Zprávy / Úplňkové

Publicista Karel Veselý v podcastu XPLAYMIX

Publicista Karel Veselý v podcastu XPLAYMIX

redakce | Zprávy / Úplňkové | 24.03.2017

Před třinácti lety vyšel na webu Musicserver.cz článek o fiktivních hudebních kapelách. Napsal ho Karel Veselý a skoro celý ho zasvětil filmovým skupinám v rozpětí od The Rutles přes Spinal Tap až po The Blues Brothers. V závěru článku padne zmínka i o několika kapelách, které se zrodily na stránkách knížek. Je mezi nimi i fiktivní funková úderka, kterou si v alternativním Československu 80. let nechá postavit generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák. Kapela figurovala na stránkách webového románu na pokračování s názvem Ta bomba se jmenuje funk, jejíž autor byl v článku označený za anonymního. Zasvěcení ovšem dobře vědí, že se jednalo o dílo samotného Veselého.

Román už dnes není na původní adrese dostupný, už brzo ale vyjde jeho přepracovaná verze. Pod názvem Bomba★funk ji vydá nakladatelství Bigg Boss, se kterým Karel Veselý dlouhodobě spolupracuje. V roce 2010 tu vydal své dějiny černé hudby (Hudba ohně), o rok později se editorsky podílel na vlajkové lodi nakladatelství, kterou představuje mamutí encyklopedie tuzemských subkultur (Kmeny). Bomba★funk je Veselého prvním beletristickým dílem, ačkoli autorovo heslo na Wikipedii naznačuje, že má s psaním fikce bohaté zkušenosti.


Mnohem známější je ovšem coby hudební publicista, a to ne jen tak ledajaký. Už v době, kdy psával pro Musicserver.cz, měl pověst mimořádného talentu. Ten kromě značné erudice a schopnosti věcně i čtivě sdělovat své myšlenky, zahrnuje i velké pracovní tempo. S trochou nadsázky u nás snad neexistuje periodikum, pro které by Veselý v minulosti alespoň jeden článek nenapsal. Po smrti Apačky přijal nabídku stát se jedním z editorů Full Moonu, který je dnes vedle hudební redakce Radia Wave jedním z jeho hlavních působišť.

S nápadem na funkový podcast přišel Karel Veselý sám. Od začátku bylo přitom jasné, že půjde o mix, který si se žánrovým omezením nebude příliš lámat hlavu. "Funk je (...) vlastně trochu schématický žánr, já jsem chtěl spíš představit různé podivnosti, které se dějí na jeho okrajích," obhajuje autor svůj všežravý přístup. Klasické funkové figury typu George Clintona či Rogera Troutmana se tu tak střídají se svými modernémi následovníky, jako je Karriem Riggins nebo Dâm-Funk, ke slovu ale přijde i avantgarda v podání Can či The Art of Noise. Tahle společnost by roztančila i Gustáva Husáka.

Info

XPLAYMIX: Karel Veselý

www.xplaylist.cz/XPLAYMIX

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Letní kolekce Full Moonu

redakce 22.07.2021

Doplňujeme měsíční nabídku. Sekta dokonalé hudby? Obviously we're not golfers!

Full Moon Coffee: Květinové tóny z Peru

redakce 15.07.2021

Káva Caturra z farmy Davida Garcii Diaze se vyznačuje krémovým tělem a intenzivní chutí s výraznými tóny kokosu, banánu a bílé čokolády.

Full Moon #123-124 na Spotify

redakce 05.07.2021

Jsou The Doors půl století po odchodu svého frontmana ještě relevantní? A na co dalšího se těšit v letním čísle?

Mooncloud #59: Aiko

redakce 28.06.2021

Co poslouchá Aiko? Klidné a soustředěné věci i hudbu k dobývání světa.

Hradby Samoty Moon 2021 na Spotify

Lucia Banáková 25.06.2021

Po vynútenej ročnej prestávke sa Hradby Samoty začiatkom júla vrátia do kaštieľa v Moravanoch nad Váhom a opäť ponúknu rozmanitý hudobný i sprievodný program.

Full Moon #123-124: Dveře dokořán

redakce 24.06.2021

Jsou The Doors půl století po odchodu svého frontmana ještě relevantní? Hledáme odpověď v letním dvojčísle.

Mooncloud #58: Siksa

redakce 19.06.2021

Polská Siksa vystoupí v létě na festivale Okolojeles. Jejich mix je eklektickou směsí, jejíž společným jmenovatelem je punk.

Full Moon #122 na Spotify

redakce 07.06.2021

Polská hvězda Brodka, brutalismus, angažované umělkyně a folklór i na Spotify.

Full Moon #122: Brodka - Hvězda, kterou potřebujeme

redakce 26.05.2021

Polská hvězda Brodka, brutalismus, angažované umělkyně a folklór v červnovém Full Moonu.

Full Moon #121 na Spotify

redakce 14.05.2021

Kde začít? Třeba playlistem k aktuálnímu číslu, které je věnováno britské kapele Squid!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace