Zprávy / Nové desky

První album Deža Ursinyho opět vychází na vinylu

První album Deža Ursinyho opět vychází na vinylu

redakce | Zprávy / Nové desky | 08.05.2017

Píše se rok 1972. Po dlouhých tahanicích dává producent Hynek Žaličík dohromady úžasnou kapelu, která existuje jen po dobu nahrávání jediného alba. 5. června se v Praze v Dejvickém studiu Supraphonu setkává Erno Šedivý a Vladimír Kulhánek (rytmika skupiny Flamengo), s Dežom Ursinym a Jaroslavem Filipem. Díky perfektní přípravě Ursinyho a Filipa, kteří v té době tvořili mimořádně sehraný tandem, vzniká ojedinělé album Provisorium, nazpívané v angličtině. Celá spolupráce, která končí 21. června, proběhla v nesmírně přatelské a tvořivé atmosféře.

Když zpětně porovnáváme světovou art-rockovou produkci z těchto let, zjišťujeme, že Provisorium v ničem nezaostává, naopak. Dá se zařadit mezi alba tehdejších největších světových hvězd jako byli Pink Floyd nebo King Krimson. To navíc korunuje Lihositova angličtina, což desce v období normalizace způsobovalo vážné problémy a zákazy - o to vzácněji a odvážněji pak působí optikou dnešní doby. O desce se napsalo mnoho superlativů a dodnes zůstává v československém dobovém kontextu nepřekonanou.

Album Provisorium vyšlo v době, kdy se komunistický režim snažil rock vytlačit z veřejného života. První vydání z roku 1973 nebylo určeno pro volný prodej, ale bylo nabídnuto jen členům Gramofonového klubu, defakto sublabelu Supraphonu. Další edice (už v běžné distribucii) vydal Supraphon v letech 1975 a 1979.


Letos uplyne 45 let od nahrání alba a při této příležitosti inicioval Ursinyho syn Jakub ve spolupráci s Deadred / Starcastic Records a Vinyl-lab projekt, který má oživit příběh Deža Ursinyho, postarat se o reedice jeho alb na vinylech a vytvořit reprezentativní web o této nepřehlédnutelné postavě Československé hudby.

Souběžně s přípravou vydání desky Provisorium začaly i práce na vytvoření stránky o Dežově životě a tvorbě, která by měla být spuštěna v květnu 2017. Postupně se bude plnit materiálem, souvisejících s Ursinyho a bude informovat o událostech, které se Ursinyho odkazu věnují. V součinnosti se sociálními sítěmi bude stránka informovat i o probíhajících pracech na dalších reedících, a její součástí bude i e-shop pro fanoušky. Album Provisorium dostanete ve všech dobrých obchodech s hudbou a jeho digitální podoba je také k dispozici ke stažení a streamingu v distribučních sítích Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play a pod.

Za pozornost v této souvislosti stojí i Full Moon Stage na festivalu Colours of Ostrava. Čerstvá jména domácí scény na ní doplňují ověření veteráni, jednou z výjimečných položek v programu bude představení muzikálu Deža Ursinyho Peter a Lucia v podání jeho syna Jakuba, Doroty Nvotové a skupiny Talent Transport. „Jeden z největších velikánů československé hudby by v letošním roce oslavil sedmdesát let. Uvedení projektu Peter a Lucia by mělo k oslavě nedožitého jubilea Deža Ursinyho alespoň trochu přispět,“ říká šéfredaktor Full Moonu Michal Pařízek. Přijďte se podívat!

Info

www.dezoursiny.rocks
www.fpu.sk

Live: Peter a Lucia: Jakub Ursiny, Dorota Nvotová a Talent Transport (sk)
Colours of Ostrava 2017
19. - 22. 7. 2017
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

7krát3 debutuje

redakce 25.01.2020

Na albu I najdete šest songů, z nichž každý je tematicky i hudebně úplně jiný a dokáže cloumat různými emocemi.

KlipyTipy: Pkrek - Dose (feat.3MMC)

redakce 20.01.2020

Slovenský producent Pkrek prichádza s ďalšou novinkou, ktorá by mala byť súčasťou jeho nového pripravovaného projektu.

Fallgrapp predstavuje novinku Ostrov

redakce 19.01.2020

Fallgrapp je slovenské hudobné zoskupenie podmanivo spájajúce elektroniku s akustickými nástrojmi, sláčikovým triom a ženským vokálom.

Homes sa hlási novým singlom

redakce 17.01.2020

Slovenský songwriter a producent Homes hlási novým singlom Liberation, zároveň s ktorým ohlasuje svoj debutový album.

Nový label na scéně: Weltschmerzen

redakce 13.01.2020

Debutové album Weltschmerzen od kapely Weltschmerzen vydané na labelu Weltschmerzen. Nové vydavatelství chystá i další kousky.

Plum Dumplings s druhou deskou

redakce 06.01.2020

Brněnská indierocková kapela Plum Dumplings vydává druhou desku Jiný místo, křest chystá do Kabinetu Múz.

Krmelec Records vysílají novinku z Plzně až na Měsíc

redakce 05.01.2020

From Pilsen to the Moon je něco jako odpověď na otázku, co se dnes děje za monitory, synťáky a keyboardy producentů z metropole západních Čech.

Labutí debut War Reporter

redakce 02.01.2020

Po neskutečných časových průtazích vychází v digitální formě debutová deska Hey Redneck!.

Sen Fiction samorasta Nanyho Hudáka

redakce 27.12.2019

Album Sen Fiction je primárne o rozhodnutiach duše. No pre mňa osobne, nakoľko sa ešte zavše prichytím, že súdim iných, aj o vzájomnom rešpekte a úcte.

Slovenská kapela Billy Barman zverejnila nový singel a videoklip

redakce 22.12.2019

Pieseň je spontánnym soundtrackom ku konceptuálnemu projektu fotografa Lousyho Aubera, ktorý umelec vytvoril pre desiaty ročník festivalu Grape.