Zprávy / Pozvánky

Psychedelická utopie Ulricha Schnausse vyroste v Akropoli

Psychedelická utopie Ulricha Schnausse vyroste v Akropoli

redakce | Zprávy / Pozvánky | 28.03.2013

Německý hudebník Ulrich Schnauss bude hostem dubnového večera Music Infinity a pozve návštěvníky Paláce Akropolis na výlet do své psychedelické utopie, v níž se potkávají melancholické plochy rockového žánru shoegaze s euforií raveové horečky. Schnauss se na hudební scéně pohybuje už sedmnáct let a jeho nahrávky pro značku City Centre Offices výrazně ovlivnily současnou dreampopovou generaci. Ojedinělý večer doplní ještě japonský hudebník Yasuhiko Fukuzono aka projekt aus, hvězda tamní elektronicko-akustické scény a šéf respektované tokijské značky flau.

Že elektronická taneční hudba a kytarová psychedelie můžou najít společnou řeč, dokazuje hudba berlínského producenta Ulricha Schnausse. Jeho skladby zhudebňují náladu ranního rozbřesku, v němž se paprsky slunce marně snaží prorazit mlžný opar. Vzdušné melodie elektrické kytary se koupají v zasněných ambientních plochách a občas se k nim přidá tlumený taneční rytmus. Rodák z přímořského městečka Kiel získal své první zkušenosti na klubové scéně v polovině devadesátých let, kdy pod jmény jako View to the Future či Ethereal 77 produkoval éterický drum'n'bass. Bylo to ale až album Far Away Trains Passing By, které v roce 2001 vydal na City Centre Offices pod svým občanským jménem, na němž poprvé dostala zelenou jeho láska ke snivým kytarovým stěnám kapel jako My Bloody Valentine, Slowdive nebo Chapterhouse.

Silný vliv kytarového žánru shoegaze na Schnaussově přelomové desce A Strangely Isolated Place z roku 2003 a následná exploze podobných nahrávek (M83, The Radio Dept.) dokonce přiměla hudební novináře k zavedení nové žánrové škatulky „nu-gaze“. Respektovaný webový portál Resident Advisor zařadil desku mezi mezi padesátku nejdůležitějších počinů nulté dekády a Schnauss dostal možnost remixovat skladby Depeche Mode, Death Cab For Cutie či I'm Not a Gun. Kromě vlastních desek a kolaborací také pět let působil jako klávesista indierockové skupiny Longview a spolupracoval s žánrově spřízněnými kapelami A Shoreline Dream či Engineers.

To už však pobýval v Londýně, kde také dostal nabídku od značky Independiente, pro kterou pak vzniklo i jeho třetí album Goodbye v roce 2007. Poté vyšla jeho spolupráce s Jonasem Munkem (Manual) v roce 2010 a o dva roky později také s kytaristou Markem Pettersem (Engineers). Nejnovější Schnaussovou nahrávkou je letošní A Long Way to Fall, na němž se vrací k zádumčivým motivům svých prvních desek a dokazuje, že pokud jde o emotivní elektroniku, nemá konkurenci.

Druhým vzácným hostem aprílového večera Music Infinity bude japonský hudebník Yasuhiko Fukuzono, který vystupuje pod uměleckým jménem aus. Hvězda japonské elektronické hudby má za sebou devět sólových desek, na kterých spojuje delikátní sonickou architekturu se zvuky každodenního života. Největší proslulosti dosáhla hned jeho debutová nahrávka Lang z roku 2005. O tři roky později se dočkala i remixového zpracování, na němž si na skladbách aus s chutí smlsli třeba Joshua Eustis z Telefon Tel Aviv a nebo právě Ulrich Schnauss. aus rád objevuje zvuky prostředí, které s chutí vsazuje do nových souvislostí. „Rodí se přitom příroda zcela nového druhu," prozrazuje svoji metodu. Ať už jsou to úryvky hudby z televize, sny, vzpomínky nebo nepopsatelné pocity, vzniká z nich originální magická hudba. Yasuhiko Fukuzono alias aus také provozuje label flau sídlící v Tokiu, na němž vydává řada předních alternativních interpretů, mj. také Sylvain Chauveau či skupina The Boats.

Další díl série Music Infinity se odehraje v Paláci Akropolis 4. dubna, předprodej v tamní kavárně nebo předprodejních sítích (299 / 370 Kč).

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doom, křest i elektronika v Kabinetu

redakce 18.09.2019

Melodické doom duo Year of the Cobra, domácí tíha Nikander, křest desky Dětí deště i americké elektronické trio v Kabinetu.

Generace 89 zavzpomíná v La Fabrice

redakce 18.09.2019

Na koncertu k 30. výročí festivalu Polsko-československé solidarity zahrají Tata Bojs, Katarzia, Hańba! a Lao Che.

YouTopia ponúka celkom nový festivalový zážitok

redakce 18.09.2019

Nechajte sa vlákať do tých zvláštnejších zákutí internetu.

Na pražský PAF ve Studiu Hrdinů přijede Klein a Taran

redakce 17.09.2019

Hudba londýnské hudebnice Klein je založená na kolážovitém skládání vlastních vokálů, zvuků a instrumentací.

Punkrocková parta Counterfeit. znovu v Praze

redakce 16.09.2019

Na punkrockových Counterfeit. z Londýna není nic umělého. Ostatně to dokazuje už ironický název kapely, který v překladu znamená padělek.

Terénní nahrávky, kompozice a LOM

redakce 15.09.2019

Od skladeb o netopýrech přes polymetrický imaginární folklór až k podvodním kulturám.

Ghostemanův hororový svět ve Foru Karlín

redakce 15.09.2019

Milovník black metalu a hip-hopu tvoří hudbu, která si bere ty nejdrsnější klišé z těchto žánrů.

Noc otevřených ateliérů již tento víkend v Invalidovně

redakce 12.09.2019

Noc otevřených ateliérů a uměleckých studií v západním křídle unikátního barokního areálu pražské Invalidovny.

Čirá dekadence Imperial Triumphant

redakce 12.09.2019

Nasadit si zlaté masky a žít ve světě falešného, odporného luxusu.

Aaron Turner v Jednotě

redakce 11.09.2019

Jedna z největších osobností alternativních mutací tvrdé kytarové hudby Aaron Turner a mimořádná šance zažít naživo jeho sólové vystoupení.