Zprávy

Půjde si pro Apollo Zrní, Květy nebo Umakart? A děje se u nás něco?

Půjde si pro Apollo Zrní, Květy nebo Umakart? A děje se u nás něco?

redakce | Zprávy | 12.12.2012

Hudební cena Apollo 2012 oznámila své nominace. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 6. února 2013 v pražžském klubu SaSaZu. Vítěz získá šek na 60 000 Kč od Ochranného svazu autorského a sošku ceny Apollo, jejímžž autorem je výtvarník Maxim Velčovský. O vítězi rozhodne úzká porota ve složení Lukáš Benda (musicserver.cz), Radek Bureš (Expresradio), Antonín Kocábek (Týden), Pavel Kučera (nezávislý publicista), Hana Slívová (Koule.cz), Luděk Staněk (Reflex), Tomáš Tenkrát (nezávislý publicista), Pavel Turek (Respekt), Honza Vedral (MF Dnes), Karel Veselý (nezávislý publicista). Více se dozvíte na stránkách www.cenyapollo.cz. A kdo že to letos bude?

BORIS CARLOFF: THE ESCAPIST (Championship / Die Arbeit) Debutové sólové album hudebníka, skladatele a producenta Borise Carloffa, na němžž se představuje i jako zpěvák. The Escapist je žžánrově velkorysá nahrávka s prvky moderního popu, elektroniky, soulu i orchestrální hudby. Jejími hosty jsou James Cook (IAMX), Ghetto Priest (Asian Dub Foundation/Massive Attack) či cellistka Terezie Kovalová (Vladivojna La Chia, Calm Season aj.).

LENKA DUSILOVÁ: BAROMANTIKA (100 Promotion) Baromantika je tematicky velmi osobní a zvukově pestrá nahrávka, která tvorbu Lenky Dusilové posouvá od akustického písničkářství směrem k progresivním hudebním experimentům. Na tomto svém čtvrtém studiovém albu Dusilová úzce spolupracovala s pianistkou a skladatelkou Beatou Hlavenkovou a producentským duem Tin Soldiers (Viliam Béreš a Patrick Karpentski).

CHARLIE STRAIGHT: SOMEONE WITH A SLOW HEARTBEAT (Straight Behaviour) I na svém napjatě očekávaném druhém albu se třinecká čtveřice Charlie Straight vydala proniknout hlouběji na území melodicky silných a aranžžérsky neokázalých, ale promyšlených písniček v typicky britské tradici. Pro tento cíl mimo jiné angažžovala londýnského producenta Guye Fixsena, zakládajícího člena dodnes inspirativní skupiny Laika a spolupracovníka My Bloody Valentine či The Pixies.

KVĚTY: BÍLÉ VČELY (Indies) Brněnská skupina, soustředěná kolem skladatele a textaře Martina E. Kyšperského, natočila nové album s proklamovaným důrazem na syrovost a autentičnost. K tomu jim měl pomoci i producent a zvukař Ondřej Ježžek, spolupráci s nímžž si Květy úspěšně otestovaly jižž před třemi lety na albu Myjau. Právě Ježžek základní kostru většiny písní dle slov Kašperského obalil „echy, pazvuky a skřípanci, i úplně sladkými ozvěnami“.

THE PROSTITUTES: DEAF TO THE CALL (X Production) Třetí album pražžské indie rockové skupiny, v jejímžž čele stojí britský frontman Adrian T. Bell, zařadilo The Prostitutes mezi ty domácí interprety, ježž se aktuálně rozhodli otestovat své tvůrčí schopnosti spoluprací s renomovaným zahraničním producentem. Tím se na Deaf to the Call stal Martin Glover alias Youth z Killing Joke, který The Prostitutes pomohl ke zvukově vyzrálé a autorsky konzistentní nahrávce.

UMAKART: VLCI U DVEŘÍ (Supraphon) Superskupina, kterou jižž před osmi lety založžili Jaromír Švejdík (Priessnitz), Jan P. Muchow (Ecstasy of St. Theresa) a Dušan Neuwerth (Tata Bojs), se po dlouholeté pauze a nečekaně úspěšném hitu Půlnoční v podání Václava Neckáře, vrátila s druhým albem. Folková estetika tentokrát ustoupila zvuku nezávislého elektro popu skandinávského střihu. „Horalská“ tématika v textech však zůstává ryze švejdíkovská.

ZRNÍ: SOUNDTRACK KE KONCI SVĚTA (Supraphon) Třetí album kladenské skupiny Zrní se stalo jednou z kritikou vůbec nejlépe přijatých domácích nahrávek roku 2012. Soundtrack ke konci světa je koncepční album, na němžž Zrní za přispění producenta a zvukaře Ondřeje Ježžka zaznamenali výrazný skok v tvorbě, kdyžž svůj osobitý mix folku a rocku doplnili o práci se samply, tikající elektronikou či beatboxem.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jak se do lesa volá aneb Květy V lese

redakce 17.08.2019

Po roce se do Lesa opět vrací alternativní kapela Květy. Bullerbyn se na jeden večer přesune o pár ulic dál do Vršovic.

Hildur Guðnadóttir na Unsoundu

redakce 16.08.2019

Třetí vlně potvrzených interpretů pro letošního vydání krakovského festivalu Unsound dominuje Hildur Guðnadóttir.

Zásadní Xenakis v centru DOX

redakce 16.08.2019

Koncert Zásadní Xenakis zazní v podání mezinárodního symfonického orchestru mladých ONO - Ostrava New Orchestra.

Radikal Cross s The Atavists a Fvtvre

redakce 16.08.2019

BiggBoss uvádí párty před pražským klubem Cross. Živě se můžete těšit na dvě kapely, F V T V R E a The Atavist.

Blues Alive 2019 hlásí vyprodáno

redakce 15.08.2019

Na letošním Blues Alive vystoupí takové osobnosti jako Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks.

Dasha Rush zahájí Lunchmeat Festival

redakce 15.08.2019

Svůj nový projekt představí producentka a experimentální zvuková umělkyně Dasha Rush se svojí 360° AV show v Planetáriu.

Waltari headlinerem Bystřické alternativy

redakce 15.08.2019

Letošním tahákem Letní Alternativy jsou především crossoveroví Waltari z Finska a také slovenští punkáči Davová psychóza.

Rituál Aluk Todolo se vrací do Prahy

redakce 14.08.2019

Prolínání známého a exotického, starého a nového je pro trojici Aluk Todolo příznačné. Okultní rituál na sklonku léta.

Ostravské dny začínají již za týden

redakce 14.08.2019

Do Ostravy se sjede na dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 10. bienále festivalu klasické hudby Ostravské dny.

Kochlea mají nový klip a chtějí vinyl

redakce 14.08.2019

Instrumentální trio Kochlea představuje nový videoklip a zároveň chystá debutovou desku, kterou by rádo vydalo i na vinylu.