Zprávy

Půjde si pro Apollo Zrní, Květy nebo Umakart? A děje se u nás něco?

Půjde si pro Apollo Zrní, Květy nebo Umakart? A děje se u nás něco?

redakce | Zprávy | 12.12.2012

Hudební cena Apollo 2012 oznámila své nominace. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 6. února 2013 v pražžském klubu SaSaZu. Vítěz získá šek na 60 000 Kč od Ochranného svazu autorského a sošku ceny Apollo, jejímžž autorem je výtvarník Maxim Velčovský. O vítězi rozhodne úzká porota ve složení Lukáš Benda (musicserver.cz), Radek Bureš (Expresradio), Antonín Kocábek (Týden), Pavel Kučera (nezávislý publicista), Hana Slívová (Koule.cz), Luděk Staněk (Reflex), Tomáš Tenkrát (nezávislý publicista), Pavel Turek (Respekt), Honza Vedral (MF Dnes), Karel Veselý (nezávislý publicista). Více se dozvíte na stránkách www.cenyapollo.cz. A kdo že to letos bude?

BORIS CARLOFF: THE ESCAPIST (Championship / Die Arbeit) Debutové sólové album hudebníka, skladatele a producenta Borise Carloffa, na němžž se představuje i jako zpěvák. The Escapist je žžánrově velkorysá nahrávka s prvky moderního popu, elektroniky, soulu i orchestrální hudby. Jejími hosty jsou James Cook (IAMX), Ghetto Priest (Asian Dub Foundation/Massive Attack) či cellistka Terezie Kovalová (Vladivojna La Chia, Calm Season aj.).

LENKA DUSILOVÁ: BAROMANTIKA (100 Promotion) Baromantika je tematicky velmi osobní a zvukově pestrá nahrávka, která tvorbu Lenky Dusilové posouvá od akustického písničkářství směrem k progresivním hudebním experimentům. Na tomto svém čtvrtém studiovém albu Dusilová úzce spolupracovala s pianistkou a skladatelkou Beatou Hlavenkovou a producentským duem Tin Soldiers (Viliam Béreš a Patrick Karpentski).

CHARLIE STRAIGHT: SOMEONE WITH A SLOW HEARTBEAT (Straight Behaviour) I na svém napjatě očekávaném druhém albu se třinecká čtveřice Charlie Straight vydala proniknout hlouběji na území melodicky silných a aranžžérsky neokázalých, ale promyšlených písniček v typicky britské tradici. Pro tento cíl mimo jiné angažžovala londýnského producenta Guye Fixsena, zakládajícího člena dodnes inspirativní skupiny Laika a spolupracovníka My Bloody Valentine či The Pixies.

KVĚTY: BÍLÉ VČELY (Indies) Brněnská skupina, soustředěná kolem skladatele a textaře Martina E. Kyšperského, natočila nové album s proklamovaným důrazem na syrovost a autentičnost. K tomu jim měl pomoci i producent a zvukař Ondřej Ježžek, spolupráci s nímžž si Květy úspěšně otestovaly jižž před třemi lety na albu Myjau. Právě Ježžek základní kostru většiny písní dle slov Kašperského obalil „echy, pazvuky a skřípanci, i úplně sladkými ozvěnami“.

THE PROSTITUTES: DEAF TO THE CALL (X Production) Třetí album pražžské indie rockové skupiny, v jejímžž čele stojí britský frontman Adrian T. Bell, zařadilo The Prostitutes mezi ty domácí interprety, ježž se aktuálně rozhodli otestovat své tvůrčí schopnosti spoluprací s renomovaným zahraničním producentem. Tím se na Deaf to the Call stal Martin Glover alias Youth z Killing Joke, který The Prostitutes pomohl ke zvukově vyzrálé a autorsky konzistentní nahrávce.

UMAKART: VLCI U DVEŘÍ (Supraphon) Superskupina, kterou jižž před osmi lety založžili Jaromír Švejdík (Priessnitz), Jan P. Muchow (Ecstasy of St. Theresa) a Dušan Neuwerth (Tata Bojs), se po dlouholeté pauze a nečekaně úspěšném hitu Půlnoční v podání Václava Neckáře, vrátila s druhým albem. Folková estetika tentokrát ustoupila zvuku nezávislého elektro popu skandinávského střihu. „Horalská“ tématika v textech však zůstává ryze švejdíkovská.

ZRNÍ: SOUNDTRACK KE KONCI SVĚTA (Supraphon) Třetí album kladenské skupiny Zrní se stalo jednou z kritikou vůbec nejlépe přijatých domácích nahrávek roku 2012. Soundtrack ke konci světa je koncepční album, na němžž Zrní za přispění producenta a zvukaře Ondřeje Ježžka zaznamenali výrazný skok v tvorbě, kdyžž svůj osobitý mix folku a rocku doplnili o práci se samply, tikající elektronikou či beatboxem.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Resistor Sound Sessions přinášejí Těžké kovy Nikander

redakce 18.06.2019

Do Kabinetu Múz přinesla sludgemetalová kapela Nikander singl z připravovaného splitu s finskou kapelou Stolen Kidneys.

Famózní Pile se představí v Praze

redakce 18.06.2019

Pile nikdy nebudou kapelou, která by vyprodávala velké kluby a o to jim ani nejde. Plný Les lidí by si však rozhodně zasloužili.

Australský stand-up komik Jim Jefferies v Praze

redakce 18.06.2019

Pro svou pravidelnou večerní show sbírá inspiraci po celém světě, kde mapuje ta nejkontroverznější témata.

Full Moon #98 – Ohni, se mnou pojď

redakce 17.06.2019

Fire is Coming, prohlásil v polovině dubna David Lynch ve stejnojmenné písni kalifornského producenta Flying Lotuse a bylo vymalováno. Červnové vydání Full Moonu je žhavé nejen díky titulnímu tématu.

Debutové EP projektu Lannne je vonku

redakce 17.06.2019

Nový druh rozprávania je nevyhutný, a preto sa treba obrátiť na Juraja Petáka a hudobné hnutie, ktoré pod pseudonymom Lannne spúšťa.

Ukolébavky ze špitálu: Mueran Humanos

redakce 17.06.2019

Dvoučlenný projekt Mueran Humanos chystá své třetí album Hospital Lullabies, které předesílá singlem La Gente Gris.

The Asteroids Galaxy Tour s nejlepší deskou

redakce 17.06.2019

Se svým retro futuristickým nepředvídatelným zvukem si album rychle získalo fanoušky po celém světě a v mnoha zemích zaznamenaly úspěchy v hitparádách.

Do Prahy poprvé přijede Courtney Barnett

redakce 16.06.2019

Je to zpěvačka a písničkářka, která mísí pronikavé vidění světa s takřka devastujícím sebehodnocením.

Mucha a Houpací koně před Crossem

redakce 16.06.2019

Po akci Street Food Jam vystoupí před pražským Crossem dvě zásadní domácí kapely. Melancholičtí Houpací koně a Mucha.

Welshly Arms přijedou do Lucerny

redakce 16.06.2019

Welshly Arms protkávají alternativní rok gospelem a bluesovým feelingem. Koncertují od roku 2013 a projezdili mnoho koutů světa.