Zprávy / Festivalové

První detaily dalšího ročníku festivalu Elevate odhaleny

První detaily dalšího ročníku festivalu Elevate odhaleny

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.12.2019

Už první březnový týden přivítá šestnáctý ročník festivalu Elevate v rakouském Štýrském Hradci návštěvníky, aby si rozšiřovali své (nejen) hudební obzory. Jako téma festivalu pro rok 2020 zvolili jeho pořadatelé Human Nature, a samotná lidská podstata nabírá v dramaturgickém uchopení festivalu různé konotace. Od filozofie po biologii, přes fyziku a psychologii, od aktivismu a umění až k umělé inteligenci, za nalezením duchovní podstaty. I ve světle diskutovaných klimatických změn dochází k přenastavení vnímání vztahu člověka k přirodě i technologickému pokroku. Ale je opravdu klima největší zkouškou lidstva? Není největším nepřítelem lidstva sám člověk? Tak široké spektrum otázek bude pokládat program festivalu, který i letos budou tvořit workshopy, přednášky, panelové diskuze, dokumenty a debaty s umělci i odborníky na téma Human Nature.

Mezi první oznámená jména panelistů a diskutérů patří francouzský filmař Vincent Moon, režisér dokumentů a převážně videoklipů. V roce 2006 spustil svou sérii amatérských videoklipů jménem The Take-Away Shows, která pokračuje dodnes a všechny její příspěvky jsou licencovány pod Creative Commons. Německá spisovatelka, novinářka, kritička a filozofka Ariadne von Schirach, autorka mnoha publikací jako byl bestseller Der Tanz um die Lust, se ve svém díle zabývá převážně narůstající sexualizací společnosti. Momentálně vyučuje a přednáší filozofii, převážně tu čínskou. Moon Ribas je avantgardní umělkyně a aktivistka v oblasti kyborgství původem z Katalánska, která stála u vzniku organizace Cyborg Foundation. Jejím průlomovým počinem byl Seismic Sence - online seismický senzor implantovaný do chodidla, díky kterému vnímá a zaznamenává otřesy a zemětřesení Země po celém světě a v reálném čase. Svou zkušenost, poznatky a získaná data přetavila ve vystoupení nazvaná Seismic Persussion (zvuk) a Waiting for Earthquakes (tanec), kdy skladatelem a choreografem je Země samotná, zatímco Ribas se stává performerkou.

Wolf Böwig pochází z německého Hannoveru. Vystudoval matematiku a filozofii, než se v roce 1988 rozhodl vydat na dráhu profesionálního fotografa. Jeho reportérskou činnost z terénu více než 40 válečných konfliktů po celém světě, publikovala přední světová média a v roce 2007 byl za svou práci nominován na Pulitzerovu cenu. Belgičan Michel Bauwens je zakladatelem Nadace pro Peer-to-Peer Alternativy a spolupracuje s odborníky z celého světa na výzkumu peer produkce, jejich správy a vlastnictví řízeného vládami a nadnárodními institucemi. Zároveň patří spolu s Davidem Bollierem a Silke Helfrichem mezi zakládající členy Commons Strategies Group, se kterou pořádá mezinárodní konference na téma licencí a jejich ekonomiky.

Hudební program festivalu slibuje v první vlně ohlášených jmen fokus na současnou elektronickou hudbu s důrazem na politický rozměr klubové hudby. Klubový program odpálí první březnový pátek v prostorách sálu Orpheum dvě věhlasná jména, DJs a rádioví producenti na opačných březích taneční hudby. Gilles Peterson je jedním z letošních headlinerů festivalu, kultovní osobnost milovníků acid jazzu, funku, soulu a fusion a náruživý sběratel a dobyvatel neobjevených zákoutí neprvoplánových rytmů. Vlastník nejkošatějšího archivu reggae desek Sir David Rodigan začínal v rádiu, než projel svět křížem krážem jako DJ a MC. Přes čtyřicet let hoří pro zvuky a rytmy Jamajky a svůj entuziasmus předává i během svých vystoupení. Jeho průlet historií žánru a jeho vlivu na moderní mutace jako dubstep a jungle posluchačům jasně dokazují, že reggae je nadnárodní fenomén. The South African Gqom Sound je označení pro hudební hnutí, které se zrodilo v roce 2010 v jihoafrickém městě Durban. Syrové, polyrytmické beaty z levných automatických bubeníků a kusé vokály hecující publikum. DJ Lag je samozvaným králem tohoto žánru a zároveň čerstvým nominantem na Grammy. Kanaďanka Jessy Lanza je známá pro svůj sladký hlas a futuristický a osvěžující styl oscilující mezi minimalistickým synt-popem a avantgardním R'n'B. Francouzský DJ Bambounou rozpoutá hypnotickou párty, kde zazní žánry jako footwork, trap a techno s přiznanou inspirací science-fiction.

