Zprávy / Nové desky

První album Deža Ursinyho opět vychází na vinylu

První album Deža Ursinyho opět vychází na vinylu

redakce | Zprávy / Nové desky | 08.05.2017

Píše se rok 1972. Po dlouhých tahanicích dává producent Hynek Žaličík dohromady úžasnou kapelu, která existuje jen po dobu nahrávání jediného alba. 5. června se v Praze v Dejvickém studiu Supraphonu setkává Erno Šedivý a Vladimír Kulhánek (rytmika skupiny Flamengo), s Dežom Ursinym a Jaroslavem Filipem. Díky perfektní přípravě Ursinyho a Filipa, kteří v té době tvořili mimořádně sehraný tandem, vzniká ojedinělé album Provisorium, nazpívané v angličtině. Celá spolupráce, která končí 21. června, proběhla v nesmírně přatelské a tvořivé atmosféře.

Když zpětně porovnáváme světovou art-rockovou produkci z těchto let, zjišťujeme, že Provisorium v ničem nezaostává, naopak. Dá se zařadit mezi alba tehdejších největších světových hvězd jako byli Pink Floyd nebo King Krimson. To navíc korunuje Lihositova angličtina, což desce v období normalizace způsobovalo vážné problémy a zákazy - o to vzácněji a odvážněji pak působí optikou dnešní doby. O desce se napsalo mnoho superlativů a dodnes zůstává v československém dobovém kontextu nepřekonanou.

Album Provisorium vyšlo v době, kdy se komunistický režim snažil rock vytlačit z veřejného života. První vydání z roku 1973 nebylo určeno pro volný prodej, ale bylo nabídnuto jen členům Gramofonového klubu, defakto sublabelu Supraphonu. Další edice (už v běžné distribucii) vydal Supraphon v letech 1975 a 1979.


Letos uplyne 45 let od nahrání alba a při této příležitosti inicioval Ursinyho syn Jakub ve spolupráci s Deadred / Starcastic Records a Vinyl-lab projekt, který má oživit příběh Deža Ursinyho, postarat se o reedice jeho alb na vinylech a vytvořit reprezentativní web o této nepřehlédnutelné postavě Československé hudby.

Souběžně s přípravou vydání desky Provisorium začaly i práce na vytvoření stránky o Dežově životě a tvorbě, která by měla být spuštěna v květnu 2017. Postupně se bude plnit materiálem, souvisejících s Ursinyho a bude informovat o událostech, které se Ursinyho odkazu věnují. V součinnosti se sociálními sítěmi bude stránka informovat i o probíhajících pracech na dalších reedících, a její součástí bude i e-shop pro fanoušky. Album Provisorium dostanete ve všech dobrých obchodech s hudbou a jeho digitální podoba je také k dispozici ke stažení a streamingu v distribučních sítích Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play a pod.

Za pozornost v této souvislosti stojí i Full Moon Stage na festivalu Colours of Ostrava. Čerstvá jména domácí scény na ní doplňují ověření veteráni, jednou z výjimečných položek v programu bude představení muzikálu Deža Ursinyho Peter a Lucia v podání jeho syna Jakuba, Doroty Nvotové a skupiny Talent Transport. „Jeden z největších velikánů československé hudby by v letošním roce oslavil sedmdesát let. Uvedení projektu Peter a Lucia by mělo k oslavě nedožitého jubilea Deža Ursinyho alespoň trochu přispět,“ říká šéfredaktor Full Moonu Michal Pařízek. Přijďte se podívat!

Info

www.dezoursiny.rocks
www.fpu.sk

Live: Peter a Lucia: Jakub Ursiny, Dorota Nvotová a Talent Transport (sk)
Colours of Ostrava 2017
19. - 22. 7. 2017
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Miroslav Černý vydává Surrealistickou operu Frankenstein

redakce 28.11.2022

Album vyjde pouze na vinylu, součástí limitované edice bude ručně číslovaný a signovaný grafický list od umělce Františka Skály.

Blame Your Genes vydáva EP Skins

redakce 27.11.2022

Blame Your Genes vydáva svoje štvrté EP v spolupráci s bratislavským labelom Well Played Records prvýkrát aj na priehľadnom limitovanom vinyle.

Martin Zajko predstavuje sólový album

redakce 25.11.2022

Gény muzikanta má v krvi a za sebou nespočetne hudobných spoluprác s Richardom Müllerom, Janou Kirschner či Simou Magušinovou.

Andre Šulcová vydává Opportunities

redakce 25.11.2022

Její suverénní hlasový projev a autorský rukopis jdou ruku v ruce s tím nejlepším ze současného amerického písničkářství.

Urn vydáva tretí sólový album

redakce 24.11.2022

Album nie je plne elektronický ani akustický. Nejde o jazz ani trap, ale… Presvitá z neho veľa.

Heiden na vinylu

redakce 21.11.2022

Deska pojednává o životě a lidech v Bílých Karpatech, tamní nehostinné přírodě, vnitřních nejistotách a strachu z otázek, na které se mnohdy nedaří najít odpovědi.

Album Ľuba Burgra plný nečakaných spoluprác

redakce 21.11.2022

Citlivý a hravý, no zároveň drzý, mrazivý a priamy. Razantnou rytmikou sa necháte vtiahnuť a pokyvkávať, a nenechá vás ľahostajným.

Sklizeň Polí5

redakce 20.11.2022

Jistěže by bylo ideální sklizeň pohodlně rozložit rovnoměrně do celého roku. Občas se to daří, ale život kapel je živelný, řídí se vlastními pravidly.

Arleta vydává třetí EP. Sex

redakce 18.11.2022

Čtyři skladby vznikly v úzkém kruhu její nejvěrnější crew a navazují na výrazný rukopis syrové a tvrdé poetiky, nekompromisního postoje a temných pohlcujících beatů.

Raritky Hidden Orchestra na novém albu

redakce 18.11.2022

Taneční experimentální techno, jemně vybrnkávané ambientně moderní klasické plochy i výtrysky basklarinetového freejazzu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace