Zprávy

Psychedelie ze Santiaga de Chile - The Holydrug Couple

Psychedelie ze Santiaga de Chile - The Holydrug Couple

redakce | Zprávy | 01.11.2013

Očekávaná exotická návštěva se vydává vůbec poprvé do Evropy. Dvojice The Holydrug Couple pochází přímo ze Santiaga de Chile, ale rozhodně nejde o žádnou vyjukanou raritu. Psychedelie a garážový rock má v Latinské Americe obrovskou tradici, ještě utužovanou tím, že rockové kapely byly často první na ráně, když se hroutily nebo naopak utužovaly tamní režimy. Navíc latinskoamerická psychedelie okouzluje zvláštní náladou a šarmem, údernými riffy s horkou krví a žhavými rytmy... The Holydrug Couple přirozeně spojují klasickou bluesovou tradici (The Black Keys a podobně) s náladami jako od The Grateful Dead nebo raných Pink Floyd. Psychedelický krasohled se u nich čelně střetá s krautrockem, nápěvy indiánských obřadů i znetvořenými indickými ragami. Tyhle drogy jsou bezpochyby svaté, ale v žádném případě ne sedativní – dvojka jako by vypadla z neuvěřitelné latino trilogie Louise de Berniérese. Pod vlivem nejlepší koky, Gabriela Garcíi Marqueze a Ivána Zamorana.

The Holydrug Couple tvoří kytarista a zpěvák Ives Sepúlveda a bubeník Manuel Parra, skupina je součástí mladé bující psychedelic scény v Santiagu de Chile, do které patří například i Föllakzoid, The Cindy Sisters nebo The Schafferson Jetplane. Právě s prvně jmenovanou skupinou Föllakzoid udělali loni velký krok podpisem na pověstném labelu Sacred Bones, jenž se specializuje právě na garážový rock, psychedelii a vůbec “drogovou” a hlavně “divnou” hudbu. V jejich katalogu najdeme The Men, Psychic Ills, Moon Duo, ale také Zola Jesus a nedávno tu vyšlo druhé album Davida Lynche(!). The Holydrug Couple tu vydali letos v únoru vynikající kolekci Noctuary, která v pozorném posluchači vyvolá vzpomínky na klasiky typu Love, Can nebo Hawkwind, ale hlavně uhrane sebevědomým výrazem a zvukem. Koncerty The Holydrug Couple provází pověst hypnotických seancí, na evropské turné bude dvojice posílena o klávesistu.

Pražský večer otevře nadějná formace The Group, jejíž členové dříve působili či působí ve skupinách jako Akutní otrava nebo Elektrický oslík. The Group neřeší módu ani realitu, hrají, co je baví a co mají rádi. Pokud chcete alespoň mlhavě zaměřit, podívejte se doprostřed trojúhelníku post-punk, noise a shoegaze – někam, kde dříve vládli The Jesus & Mary Chain nebo The Ride. Půjde o teprve třetí veřejný koncert poněkud tajemné skupiny, jež zatím nemá dokonce ani vlastní internetové stránky.

Info

The Holydrug Couple tour: 31.10. @ Ústí nad Labem, Mumie 01.11. @ Praha, 007 (w/ The Group) 02.11. @ Plzeň, Pohoda (w/ Picastro) 03.11. @ Brno, Boro (w/Les Homosexuels)

http://theholydrugcouple.bandcamp.com

http://sacredbonesrecords.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

KlipyTipy: Jaro - Out of Control

redakce 22.10.2019

Out of Control se odklání od abstraktní atmosféričnosti, je údernější a rockovější, i přesto si zachovává kapelní estetiku.

Dingo opouští bezpečný úkryt

redakce 22.10.2019

Nepravděpodobná směsice artfolku, americany, country a jemného freakovství. Východní western z pražské buše.

Dubioza Kolektiv v Praze

redakce 22.10.2019

Pódiovou show kluci brousí jako diamant a svými rytmy dokáží strhnout celé davy. Dubioza slibuje zážitky, na které se jen tak nezapomíná.

Mooncloud #32: Tús Nua

redakce 21.10.2019

Svůj výběr skladeb do naší mixtapeové série Mooncloud postavilo chorvatské dívčí trio Tús Nua na postrockových plochách.

KlipyTipy: Papyllon - What About Tonight

redakce 21.10.2019

Singel si po vydavateľskej stránke na konto pripíše holandský label s príznačným názvom This could be your music label, ktorý sa zameriava najmä na súčasné žánre.

Na festivale Mobilis vystúpi hudobný producent Murcof

redakce 21.10.2019

Domáci a zahraniční umelci a umelkyne predstavia radikálne umelecké imaginácie, praxe a texty, ktoré sú kritické voči súčasnosti.

Studenti chystají velkou oslavu svobody na Národní třídě

redakce 21.10.2019

Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost.

Nové výstavy: nekonformní mladá Amerika, francouzský Kolektiv W, rodinné vztahy

redakce 20.10.2019

Ve vysočanské Pragovce budou hned čtyři nové výstavy. Young American, Mimořádné vstupy IV., Obraz rodiny a Přechodné zázemí.

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.