Ke stejnému žánru chová lásku i vycházející hvězda londýnské klubové scény Daniel Avery, jehož sférické, kosmické a minimalistické techno sety vyšlou návštěvníky do stavu beztíže. Z Londýna přijede taky Sherelle, charismatická milovnice happy-hardcore, která je od svého vystoupení v legendární Bioler Room považována za virtuóza mezi DJs hlásícími se k žánru Leftfield bass. Ceephax Acid Crew je pseudonymem, za kterým se schovává Andy Jenkinson, bratr Squarepushera, se zálibou v analogových vintage mašinkách kombinující melodie s nekompromisním drum'n'bassem a poslední dobou i hardtechnem. Soupisku jmen z první várky oznámených uzavírá producentka, DJka a hudebnice Ouri. Zkušená a studovaná pianistka, harfenistka a cellistka původem z Francie, nyní usídlená v Montrealu, odkud chrlí jeden release experimentálního popu za druhým, s důrazem na prolínání atmosférických melodií s tvrdým bassovým podkladem.

Info

Elevate Festival 2020
4.-8. 3. 2020
Štýrský Hradec, Rakousko
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Noir Film Festival uvede italské noiry a Davida Lynche

redakce 11.08.2020

Po loňském exkurzu do exotického Japonska se dramaturgové festivalu rozhodli představit další evropskou inkarnaci klasického amerického žánru, a to v rámci italské kinematografie.

Festival Americké jaro bude na podzim

redakce 11.08.2020

Program představuje umělce divákům v Praze a v dalších městech a sestává z jazzové a klasické hudby, divadelních, filmových a scénických představení.

Stone Smoker Festival ve Skalákově mlýně

redakce 11.08.2020

Pod taktovkou (nejen) pražské party kolem labelu Stone Smoker se mohou návštěvníci těšit na dvoudenní pestrý program festivalu.

Lunchmeat Festival 2020 uvítá Sophie nebo Helenu Hauff

redakce 10.08.2020

Lunchmeat Festival, mezinárodní akce věnovaná aktuální nezávislé elektronické hudbě a novým médiím, ohlašuje druhou várku vystupujících.

Sharpe zverejnil kompletný program

redakce 10.08.2020

Na septembrový termín Sharpe festivalu sa organizátorom podarilo presunúť takmer všetky už ohlásené kapely.

Prague International Film Festival v Edisonu

redakce 10.08.2020

Festival, který nabízí jak známá jména tak nové talenty, si klade za cíl stát se jedním z nejlépe hodnocených v Evropě.

Hell Fest je zpět

redakce 09.08.2020

Jih je životní křižovatka, říkají pořadatelé Hell Festu. Vybrané kapely, chlebíčky, jazykové ostrovy.

Pátý ročník festivalu Šamana Ztráta ve spolupráci s Mood

redakce 07.08.2020

Z velké části je hudební program festivalu Šamana Ztráta složen z elektronické hudby, a to v jejích nejrůznějších podobách.

Hradby Samoty v špeciálnej edícii Mikrohradby Moravany

redakce 06.08.2020

Program bude zahŕňať rôzne hudobné počiny z experimentálnej scény od ambientu, drone, noise, experimentálnej elektroniky, post punk, industrial, neofolk, minimal, neoklasika, techno.

Marienbad Film Festival zveřejňuje program 5. ročníku

redakce 06.08.2020

Festival zahájí snímek s Audrey Hepburn v hlavní roli, kterým bude nezapomenutelná komedie Jak ukrást Venuši režiséra Williama Wylera.