Zprávy / Úplňkové

Publicista Karel Veselý v podcastu XPLAYMIX

Publicista Karel Veselý v podcastu XPLAYMIX

redakce | Zprávy / Úplňkové | 24.03.2017

Před třinácti lety vyšel na webu Musicserver.cz článek o fiktivních hudebních kapelách. Napsal ho Karel Veselý a skoro celý ho zasvětil filmovým skupinám v rozpětí od The Rutles přes Spinal Tap až po The Blues Brothers. V závěru článku padne zmínka i o několika kapelách, které se zrodily na stránkách knížek. Je mezi nimi i fiktivní funková úderka, kterou si v alternativním Československu 80. let nechá postavit generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák. Kapela figurovala na stránkách webového románu na pokračování s názvem Ta bomba se jmenuje funk, jejíž autor byl v článku označený za anonymního. Zasvěcení ovšem dobře vědí, že se jednalo o dílo samotného Veselého.

Román už dnes není na původní adrese dostupný, už brzo ale vyjde jeho přepracovaná verze. Pod názvem Bomba★funk ji vydá nakladatelství Bigg Boss, se kterým Karel Veselý dlouhodobě spolupracuje. V roce 2010 tu vydal své dějiny černé hudby (Hudba ohně), o rok později se editorsky podílel na vlajkové lodi nakladatelství, kterou představuje mamutí encyklopedie tuzemských subkultur (Kmeny). Bomba★funk je Veselého prvním beletristickým dílem, ačkoli autorovo heslo na Wikipedii naznačuje, že má s psaním fikce bohaté zkušenosti.


Mnohem známější je ovšem coby hudební publicista, a to ne jen tak ledajaký. Už v době, kdy psával pro Musicserver.cz, měl pověst mimořádného talentu. Ten kromě značné erudice a schopnosti věcně i čtivě sdělovat své myšlenky, zahrnuje i velké pracovní tempo. S trochou nadsázky u nás snad neexistuje periodikum, pro které by Veselý v minulosti alespoň jeden článek nenapsal. Po smrti Apačky přijal nabídku stát se jedním z editorů Full Moonu, který je dnes vedle hudební redakce Radia Wave jedním z jeho hlavních působišť.

S nápadem na funkový podcast přišel Karel Veselý sám. Od začátku bylo přitom jasné, že půjde o mix, který si se žánrovým omezením nebude příliš lámat hlavu. "Funk je (...) vlastně trochu schématický žánr, já jsem chtěl spíš představit různé podivnosti, které se dějí na jeho okrajích," obhajuje autor svůj všežravý přístup. Klasické funkové figury typu George Clintona či Rogera Troutmana se tu tak střídají se svými modernémi následovníky, jako je Karriem Riggins nebo Dâm-Funk, ke slovu ale přijde i avantgarda v podání Can či The Art of Noise. Tahle společnost by roztančila i Gustáva Husáka.

Info

XPLAYMIX: Karel Veselý

www.xplaylist.cz/XPLAYMIX

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází první singl z kompilace Full Moon 10

redakce 16.03.2020

Full Moon oslavuje deset let a naděluje si speciální dárek – unikátní kompilaci FULL MOON 10. První singl od skupiny Please The Trees se jmenuje Hate Away.

Full Moon #107 na Spotify

redakce 16.03.2020

Od rozpadu The Beatles uplyne rovné půlstoletí. John, Paul, George a Ringo na obálce a do uší tradiční playlist na Spotify.

Full Moon #107 – The Beatles stále ve hře

redakce 09.03.2020

Nejen Full Moon má letos významné výročí - půlstoletí uplynule od rozpadu The Beatles. Full Moon #107 představuje nejznámější kapelu na světě v trochu jiném světle.

Full Moon stage na Žižkovské noci letos překročí hranice katastru i žánrů

redakce 05.03.2020

Třináctá edice vinylové burzy, Bernays Propaganda, Katarína Máliková, Manon meurt a další lákadla na stagi kurátorované Full Moonem.

Chief Bromden: S albem Slunovrat oslavujeme periferii

redakce 04.03.2020

Vítězové minulého ročníku soutěže 1Band2Play Chief Bromden přichází s debutovou deskou.

1Band2Play hledá i letos nadějné nováčky

redakce 02.03.2020

Hudební magazín Full Moon a festival Colours of Ostrava i letos hledají zacínající talenty.

Burza desek Gram Bazaar letos na Žižkovské noci

redakce 24.02.2020

Letošní edici tradiční vinylové burzy Gram Bazaar přiveze cčsopis Full Moon na Žižkovskou noc.

Full Moon #106 na Spotify

redakce 17.02.2020

Grime vládne všem! Únorové obálce Full Moonu vládne Stormzy. Nejlepší tracky, historie žánru i tradiční playlist na Spotify.

Full Moon #106 – Grime vládne všem

redakce 10.02.2020

Na britských ostrovech dnes pravděpodobně nenajdeme vlivnější hudební osobnost. Stormzy a grime vládnou všem, stejně tak i únorovému vydání Full Moonu.

Anketa: Deset let s úplňkem. Jak ho vnímáte?

redakce 10.02.2020

Slavíme deset let! A chceme vědět váš názor. Vyplňte dotazník o Full Moonu a vyhrajte předplatné, lístek na koncert nebo jinou skvělou cenu.