Zprávy / Festivalové

První jména PAF Olomouc

První jména PAF Olomouc

redakce | Zprávy / Festivalové | 03.11.2021

Před jednadvaceti lety vstoupilo lidstvo do třetího milénia. Spolu s pompézními oslavami a euforií tohoto milníku vznikl i festival PAF Olomouc. Ten si nyní retrospektivně klade otázky, které jsou spjaté s vnímáním času a jeho vlivem na společnost a umění. Na otázky, které prostoupí letošní festival, bude společně s návštěvníky hledat odpovědi i řada zahraničních a tuzemských hostů.

Keiko Sei, japonská teoretička médií, která se od osmdesátých let minulého milénia věnovala vztahu uměleckých médií postkomunistické východní Evropy a později i konfliktu v bývalé Jugoslávii, sestaví kurátorský výběr deseti videí pro soutěž pohyblivých obrazů Jiné vize CZ 2021. Při výběru videí a následné podobě instalace Jiných vizí mimo jiné zúročí i zkušenosti s českým prostředím, které získala při vedení ateliéru videa na Fakultě výtvarných umění brněnského VUT, kde působila v letech 1998–2001, tedy právě při onom mytickém přelomu milénií. Tematice přelomů se Sei jako kurátorka věnovala už dříve při americkém projektu Post-89: Retrospective – Independent Media Culture in Eastern Europe.

Britský skladatel, spisovatel a nakladatel Richard Skelton nesdílí současný stále sílící odpor k sociálním sítím, který pramení z naprostého odevzdání se technologiím, jemuž šla společnost na přelomu milénia nadšeně naproti. Ba naopak, Skelton nápor sociálních sítí vítá, jelikož si díky němu můžeme lépe uvědomit její stav. Právě téma odevzdání se prostupuje i Skeltonovu tvorbu. Nástroje, kterými hudbu tvoří, tedy cello a housle, proto často pohřbívá do vlhké půdy mokřadů severozápadní Anglie a vyhrabe je až v momentě, kdy dostatečně nasají mrtvolnou vlhkost plnou života. Skelton pro Olomouc připravuje speciální projekt, který je věnován baroknímu rodákovi z Hané, Gottfriedu Fingerovi. Koncert proběhne v Kapli Božího Těla v útrobách olomouckého konviktu.

více o festivalu zde

Info

PAF Olomouc 2021
2.–5. 12. 2021
Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc
Fb událost

foto © se svolením PAF Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace