlačit z veřejného života. První vydání z roku 1973 nebylo určeno pro volný prodej, ale bylo nabídnuto jen členům Gramofonového klubu, defakto sublabelu Supraphonu. Další edice (už v běžné distribucii) vydal Supraphon v letech 1975 a 1979.


Letos uplyne 45 let od nahrání alba a při této příležitosti inicioval Ursinyho syn Jakub ve spolupráci s Deadred / Starcastic Records a Vinyl-lab projekt, který má oživit příběh Deža Ursinyho, postarat se o reedice jeho alb na vinylech a vytvořit reprezentativní web o této nepřehlédnutelné postavě Československé hudby.

Souběžně s přípravou vydání desky Provisorium začaly i práce na vytvoření stránky o Dežově životě a tvorbě, která by měla být spuštěna v květnu 2017. Postupně se bude plnit materiálem, souvisejících s Ursinyho a bude informovat o událostech, které se Ursinyho odkazu věnují. V součinnosti se sociálními sítěmi bude stránka informovat i o probíhajících pracech na dalších reedících, a její součástí bude i e-shop pro fanoušky. Album Provisorium dostanete ve všech dobrých obchodech s hudbou a jeho digitální podoba je také k dispozici ke stažení a streamingu v distribučních sítích Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play a pod.

Za pozornost v této souvislosti stojí i Full Moon Stage na festivalu Colours of Ostrava. Čerstvá jména domácí scény na ní doplňují ověření veteráni, jednou z výjimečných položek v programu bude představení muzikálu Deža Ursinyho Peter a Lucia v podání jeho syna Jakuba, Doroty Nvotové a skupiny Talent Transport. „Jeden z největších velikánů československé hudby by v letošním roce oslavil sedmdesát let. Uvedení projektu Peter a Lucia by mělo k oslavě nedožitého jubilea Deža Ursinyho alespoň trochu přispět,“ říká šéfredaktor Full Moonu Michal Pařízek. Přijďte se podívat!

Info

www.dezoursiny.rocks
www.fpu.sk

Live: Peter a Lucia: Jakub Ursiny, Dorota Nvotová a Talent Transport (sk)
Colours of Ostrava 2017
19. - 22. 7. 2017
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Drť vydávají debut Puntičkár

redakce 29.05.2020

Výroky někdejšího člena tajné bezpečnosti (a kryptologa) se stávají nástrojem přizpůsobování a znejasňování činů komunistického režimu.

Nové rapové album Cermaque

redakce 26.05.2020

Jubilejní desátá studiová deska písničkáře Jakuba Čermáka překračuje hranice žánrů i stylů, a to i díky dlouhé řadě hostů.

Súrodenecká dvojica Bulp prichádza s novým EP

redakce 18.05.2020

Titulný singel Auri je dynamický track, ktorý popri svojom tanečnom charaktere reflektuje intímny vzťah matky a dcéry.

Na Deadred Records vychádza nový Stroon

redakce 17.05.2020

V mnohých ohľadoch zvláštny začiatok roka 2020 zachytil Stroona v mimoriadnej tvorivej kondícii.

Tom John Hall: Britský outsider pop se hlásí o slovo

redakce 16.05.2020

Nepředvídatelný popový lament o vnitřním morálním chaosu „progresivního levičáckého mileniála”.

Popoví pionýři Sparks vydávají novou desku

redakce 14.05.2020

Fyzické vydání 24. studiovky A Steady Drip, Drip, Drip se sice posunulo až na červenec, digitální verze vychází právě dnes.

Kompilace Virtual Healing je sondou do české elektronické scény

redakce 13.05.2020

Virtual Healing: Covid19 Antidote je audiovizuální kompilace od celé řady jednotlivců i kolektivů působících na české elektronické hudební scéně.

Lenka Dusilová nahrává album, online koncertem zahajuje sbírku na jeho dokončení

redakce 12.05.2020

Aby bylo možné nahrávku dokončit, rozhodla se Lenka Dusilová požádat o podporu své fanoušky formou crowdfundingové kampaně.

Jak tomuhle místu můžeš říkat domov, ptá se Tomáš Tkáč na druhé sólovce

redakce 11.05.2020

Tomáš Tkáč je zpěvák, textař, hudebník, producent, člen kapel Pris a něco něco a zakladatel labelu Divnosti.

Lannne zverejňuje nový videoklip

redakce 11.05.2020

Lannne plánuje predstaviť svoj debutový album na jeseň tohto roka ako support na vybraných koncertoch slovensko-českej šnúry kapely Billy Barman s názvom Zlatý vek.